Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2016 451 Görüntüleme

Vizeliler Darbeye Karşı Tek Yürek Oldular

Ercan Özalp; “Gün birleşme günüdür, gün darbecilere karşı omuz omuza direnme günüdür”

*CHP Vize İlçe Başkanlığınca düzenlenen Demokrasi ve Cumhuriyet yürüyüşünde Vizeliler tek yürek oldular.

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Vize İlçe Başkanlığınca 03 Ağustos 2016 Çarşamba akşamı düzenlenen Demokrasi ve Cumhuriyet yürüyüşünde Vizeliler tek yürek olarak birlik ve beraberlik mesajı verdiler. CHP Vize İlçe Başkanlığının önderliğinde düzenlenen Demokrasi ve Cumhuriyet Yürüyüşü katılımcıların Vize tören alanında saat 21. 00 da toplanması ile başladı. Yürüyüş için toplanan kalabalık Vize sokaklarında marşlar ve “Türkiye Laiktir Laik Kalacak, “Halkın talebi demokrasi”, “Yağma yok Cumhuriyet var”, sloganları eşliğinde ellerinde Türk Bayrakları ile yürüyüş yaptılar. Yürüyüş yapan vatandaşlara sokaklardaki ve evlerdeki Vizelilerden alkış ve tezahüratlarla destek geldi. Vize’deki Demokrasi ve Cumhuriyet Yürüyüşüne CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Vize Kaymakamı Soner Zeybek, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altntaş,İl Genel Meclis Üyesi Okay Şeran, İL Genel Meclis Üyesi Kenan Çiftçi, CHP Vize İlçe Başkanı Ercan Özalp, CHP Pınarhisar ilçe Başkanı Volkan Ertan, STK’lar ve çok sayıda Vizeli vatandaşlar katıldılar.

*“Bayraklarla, alkışlarla karşıladılar”

Marşlar ve sloganlar eşliğinde bir süre yürüyen kortej Vize Cumhuriyet Meydanına geldiğinde, Cumhuriyet Meydanında demokrasi nöbeti tutan Vizeli vatandaşlar yürüyüştekileri, bayraklarla, alkışlarla karşıladılar. Cumhuriyet Meydanında ilk konuşmayı CHP Vize İlçe Başkanı Ercan Özalp yaptı. Özalp yaptığı konuşmada; “Ülkemizde yapılmak istenilen hain darbe girişimini kınıyorum. Yüz yıl önce emperyalist güçler ülkemize geldiler, bölmek istediler. Ülkemizde yaşanan darbeler ile tekrar bizleri bölmek istediler. Sağ dediler, sol dediler bizi bu şekilde bölmek istediler. Biz bunu yıllar sonra anladık. Bizler yapılan darbelerin hükümetlere karşı yapıldığını zannettik. Oysa darbeler millete karşı yapıldı. Türk Milleti bu darbelerde acı ile, gözyaşları ile, kanla boğulmuşlardı. Bizler geçmişte yapılan darbelerden ders aldık, fakat ülkeyi bölmek isteyenler ders almadılar. Bizler bunların bedelini ağır şekilde ödedik. Genel Başkanlarımız, milletvekillerimiz, ilçe başkanlarımız hapislerde yattılar.

*“Darbe başarılı olsaydı bizler burada olmayacaktık”

Eğer 15 Temmuz gecesi yapılmak istenilen darbe başarılı olsaydı bizler burada olmayacaktık.  Cumhurbaşkanının yerine, milletvekillerinin yerine, bizlerin yerine atanmışlar olacaktı. Demokrasiyi zayıf buldukları toplumlarda bu tür girişimler emeline ulaşır. En kötü demokrasi bile en iyi darbeden daha iyidir. 15 Temmuz gecesi halkımızın üzerine ateş edilmiş, TBMM hedef alınmış, anayasal düzen ortadan kaldırılmak istenmiş, askerlerimiz, polislerimiz toplum ile karşı karşıya getirilmek istendi. Bu olay hepimizde derin bir üzüntü yaratmıştır. Ben demokrasi adına şehit olanlara rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Anayasa ve hukukun dışına çıkanlar bunun bedelini mutlaka ödeyeceklerdir. Önümüzde çok kritik bir dönem olduğu gerçektir. Gün birleşme günüdür, gün darbecilere karşı omuz omuza direnme günüdür. Bütün darbelerin üstesinden gelen bu millet 15 Temmuz akşamı da üstesinden gelmiştir. Bizler her türlü darbenin karşısında demokrasimize ve Cumhuriyete sahip çıkmaya devam edeceğiz. Demokrasi bizi birbirimize bağlar. Bugün burada toplandığımız bu meydan 1 Kasım 1922 de Yüzbaşı İsmail Hakkı bey’in vizeyi düşmandan teslim aldığı meydandır. Bu yüzden buraya Cumhuriyet Meydanı adı verilmiştir. Burada el ele, omuz omuza yürüdük yürümeye devam ediyoruz. Bu gece burada bulunanlara teşekkür ediyorum. Sayın Kaymakamımıza, AK Parti İlçe Başkanına, Lüleburgaz, Babaeski, Ahmetbey, Kaynarca Belediye Başkanlarına bizlerle beraber oldukları için teşekkür ediyorum. Hep beraber omuz omuza çalışmaya devam edeceğiz. Ne Mutlu Türküm Diyene” dedi.

*“Darbe halk tarafından geri püskürtüldü”

Vize İlçe Başkanı Ercan Özalp’in konuşmasının ardından CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu Vizelilere hitaben bir konuşma yaptı. Gündoğdu yaptığı konuşmada; “15 Temmuz tarihinde ülkemizde alçakça bir darbe girişimi yapılmak istendi. Milletvekillerimizin Parlamentoda onurlu duruşu, TSK’nın içinde ülkesini seven, yaşamı pahasında M. Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinden ayrılmamış olan subay ve astsubaylarımız, emniyet güçlerimiz ve en önemlisi siz halkımızın desteği ile bu darbe girişimi geri püskürtüldü. 15 Temmuz tarihinde Cumhuriyetin değerlerine karşı TSK’nın içinde yuvalanmış vatan hainlerinin düzenlediği bu alçakça girişimi bir kez daha nefretle kınıyorum. Darbe girişimindeki tutumlarından dolayı siz halkımıza, basınımıza, STK’lara, güvenlik güçlerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

*“Her zaman darbenin karşısındayız”

Unutulmamalıdır ki dünyanın her tarafında demokrasi karşıtı teşebbüsler, darbe planları her zaman olabiliyor. Darbeleri bertaraf etmenin yolu adalet, demokrasi ve özgürlüğün güçlendirilmesinden geçmektedir. Bizler Mustafa Kemal’in açtığı yolda devrimlerinin mücadelesini bu güne kadar nasıl yaptıysak bundan sonra da yaparak bu tip darbe eylemlerinin her zaman karşısında olacağız. Bilinmelidir ki antidemokratik teşebbüslerin panzehiri demokrasi, özgürlük ve hukuk devletine bağlılıktır. Bu nedenle vatanımıza, demokrasimize kast eden şer odaklarının kirli planlarını bozguna uğratmak için adalet, özgürlük ve demokrasi bayrağını aynı bu akşam olduğu gibi en yukarılarda dalgalandırmak zorundayız. Darbeciler ve işbirlikçileri yargı önünde hesap vermelidirler. Hesap süreci de bir cadı avına da kesinlikle dönüştürülmemeli. Siyaset kurumu ve halkın organları halkın kutuplaşmasına, kışkırtılmasına ve aynı zamanda göz bebeğimiz olan TSK’nın düşman gibi gösterilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana zaman zaman demokrasimize gasp etmek isteyen şer odaklarının kirli planlarını bozguna uğratmanın tek çözümü toplumsal dayanışmanın gücüdür. Bu gücün karşısında Çanakkale’de Milli Mücadelede olduğu gibi hiçbir güç ve hiçbir şer odağı duramamıştır ve bundan sonra da duramayacaktır. Gün ayrışma, kutuplaşma günü değildir. Gün paylaşma ve dayanışma günüdür. Gün baskı, şiddet, kayırma günü değildir. Gün demokrasiyi, özgürlükleri, adaleti ve milli iradeyi hakim kılma günüdür” dedi.

Vecdi Gündoğdu’nun konuşmasının ardından Vize’de Demokrasi nöbeti tutanlar alanda Milli İrade ve Demokrasi nöbeti tutmaya devam ettiler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.