Ana Sayfa Gündem 31 Ağustos 2018 278 Görüntüleme

Hür doğduk hür yaşarız

Gururla kutladık

*Ulusumuzun,  özgürlük ve bağımsızlık için dönemin egemen güçlerine, emperyalizme karşı, Mustafa Kemal önderliğinde verdiği inançlı ve kararlı mücadele ile 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan ve 30 Ağustos 1922 de, Dumlupınar’da yapılan Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nde zaferle sonuçlanan 30 Ağustos Zafer Bayramını coşkuyla kutladık.

HABER MERKEZİ

Ulusumuzun,  özgürlük ve bağımsızlık için dönemin egemen güçlerine, emperyalizme karşı, Mustafa Kemal önderliğinde verdiği inançlı ve kararlı mücadele ile 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan ve 30 Ağustos 1922 de, Dumlupınar’da yapılan Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nde zaferle sonuçlanan 30 Ağustos Zafer Bayramını coşkuyla kutladık.

30 Ağustos Zafer Bayramı töreni sabah 09.00 da çelenk töreni ile başladı. 30 Ağustos Zafer Bayramı Pınarhisar’da Pınarhisar Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına saat 09.30’da Pınarhisar Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Pınarhisar Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Çelenk sunma töreninin ardından Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren, Kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etti. Tebriklerin kabulü sonrası Cumhuriyet Meydanındaki tören alanına geçildi.

Cumhuriyet Meydanındaki tören saygı duruşu ve istiklal Marşının okunması ile başladı. Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren, Garnizon Komutanı İstihkam Albay Ömer Topaloğlu ve Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz’ün törene katılanların bayramını kutlamasının ardından Garnizon Komutanlığında görevli bir subay tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmada; “Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kutsal vatan topraklarımızı istilaya ve milletimizi tarih sahnesinden silmeye kalkışan düşmana karşı, tüm imkansızlıklara rağmen yüce milletimizin ve kahraman ordumuzun ya istiklal ya ölüm parolası ile sarsılmaz azmi, vatanseverliği ve kahramanlığı sayesinde kazanılan Büyük Zafer’in 96’ıncı yıl dönümünü gururla kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.

Türk tarihinde 26 Ağustos 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi sonucunda kazanılan zaferle, Anadolu’nun Türk yurdu olduğu tescillenmiş, yine 26 Ağustos 1922 günü başlatılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi, 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlandırılarak devletimizin yeniden inşa süreci başlamış ve ilelebet payidar kalacak yeni Türkiye Devletinin ve Türk Cumhuriyetinin temeli burada sağlamlaştırılmıştır.

“Her safhasıyla düşünülmüş, hazırlanmış, idare edilmiş ve zaferle sonuçlandırılmış olan bu harekat, Türk ordusunun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek kudret ve kahramanlığını tarihe bir kere daha geçiren muazzam bir eserdir. Bu eseri Türk milletinin hürriyet ve istiklal düşüncesinin ölümsüz abidesidir. Bu eseri yaratan bir milletin evladı, bir ordunun Başkomutanı olduğumdan, mutluluk ve bahtiyarlığım sonsuzdur” şeklinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından özetlenen bu zafer, aziz milletimizin ve onun bağrından çıkan ordumuzun ilham kaynağı ve iftihar abidesi olmaya devam edecektir.

30 Ağustos’ta kazanılan bu zafer, aynı zamanda, aziz milletimizin çağdaşlaşma yolunu açan, modern çağın gerektiği siyasi, hukuki, ekonomik ve sosyal reformları gerçekleştiren Türk inkılabına ışık tutan bir meşale olmuştur.

2227 yıllık ordu geleneğine sahip Orta Asya’dan Anadolu’ya, Akdeniz’e bir nehir olup akan, gücünü aziz milletimizin sevgi ve desteğinden alan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de yüce milletimizin temel karakteri olan ve hiçbir zaman ödün vermeyeceği egemenlik ve bağımsızlığın, şehit kanlarıyla yoğrulup bayraklaşan kutsal vatan topraklarının bütünlük ve güvenliğinin teminatı olmaya devam edecektir. Ayrıca her yönüyle milli bir ordu olan Türk Silahlı Kuvvetleri, üstün niteliklere sahip kahraman ve fedakar personeli ve yerli kaynaklarla her geçen gün daha da geliştirilmekte olan imkan ve kabiliyetleri ile etkin, caydırıcı ve saygın bir silahlı kuvvet olarak, ülkemizde, bölgemizde ve dünyada güvenlik, barış ve istikrara katkı sağlamayı sürdürecektir.

Bu tarihi gün vesilesi ile, büyük bir coşku ile kutladığımız bu eşsiz zaferin mimarı başta, Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile bayraklaşan vatan toprağının bütünlüğü ve şanlı al bayrağımızın daima hür bir şekilde dalgalanması için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve saygıyla, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum” ifadeleri yer aldı.

Yapılan konuşmanın ardından 30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama töreni Pınarhisar Halk Oyunları ekibi Halk Oyunları gösterilerinin yapılması ve askeri tören kıtasının geçişi ile sona erdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama törenine Düzenlenen törene Pınarhisar Kaymakam’ı Murat Eren, Garnizon Komutanı İstihkam Albay Ömer Topaloğlu, Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, Pınarhisar Belediye Başkan Yardımcısı Ömürlü Dinçer, Pınarhisar İlçe Emniyet Müdürü Hüsnü Uz, İl Genel Meclis Üyesi Çetin Şinikoğlu, , Pınarhisarlı şehit yakınları ve gaziler, Askeri Erkan,  siyasi partilerin temsilcileri, İlçe kamu kurum ve kuruluş amirleri, Pınarhisar Emniyeti Mensupları, Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldılar. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.