BELEDİYENİN KANUNSUZ İŞLEMİNİ DANIŞTAY İPTAL ETTİ

BELEDİYENİN KANUNSUZ İŞLEMİNİ DANIŞTAY İPTAL ETTİ

Varan 1: Pınarhisar Belediyesi tarafından Pınarhisar’da bulunan Günübirlik Tesis ve rekrasyon alanında yüzme havuzu ve müştemilatı olan soyunma odaları binası, 2 katlı kafeterya binası yemek salonu ve alt katı mutfak olarak kullanılan binaların bulunduğu alan, 11.07.2019 tarihinde 3 yıl süreli kiralanmak üzere ihale yapıldı.

Varan 2: Er-Ma Sosyal Hizmetler Özel güvenlik Gıda İnşaat Nakliyat Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şti, ihalenin şartnamesinin rekabeti engellemesi yönünde uygunsuz düzenlendiğini ileri sürerek, ihale şartnamesinde yer alan şartlardan dolayı da ihaleye katılamadıklarını belirterek ihalenin iptal edilmesi için dava açtı.

Varan 3: Açılan davada; Danıştay; Er-Ma şirketini haklı buldu ve ihale şartnamesinin uygunsuz düzenlendiğine karar verdi. Danıştay 13. Dairesi tarafından alınan kararda ayrıca; yargılama bedellerinin Pınarhisar Belediyesi tarafından ER-Ma şirketine iade edilmesine karar verdi.

Pınarhisar Belediyesi ve Er-Ma Sosyal Hizmetler Özel güvenlik Gıda İnşaat Nakliyat Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şti arasındaki davadan, Pınarhisar Belediyesi’ne Danıştay’dan tokat gibi karar geldi.

İlk mahkemenin ardından Pınarhisar Belediyesinin hukuka aykırı işleyişine karşı çıkan Er-Ma Sosyal Hizmetler Özel güvenlik Gıda İnşaat Nakliyat Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şti, davayı temyize yolladı.

Edirne İdare Mahkemesinin kararının bozulmasına, dava konusu işlemin iptaline (karar düzeltme yolu kapalı olmak üzere) karar vererek, Pınarhisar Belediyesi’nin hukuka aykırı işleyişine dur dedi.

HABER: GÜLCAN

KUTLU

Pınarhisar Belediyesi tarafından Pınarhisar’da bulunan Günübirlik Tesis ve rekrasyon alanında yüzme havuzu ve müştemilatı olan soyunma odaları binası, 2 katlı kafeterya binası yemek salonu ve alt katı mutfak olarak kullanılan binaların bulunduğu alan 11.07.2019 tarihinde 3 yıl süreli kiralanmak üzere ihale yapıldı. İhalesinin yapılmasının ardından, Er-Ma Sosyal Hizmetler Özel güvenlik Gıda İnşaat Nakliyat Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından söz konusu alanın 3 yıl süre ile işletilmek üzere Pınarhisar Belediyesi tarafından yapılan ihalenin iptalini istedi.

DANIŞTAY KARARINI VERDİ

Davacı Er-Ma Sosyal Hizmetler  Özel güvenlik Gıda İnşaat Nakliyat Taahhüt ve Ticaret Ltd. Şti tarafından ihale şartnamesi mevzuata aykırı olduğundan ihaleye teklif sunamadıkları, şirket merkezinin Pınarhisar olması şirket yetkilisinin en az 1 yıldır Pınarhisar’da ikamet ediyor olması ve şirket yetkilisinin cankurtaran belgesine sahip olması şartlarının ihalede rekabeti engellediği, şartnamenin kanuna aykırı cezai müeyyideler içerdiği ihalenin iptal edilmesi gerektiği ileri sürüldü.

Danıştay 13. Dairesince tetkik hakimlerin açıklamaları dinlendikten ve dosyadaki belgeler incelendikten sonra, dosya tekemmül ettiğinden yürütmenin durdurulması istemi hakkında ayrıca bir karar vermeksizin gereği görüşülerek şu kararı verdi.

Davacının temyiz isteminin kabulüne, 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49. Maddesi uyarınca Edirne İdari Mahkemesinin 13.01.2020 tarihli kararın bozulmasına, dava konusu işlemin iptaline, ilk derece ve temyiz yargılama giderleri toplamının davalı idareden alınarak davacıya verilmesine , dosyanın anılan mahkemeye gönderilmesine, 2577 Sayılı Kanunun 20/a maddesinin 2. Fıkrasının (i) bendi uyarınca kesin olarak (karar düzeltme yolu kapalı olmak üzere) oy birliği ile karar verildi.

PINARHİSAR BELEDİYESİ’NDEN HUKUKA AYKIRI İHALE

Sonuçlanan davanın ardından, Pınarhisar Belediyesi tarafından mevzuata aykırı olarak düzenlenen ihale şartnamesi ile ihalede rekabeti önleyerek ihale yaptığı ortaya çıktı. Olayın duyulmasının ardından Pınarhisar’da vatandaşlar arasında Pınarhisar Belediyesinin ihalelerinde güvenilirliğinin sorgulanmaya başladığı alınan haberler arasında.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.