Ana Sayfa Gündem 23 Mart 2017 546 Görüntüleme

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü Kırklareli’nde

*Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, çeşitli ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere, 19 Mart 2017 Pazar günü, Kırklareli’ne geldi.
HABER MERKEZİ
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, çeşitli ziyaret ve açılışlarda bulunmak üzere, 19 Mart 2017 Cuma günü, Kırklareli’ne geldi. Bakan Dr. Faruk Özlü’ye Kırklareli Valisi Esengül Civelek, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, AK Parti İl Başkanı Alper Çiler ve kurum müdürleri ile partililer eşlik etti.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü çeşitli açılış ve ziyaret için Kırklareli’ne geldi. Bakan Özlü, Tekirdağ ziyaretinin ardından ilk olarak Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran beldesini ziyaret etti.
Bakan Özlü’yi Kırklareli Valisi Esengül Civelek, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Lütfü Karaman, kurum müdürleri ile ellerinde Türk bayrakları bulunan bir grup kadın karşıladı. Bakan Özlü burada Büyükkarıştıran Belediyesi tarafından yaptırılan Kültür ve Spor Parkı’nın açılışına katıldı. Büyükkarıştıran Beldesindeki sanayi sitesinin de açılışını gerçekleştiren Özlü, ardından Ahmetbey ve Evrensekiz beldelerinde esnafları ziyaret ederek vatandaşların istek ve sıkıntılarını dinledi.
*“Türkiye büyüyor”
Spor Kompleksi Açılış Töreni öncesinde Türkiye’nin büyüdüğünü, gelişerek ilerlediğini ifade eden Bakan Faruk Özlü; “Bakın Türkiye büyüyor. Dün Çorlu’daydık. Orada bir Teknopark’ın Temel Atma Töreni’nde bulunduk. Bir teknopark için temel attık. İnşallah orada, teknoloji üreten, geliştiren bir tesisimiz olacak. Bugün ise bir Spor Kompleksi’nin açılışını yapıyoruz. Bakın arkadaşlar Türkiye büyüyor, kim ne derse desin, Avrupa konuşuyor, işte Almanya, Hollanda. Türkiye kendi gücüyle, kendi imkanlarıyla büyüyor. Daha da büyüyecek, inşallah ülkemizi bölgesel bir güç, küresel bir oyuncu haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.
16 Nisan Referandumu’nun da ülkenin büyümesinde önemli bir adım olacağını söyleyen Bakan Özlü; “16 Nisan’da biliyorsunuz bir Referandum çalışması var. Bu Referandum’un da ülkemize kazançlar sağlayacağını, büyük bir ülke olma yolunda, önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.
*“AR-GE Merkezlerimizin sayısını arttırmayı hedefliyoruz”
Buradan Lüleburgaz’a giden Bakan Özlü, oda, borsa, sanayi ve STK temsilcilerinin katılım sağladığı bir toplantı yaptı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, burada yaptığı konuşmasında; Türkiye’nin birçok zorlu süreci geride bırakarak büyümeye ve gelişmeye devam ettiğini kaydetti. Türkiye’nin güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu aktaran Bakan Özlü; Her alanda çalışmalar yaparak, Türkiye’nin ekonomisini bir adım daha ileriye taşımak için çaba sarf ettiklerini vurguladı.
Teknoloji ile sanayinin mutlaka iç içe olması gerektiğini ifade eden Bakan Faruk Özlü; ”Sanayi ile teknoloji iç içe olmazsa, düşük katma değerli ürünler elde edersek, bizim geleceğimiz çok aydınlık değil. Dolayısıyla sanayimiz ile teknoloji iç içe olacak bir mekanizma kurmaya çalışıyoruz. AR-GE Merkezlerimizin sayısını arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
* “Milletimizin takdirine sunacağız”
Türkiye’nin güçlenmesi için yeni bir sisteme ihtiyaç olduğunu, bununda yeni anayasa değişikliği ile sağlanacağını aktaran Bakan Faruk Özlü; ”16 Nisan referandumunda oylayacağımız anayasa değişikliği ihtiyaçtan kaynaklanıyor. Yenilenme olmadan büyüme olmaz. Çünkü ihtiyaçlar ve çevresel faktörler değişiyor. Bu nedenle mevcut sistemin yenilenmesi gerekiyor. 16 Nisan’da milletimizin takdirine sunacağımız, Anayasa Değişikliği Paketi aslında bir yenilenmedir. Bir nevi inovasyondur. Dolayısıyla Türkiye’nin yenilenmesini ve daha hızlı büyümesi açısından elzem görüyoruz. Mevcut sistem yakın bir zamanda bu ülkeyi taşıyamaz hale gelecektir. Bu sistem geçmişte olduğu gibi gelecekte de yeni pürüzler doğmasına neden olabilecek sistemdir. Bizler akıllı insanlarız. Bir sorun çıktığında onu çözebilen insan akıllı insandır. Esas akıllı insan daha sorun çıkmadan sorunu çözebilen insandır. İşte biz de bunu yapıyoruz. Ülkemizin milletimizin iş dünyamızın ihtiyaçlarıyla uyumlu, bizi oylamayacak, bize zaman kaybettirmeyecek yeni bir sistem teklif ediyoruz. Dünyanın hangi ülkesine bakarsanız bakın sistemle ilgili sıkıntıları vardır. Önemli olan bu sıkıntıları minimize etmektir. Önemli olan ülkenin hedeflerine uygun noktaya gelebilmektir. Bu bir parti meselesi değil. Bu referandumda milletvekili seçmeyeceğiz, belediye başkanı seçmeyeceğiz. Bu partiler üstü bir meseledir” şeklinde konuştu.
Mevcut Hükümet Sistemi’nin Türkiye’yi taşıyamayacak duruma geldiğini, geçmişte olduğu gibi gelecekte de sistemin sorunlar çıkaracağını işaret eden Bakan Özlü; Ülkenin, milletin iş dünyasının ihtiyaçlarıyla uyumlu, oyalamayacak, zaman kaybettirmeyecek yeni bir sistem teklif ettiklerini sözlerine ekledi. Bakan Özlü toplantı sonrasında Lüleburgaz Bahçevan Gıda ek bina temel atma törenine katıldı.
Saat 16.30 da Kırklareli Merkeze gelen Bakan Özlü burada ilk olarak Kırklareli Valisi Esengül Civelek’i makamında ziyaret etti. Valilik defterini imzalayan Bakan Özlü, Kırklareli Valisi Esengül Civelek ve beraberindekilerle bir süre sohbet etti. Bakan Özlü Valilik ziyareti ardından Fırat Kalkanı Harekatı’nda 3 ay önce şehit olan Astsubay Göktan Özüpek’in adının verildiği, ‘Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Göktan Özüpek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışına katıldı.
*“Bu kararı verenleri tebrik ediyorum”
Bakan Özlü burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin yurtdışında operasyonlar yürütmesini zorunlu kıldığını ifade etti. Bakan Özlü yaptığı konuşmada; “Terör örgütleri sanki sözleşme yapmışçasına el birliği ile Türkiye üzerinde operasyonlar gerçekleştirmek istiyorlar, İstanbul’da, Ankara’da önemli şehirlerimizde eylemler gerçekleştiriyorlar. Terör örgütlerinin kökleri, ağırlıklı olarak yurtdışında. Bu nedenle operasyonlar gerçekleştiriyoruz ki ülkemizi korumak, güvenliğimizi sağlamak için. Bu tabii Türkiye’nin isteyerek yürüttüğü bir harekat değil, Türkiye’nin zorunlu kaldığı bir harekattır. Suriye’de DEAŞ terör örgütünün ülkenin büyük bir kısmında hakimiyet kurması ve Türkiye sınırlarında egemen olmasının önüne geçmek maksadıyla yürütülen bir harekat. Maalesef bu harekatta değerli kardeşimiz Göktan Bey’i kaybettik. 21 Aralık’ta ben yine Kırklareli’de Göktan kardeşimizin cenaze törenindeydim. Şimdi de isminin bir okula verilmesi ve adının yaşatılması, gerçekten çok anlamlı ve önemli. Bu kararı verenleri tebrik ediyorum” ifadelerine yer verdi.
Törende Kırklarelili şehit Göktan Özüpek’in eşi Merve Özüpekbir konuşma yaptı. Merve Özüpek, törende yaptığı konuşmada; “Sizler bu okulun kapısından içeriye girerken, şu sözlerimi hatırlamanızı istiyorum; ‘Pencereden baktığınızda güneşi esirgemiyor ise gökyüzü, birileri yaşadığınız günlerin bedelini ödediği içindir.’ Umarım her gün pencereden bakıp güneşi gördüğünüzde vatan için canını veren bu yiğitlere, bu kahraman Türk evlatlarına, şükür ve minnet duymayı bir borç bilirsiniz. Çünkü ödenen bu bedeller, anaları evlatsız, eşleri yoldaşsız, yavrularımızı babasız bırakmıştır” dedi.
*“Okulumuzda nice Göktan’ların yetişeceğine inanıyorum”
Törende bir konuşma yapan Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Murat Aşım; “Vatan topraklarımızı korumak için binlerce kilometre uzakta mücadele ederken şehit olan ve ölümsüzleşen Şehit Piyade Astsubay Üstçavuş Göktan Özüpek!in ismini yaşatacak okulumuzda 261 öğrencimiz eğitim görmektedir. Şehitler haftasını idrak ettiğimiz bu hafta içinde şehidimiz Göktan Özüpek’in ismini alarak aziz hatırası ile ölümsüzleşecek olan okulumuz şüphesiz ki nice Göktan’ların yetişeceğinden asla kuşkum yoktur” diye konuştu.
AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ise törende yaptığı konuşmada vatandaşların bu okulda şehitlik mertebesine erişmiş Göktan’ın adını burada gördükçe bu ülkede bir vatandaş olmanın ne kadar onurlu olduğunu anlamış olacaklarını söyledi.
Kırklareli Valisi Esengül Civelek ise Göktan Özüpek’in isminin verildiği Kırklar Mesleki Teknik Anadolu Meslek Lisesi’ne bu günkü törene aynen cenaze töreninde olduğu gibi Bakan Özlü’yü görmekten şeref duyduğunu söyledi. Vali Civelek Göktan Özüpek’in adının bu okulda yaşayacağını belirterek tüm şehit ailelerine sabırlar diledi.
Konuşmaların ardından Özlü, Vali Esengül Civelek, şehidin annesi Sevim Özüpek, eşi Merve Özüpek, okulun bahçesine fidan dikti.
Bakan Özlünün açılış ve ziyaretleri Yayla Mahallesindeki Kırklareli Valiliği İl Özel İdaresi Kültür ve Sanat Evinin açılış töreni ile devam etti. Açılış töreninde kurdelayı Bakan Faruk Özlü ile birlikte Kırklareli Valisi Esengül Civelek, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ve AK Parti İl Başkanı Alper Çiler ile birlikte keserek binayı gezdiler. Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Bakan Özlü’yeKırklareli’deki geleneksel yaşamdan kesitler sunan balmumu heykellerden hazırlanmış insan figürlerini anlattı.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, açılışların ardından Ak Parti il başkanlığını ziyaret etti. Özlü, daha sonra Kırklareli Valiliği tarafından düzenlenen şehit aileleri ve gaziler ile yemeğe katıldı.
*“Bayrak ve vatan kutsal değerlerdir”
Bakan Özlü burada yaptığı konuşmada; “Uğuruna ölen insanlar sayesinde bunlar vatan oluyor. Yani bu coğrafyayı bu toprakları bize vatan kılan ve bize bırakan şehitlerimiz, gazilerimiz oluyor. Dolayısıyla millet olarak şehitlerimizi ve gazilerimizi anmak onların hatıralarını yaşatmak bizim en önemli milli görevlerimizden birisidir. Bu vesile ile bu anlamlı toplantılar düzenleyen sayın valimizi ve değerli çalışma arkadaşlarını tebrik etmek istiyorum. Bayrak, vatan bunlar kutsal değerler. Ve milletleri millet yapan da bu kutsal değerlerdir. Bu kutsal değerler için hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına uzun ömürler diliyorum” şeklinde konuştu.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, gerçekleştirdiği ziyaretlerin ardından Kırklareli’nden ayrıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.