Ana Sayfa Gündem 8 Kasım 2019 45 Görüntüleme

Pınarhisar’da 5 bin fidan toprakla buluşacak

Tüm Türkiye’de aynı anda 11 Kasım Pazartesi günü saat 11.11’de başlayacak olan fidan dikimi etkinliğinde Pınarhisar’ın Hacıfaklı Köyü ağaçlandırma sahasında 5 bin adet fidan toprakla buluşacak.

HABER

Gülcan KUTLU

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığınca “Geleceğe Nefes” adı altında başlatılan ağaçlandırma seferberliği kapsamında tüm Türkiye’de aynı anda 11 Kasım Pazartesi günü saat 11.11’de başlayacak olan fidan dikimi etkinliğinde Kırklareli genelinde 14 noktada 80 bin 10 fidan toprakla buluşurken bunlardan 5 bin adet fidan ise Pınarhisar’ın Hacıfaklı Köyü ağaçlandırma sahasında toprakla buluşacak. Ağaçlandırma seferberliği kapsamında Pınarhisar İlçesinde ayrıca Üniversite, Lise ve İ.Ö.O bin fidan, mezarlık ağaçlandırmasında 500 fidan toprakla buluşacak.

Orman Genel Müdürlüğü’nün konu ile ilgili basın bildirisinde; “Bugün yaşadığımız dünyanın en önemli sorunu nedir?” sorusuna, büyük bir çoğunluk “çevresel sorunlar” diye cevap verir. Çoğunluğun bu cevabı vermesi, çevre sorunları konusunda biraz geç de olsa artık daha bilgili, bilinçli ve tehlikenin farkında olduğumuzu gösterdiği için sevindirici. Ancak, bu sorunun yanıtının “çevre” olması hepimizi, yeryüzünde yaşayan her birey ve kurumu endişeye ve bir an önce harekete geçmeye sevk etmeli.

Yaşadığımız yerküre, insanlığın gelişiminin pek çok çevresel baskıyı her geçen gün daha fazla hissediyor. Doğal kaynaklar, bitki örtüsü, kullanılabilir su kaynakları ve soluduğumuz hava insanlığın gelişiminden, kentleşme ve sanayileşmeden giderek daha çok etkileniyor. Dünya üzerinde yaşayacak nesillerin sayısını arttırmak, yaşamın daha uzun süre kaliteli ve sağlıklı olmasını sağlamak için hepimizin yarın değil, hemen bir şeyler yapması kaçınılmaz.

Türkiye’de tüm dünyada yaşanan çevresel sorunlardan her ülke gibi kaçınılmaz olarak etkileniyor. Bir taraftan hızla gelişen, modernleşen, yaşam kalitesini ve ekonomisini büyüten bir ülkeyiz. İnsanımızın artık yüzde 80’e yakını metropollerde yaşıyor. Ekonominin ve insanımızın ihtiyacı olan ulaşım altyapısı artık ülkemizin her noktasında daha güvenli, konforlu ve hızlı erişim sağlıyor.

Bu dönüşüm ve gelişim her ülkede olduğu gibi, ülkemiz doğal kaynakları ve çevresi üzerinde de bir baskı oluşturuyor. Bugün dünyada çevre üzerinde baskı yaratmadan gelişen, modernleşen, büyüyen bir ülke ne yazık ki yok. Ülkelerin çevre konusundaki karnelerini, gelişirken doğadan aldıklarını minimumda, doğaya verdiklerini ise maksimumda tutabilmeleri belirliyor.

Bugün pek çoğumuz, Türkiye’nin bu konudaki karnesinin iyi olmadığını düşünebiliriz. Ancak, böyle düşünenler yanılıyor. Toplumumuzda, özellikle de genç neslimizde giderek artan bir çevre duyarlılığı ve bilinci olduğu görmek bizi çok memnun ediyor. Buna karşılık, ülkemizin çevre konusunda yaptıklarının yeterince bilinmemesi, bu konudaki farkındalığın zayıf olması bizi üzüyor.

Bizler, doğaya ve dünyamızın nefes almasını sağlayan ağaçlar, ormanlar konusunda tarihsel olarak bilinci yüksek topraklarda yaşıyoruz. Bugün, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Orman Genel Müdürlüğü’müz 1839 yılında kuruldu. 180 yıllık geçmişe sahip olan bu kurum, bugün 42 bini aşan çalışanı ile bu topraklardaki orman kaynaklarımızı korumak ve artırabilmek için gece gündüz çalışıyor. Hem de sadece Türkiye için değil. Orman Genel Müdürlüğümüz bugün 3 kıtaya yayılmış çevre ülkelere ormancılık desteği veriyor.

Türkiye bugün orman varlığının önemini en iyi bilen ve pek çok uygulaması ile dünyadaki örnek olan ülkeler arasında başı çekiyor. Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın dünyadaki en önemli 100 orman alanı içinde gösterdiği 9 orman alanı ülkemiz topraklarında.

Biliyor musunuz ki, Türkiye bu kadar hızlı gelişen ve büyüyen bir ülke olmasına karşılık orman değerlerini de yükseltebilen bir ülke. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı’nın (FAO) Küresel Orman Kaynakları Değerlendirmesi raporuna göre dünyamızdaki orman varlıkları hızla azalırken, aynı dönemde Türkiye, ormanlarını arttırabilen nadir ülkeler arasında bulunuyor.

Türkiye’deki orman varlığı, bakım, erozyonla mücadele, rehabilitasyon, ağaçlandırma çalışmaları ve çeşitli eylem planlarıyla her sene düzenli olarak artıyor. 1999 yılında 20,8 milyon hektar olan orman varlığımız, 2018 yılında 22,6 milyon hektara ulaştı. Son 20 yılda, dünya genelinde orman varlıkları azalırken, biz ülkemiz orman varlığını yaklaşık 2 milyon hektar arttırmayı başardık.

Türkiye 78 milyon hektarlık alanıyla, ekolojik bakımdan çok zengin bir çeşitliliğe sahip. 2015 yılı itibarıyla yapılan tespitlere göre ormanlık alanlar, ülkemizin alanının %28,6’sını kaplıyor. Bu istatistiğe ağaçsız orman alanları dahil değil.

Peki bunlar yeterli mi? Bu sorunun yanıtını çok net bir şekilde “Kesinlikle hayır”. Bugüne kadar ormanlarımız için yaptıklarımız dünyaya örnek olacak düzeyde olsa da gelecek nesiller için çok daha fazlasına ihtiyaç var.

Bu güzel ülkenin yarınlarda da daha yeşil olabilmesi için en az fidan dikmek kadar önemli bir şey yapabiliriz. O da ağaç sevgisine, orman bilincine sahip daha çok insan yetiştirmek. Bugün nesillerimizin “ fidan” çocuklarımızı, gençlerimiz yarının daha yeşil ve yaşanabilir Türkiye’sinin güvencesi haline getirmeliyiz.

İşte bunun için, Türkiye’de yaşayan yada Türkiye’de yaşamayıp kalbi bu topraklar için atan herkesi, genç yaşlı tüm bireyleri yarınların daha yeşil ülkesi için toplumsal bir bilinçlenme seferberliğine çağırıyoruz.

Orman varlığını artırma konusunda dünyaya örnek pek çok başarıya imza atan Türkiye, şimdi de ağaçlandırma ve orman varlığın konusunda toplumsal bilinci arttırmak üzere yine dünyaya örnek olacak büyük bir seferberliği başlatıyor.

Bu seferberlik, siyaset üstü bir anlayışı içeriyor. Hangi görüşten olursa olsun, bu topraklar ve bu toprakların geleceği için endişe duyan, kendisinden sonra gelen insanların, canlıların daha temiz, daha yeşil ve daha solunabilir havası olan bir ülkede yaşamasını isteyen herkes bu seferberlikte yan yana olmalı. Bugün yan yana durmamıza engel olan bir sorun, düşünce, ideoloji ve amaç, çocuklarımızın, torunlarımızın dünyası için iyi bir şey yapmaktan daha önemli olamaz.

11 Kasım 2019’da saat 11.11’de Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 81 ilimizde 2023 noktada 11 milyon fidanı toprakla buluşturuyoruz. Bakanlığımızca, “Geleceğe Nefes” adı altında başlatılan ağaçlandırma seferberliği kapsamında Kırklareli İlimizde 14 noktada 80.010 adet fidan toprakla buluşacaktır.

Türkiye’yi Guinnes Rekorlar Kitabına taşıyacak bu ağaçlandırma seferberliğine “Geleceğe Nefes” adını verdik. Biliyoruz ki bir taraftan bugün dikeceğimiz fidanlar, diğer taraftan bugün eli toprağa değecek ve fidan dikmenin dönemin fark edecek, bu bilinçle büyüyecek çocuklarımız gelecek nesillerimiz için birer nefes olacaklar.

Geleceğe Nefes projemize tüm kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, Türkiye’de ve yurtdışında yaşayan tüm vatandaşlarımız ağaç bağışlayabilecek. Bağış yapmak isteyenlerin dışında, www.geleceğenefes.com adresindeki site üzerinden her vatandaşımız Türkiye’nin istediği bölgesinde dikilecek 5 kadar ağaca kendi ve aile bireylerinin isimlerini verebilecek.

Biliyoruz ki sizlerin elleri ile toprakta can bulacak olan fidanlar, gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olacak. Çocuklarımız, torunlarımız, onların çocukları bugün dikeceğimiz fidanlar, geleceğin ağaçları, ormanları sayesinde çok daha yeşil bir Türkiye’de ciğerlerini doldura doldura nefes alabilecekler.

Türkiye’nin bugün de yarın da daha yeşili daha yaşanabilir bir ülke olması için gün bugün… Aileniz, arkadaşlarınızı, komşularınızı alın, 11 Kasım’da saat 11.11’de bu bereketli topraklara siz de birer fidan dikin. Çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız en değerli miras, bugün dikeceğimiz o fidanlar olacaktır” denildi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.