Ana Sayfa Gündem 3 Aralık 2019 40 Görüntüleme

Pınarhisarlı sürücüler dikkat; Cezası 625 lira

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması tüm Türkiye’de olduğu gibi Pınarhisar’da da başladı. Kurala uymayan araçların sürücülerine 625 lira ceza kesilecek. 

HABER

Gülcan KUTLU

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması tüm Türkiye’de olduğu gibi Pınarhisar’da da başladı. 1 Aralık 2019 Cumartesi günü başlayan kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan 2020’ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 625 lira ceza kesilecek.

Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü’nden konu ile ilgili bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada; “ 1 Nisan 2017 tarih ve 30025 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile ilgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’in 5’inci Maddesinde “Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 2 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği uygulaması zorunludur.

İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır. Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki süresinin öncesinde veya sonrasında 1’er ay artırabilir” şeklinde kış mevsimi müddetince ticari taşıtlarda kış lastiği kullanımı konusunda düzenleme yapılmıştır.

İlimiz valiliğinin Olur’u ile mevcut yasal düzenleme doğrultusunda İlimiz genelinde; ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirler arası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Aralık 2019 ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında dört ay süre ile kış lastiği uygulamasına geçilecek olup yapılan trafik denetimlerinde;

  1. Kış lastiklerinin yanaklarından (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi işareti veya sadece kar tanesi işareti,
  2. Dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunmaması halinde lastiğin sırt desenine uygunluğu,
  3. Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, lastik derinliğinin ve sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu trafik zabıtası tarafından kontrol edilecektir.

Ayrıca yukarıda belirtilen nitelikteki araçların 1 Aralık- 1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası karayolunda kış lastiği olmaksızın seyahat ettikleri tespit edilmesi halnde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun “Kış Lastiği Zorunluluğu” başlıklı 65/A Maddesi uyarınca 625 TL idari para cezası uygulanarak bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine izin verilecektir” denildi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.