Ana Sayfa Gündem 17 Temmuz 2018 286 Görüntüleme

Unutulmadı, Unutulmayacak

Pınarhisar’ın Cumhuriyet Meydanında 15 Temmuz Şehitlerimizi Anma , Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı 7’den 70’e çok sayıda Pınarhisarlı vatandaşın yoğun katılımı ile gerçekleşti.

*Kaymakam Murat Eren; “Biz ülkemize, birliğimize, dirliğimize göz diken karanlık odaklara tıpkı iki yıl önce yaptığımız gibi, tıpkı binlerce yıldır gösterdiğimiz gibi birlik ve beraberlik içerisine olduğumuz zaman bizi yıkabilecek hiçbir gücün var olmadığını haykırıyoruz.”

HABER MERKEZİ

Fetullahçı terör örgütünün (FETÖ) hain darbe girişiminin ikinci yıl dönümü nedeniyle Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri düzenlendi. Pınarhisar Kaymakamlığının koordinesinde, Pınarhisar Belediye Başkanlığı,  Pınarhisar Garnizon Komutanlığı, Pınarhisar İlçe Emniyet Müdürlüğü, Pınarhisar Jandarma Komutanlığı, Pınarhisar Orman İşletme Şefliği, Pınarhisar Milli Eğitim Müdürlüğü, Pınarhisar Halk Eğitim Müdürlüğü, Pınarhisar İlçe Müftülüğü, Pınarhisar İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Pınarhisar Parti Başkanlıkları, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının, Meslek Örgütlerinin ve STK’ların katkıları ile yapılan 15 Temmuz Milli Birlik Yürüyüşüne ve etkinliklerine vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ile katıldı.

Etkinlik sabah Pınarhisar’a bağlı Cevizköy’de bulunan Balkan Şehitliği ziyareti ile başladı. Ardından Öğle Namazına müteakip şehitler için Kuran’ı Kerim Okutularak ruhları için pilav ayran dağıtımı ile devam etti.

Etkinliğin gece programı ise 15 Temmuz hain darbe girişiminin anlatıldığı sinevizyon gösterileri ile başladı. Türkiye Cumhuriyetinin Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının ardından yürüyüş için Pınarhisar Anadolu Lisesi önünde toplanıldı. Burada vatandaşlara Türk Bayrağı, tişört ve şapka dağıtıldı. Pınarhisar Anadolu Lisesi önünden başlayan ve dev Türk Bayraklarının açıldığı yürüyüş etkinliklerin yapıldığı Pınarhisar Cumhuriyet Meydanına kadar devam etti. Yürüyüşe ellerinde Türk bayrakları ile katılan vatandaşlara Kırklareli’den gelen mehteran takımı eşlik etti.

Yürüyüşün ardından etkinlikler Pınarhisar Cumhuriyet Meydanında saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua okunması ile devam etti.

*“Bir darbe teşebbüsüne maruz kaldık”

Pınarhisar’da Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen etkinlikte Pınarhisar Kaymakam’ı Murat Eren bir konuşma yaptı. Kaymakam Murat Eren yaptığı konuşmada; “Cumhuriyetimiz bundan tam iki yıl önce Türk Milleti’nin binlerce yıllık mazisi içerisinde belki de hiç karşılaşmadığı şekilde şerefli Türk Ordusunun içine sızmış vatan hainleri eliyle bir darbe teşebbüsüne maruz kaldı. Hepimiz; Onlarca yıl boyunca Aziz Milletimizin zekatlarını, fitrelerini, yardımlarını sömürerek, yurt içinde ve yurt dışında okullar açan, anaların babaların en kıymetli varlıkları olan evlatlarını, vatanına, milletinde yararlı bir insan yapacaklarını, dinini, diyanetini öğreteceklerini söyleyerek kandıran münafık bir örgütün, ne yazık ki Osmanlı’nın son zamanlarındaki yabancı okulların yaptığına benzer şekilde ülkemizin bu çocuklarını vatan hainleri haline getirdiğine şahit olduk.

*“Adaletin önüne getirildi, getirilmeye devam ediyor”

Yabancı güçlerin kucağında oturan bir meczubun, din kisvesi altında yönlendirdiği vatan hainleri Milletin en yüksek tecelli makamı olan Türkiye Büyük Millet Meclisini bombaladı, yaşlı genç kadın erkek demeden ülkesine, bayrağına, demokrasisine sahip çıkan vatandaşlarını kurşunladı. 15 Temmuz’da 250 vatan evladı şehit, 2 binin üzerinde vatan evladı gazi oldu. Bu gün Türkiye’yi parçalayacaklarını, demokratik yollarla seçilen meclisini, hükümetini, devletini ele geçireceğini sanan, istiklalimize göz diken, varlığımıza diş bileyen bu gafiller aziz milletimizin binlerce yıllık feraseti ve devletimizin gücüyle kuyruklarını kıstırarak ya teslim oldu yada adaletin önüne getirildi, getirilmeye devam ediyor.

*“Tarihi tecrübeye ve birikime sahibiz”

Devletler ne cemaatler, ne cemiyetler, ne hemşericilikler nede kişisel çıkarlar üzerine kurulur, ayakta durur; devletler liyakat ve millete sadakat üzerine kurulur ve ayakta durur. Bizler Türk Milleti olarak bin yıldır yaşadığımız Anadolu topraklarında, hemen hemen her dönemde benzer meselelerle kaşılaşmaktan kaynaklanan tarihi tecrübeye ve birikime sahibiz. Tarih boyunca kuzeyden güneye, doğudan batıya üzerimize yığılan siyasal, kültürel ve ekonomik baskılara direnebildiğimiz için bu topraklarda kalıcı olabildik; buraları kendimize ebediyen vatan kıldık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyetimizle çok önemli mesafeler aldık. Artık sınırlı imkanlara sahip olan, uluslararası zeminlerde yaşama ihtimali tartışılan ve geleceğinin belirsiz olduğuna inanılan, savaş yorgunu ve yeniden oluşturulmaya çalışılan bir devlet değiliz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin imkanları, kaynakları ve genç nüfusu pek çok ülkeyi kıskandıracak derecededir.

*“Bu halk  hak edene hak ettiği cevabı verecektir”

Ülkemizin değişen dünya dengelerinde önemi hiç azalmamış, tersine artmıştır. Ordumuz, dünyanın en deneyimli ve güçlü silahlı kuvvetlerinden birisidir. Yakın gelecekte Avrupa’nın en kalabalık nüfusunu barındıracağı bilinen, dostları nezdinde güven, hasımlarında tedirginlik bırakan, gerekli şartları yerine getirmesi durumunda 21. Yüzyılın baş aktörlerinden biri olma iddiasını taşımayı hak edecek bir milletin evlatlarıyız. Elbette geçmişte olduğu gibi, 15 Temmuz’da olduğu gibi bu necip millete diş bileyen sırtlanlar, birlik ve beraberliğimizi zayıf gördükleri an tekrar saldıracaklardır. Velakin bu meydanları dolduran bu halk, bugün olduğu gibi, dün olduğu gibi, 15 Temmuz’da olduğu gibi, hak edene hak ettiği cevabı verecektir.

Değerli Anne babalar; Tarih tekerrürden ibarettir diyoruz. Vatan Şairimiz Mehmet Akif’in dediği gibi Tarih tekerrürden ibaret diyorlar ibret alınsaydı hiç tekerrür edermiydi tarih dediği gibi. Vatanını, devletini, dinini bilmeyen her yavrumuz terör örgütlerinin ana hedefidir. Yavrularımızı bu terör örgütlerinin eline düşmekten alı koyacak en büyük öğretmenler sizlersiniz.

*“Bu günler post modern dünya savaşlarının görüldüğü zamanlar”

Değerli vatandaşlarım bu günler; dünyada vekalet savaşlarının yaşandığı, devletlerin sınırlarının tekrar belirlenmeye çalışıldığı, post modern dünya savaşlarının görüldüğü zamanlar. Ve ne yazık ki bu yaşananlar etrafımızda cereyan ediyor. Dünya milletlerinin kanını emen derin vampirler, çoluk-çocuk yaşlı-hasta demeden milyonlarca insanı vatansız bırakıyor. Şüphesiz ki bu ülkede vatanın kıymetini en iyi bilen Kosova’dan, Bosna’dan, Yunanistan’dan, Bulgaristan’dan evini ocağını atasının mezarını bırakıp gelen bizleriz. Bu millet her zaman vatanını, bayrağını, şerefini, namusunu, mazlumun hakkını canından önce ve canından aziz tutmuştur. Einstain’in dediği gibi “Dünya kötülük yapanlar yüzünden değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.” Ne mutlu ki bugün Türkiye Cumhuriyeti yeryüzünde mültecilere en fazla yardım eden devlet konumuna gelmiştir.

*“Bizi yıkabilecek hiçbir gücün var olmadığını haykırıyoruz”

Bugün bu meydanlarda toplanan bizlerde ülkemize, birliğimize, dirliğimize göz diken karanlık odaklara tıpkı iki yıl önce yaptığımız gibi, tıpkı binlerce yıldır gösterdiğimiz gibi, birlik ve beraberlik içerisine olduğumuz zaman bizi yıkabilecek hiçbir gücün var olmadığını haykırıyoruz. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü vesilesiyle bu meydanı dolduran siz hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum, memleketimizin  bir daha darbelerle hainliklerle karşılaşmamasını temenni ediyorum. Tüm şehitlerimize Allahtan rahmet, gazilerimize uzun ve hayırlı ömürler diliyorum. Sağolun varolun” dedi.
Pınarhisar Cumhuriyet Meydanında saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua okunması, protokol konuşmaları ile devam eden etkinlik günün anlam ve önemini belirten şiirlerin, şarkıların okunması, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili sinevizyon gösterisi ve mehteran gösterileri ile sürdü. Yapılan etkinlikte katılan vatandaşlara gece boyunca yiyecek ve içecek ikramı yapıldı.

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik günü yürüyüşü ve etkinliklerine Pınarhisar Kaymakam’ı Murat Eren, Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker,  Pınarhisar Garnizon Komutanı Garnizon Komutanı İstihkam Albay Murat Taşkaldıran, Pınarhisar İlçe Emniyet Müdürü Hüsnü Uz, Pınarhisar Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Aylin Can, Pınarhisar İl Genel Meclis Üyeleri Serdar Dura, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Pınarhisar İlçe Başkanı Hicret Şamil Karasu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Pınarhisar İlçe Başkanı Volkan Ertan, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Pınarhisar ilçe Başkanı Nedim Bars, İYİ Parti Pınarhisar İlçe Başkanı Ümit Çalık, Pınarhisar Kamu Kurum ve kuruluş amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.