Ana Sayfa Gündem 3 Temmuz 2020 10 Görüntüleme

Hasat kontrolleri devam ediyor

*Tüm Trakya’da, Kırklareli’de olduğu gibi Pınarhisar’da da Arpa hasadı ile birlikte hasat kontrolleri yapılmaya devam ediyor.  

HABER

Gülcan KUTLU

Tüm Trakya’da, Kırklareli’de olduğu gibi Pınarhisar’da da Arpa hasadı ile birlikte hasat kontrolleri yapılmaya devam ediyor. Pınarhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan kontroller ile ilgili yapılan açıklamada; “Ülkemiz açısından her geçen gün önem kazanan hububat ilimiz ekonomisinde de önemli bir yer tutmaktadır. Buğdaydan sonra en fazla ekilen Arpa hasadına başlanması ile birlikte ürün kayıplarının en aza indirilmesi amacıyla hasat kontrollerimiz de başlamıştır.

Üreticilerimizin büyük emek, zaman ve masrafla üretmiş oldukları ürünlerin en az kayıpla hasat edilmesini sağlamak amacıyla biçerdöver hasat kontrolleri İl ve İlçe Müdürlüklerimizdeki teknik ekipler tarafından etkin bir şekilde yapılmaktadır. Ürün hasadının daha sağlıklı olarak sürdürülebilmesi açısından denetimlerin özellikle ürün sahiplerinin mutlaka hasatta tarlasında olmalı ve hasada nezaret etmesi gerekmektedir.

İl Hasat koordinatörlerimiz ve yetkili kontrolörlerimiz denetimlere hasat bitene kadar devam edecektir. Hasat sırasında talimatlara uymayan biçerdöver sahipleri ve operatörlerine cezai işlem uygulanacaktır. Tebliğe aykırı hasat yapanların İl ve İlçe Müdürlüklerimize bildirilmesi, ilimizde hububat hasadının başarı ile gerçekleştirilmesi açısından önem arz etmektedir” denildi.

Açıklamada ayrıca Biçerdöver ile hasat konusunda bilgiler verildi. Açıklamaya göre Hububat mahsulünün tarlanın taşlık, engebeli, olması durumunda en fazla 15 cm, düz ve tesviyeli olması durumunda ise en fazla 10 cm. yükseklikten hasat edilecek. Kabul edilebilir sınırın üzerinde dane kayıplarına neden olan, yangın vb. konular ile ilgili gerekli tedbirleri almayan biçerdöver sahipleri ve belgesi olmayan operatörler uyarılarak haklarında yasal işlem yapılacak.

* Biçerdöver ile hasat

Biçerdöverlerle hububat hasadında kabul edilen dane kayıp oranı %1,5 olarak belirlendi. Yangın tehlikesine karşı, biçerdöverlerde ve balya bağlama makinelerinde yangın söndürücüsü ve ilk yardım çantası bulundurulacak. Çalışacak biçerdöverler, Tarım ve Orman İl-İlçe Müdürlükleri kontrolörlerince sürekli kontrol edilecek kabul edilebilir sınırın üzerinde dane kayıplarına neden olan, yangın vb. konular ile ilgili gerekli tedbirleri almayan biçerdöver sahipleri ve belgesi olmayan operatörler uyarılarak haklarında yasal işlem yapılacaktır.

Açıklamada hasat ile ilgili şu bilgilere yer verildi; “1- Hasat sırasında yüksekten biçim yapmak, ilerleme hızını yüksek tutmak ve biçerdöverlerin teknik ayarını yapmamak suretiyle dane kaybına sebep olan operatörler hakkında yasal işlem yapılacaktır.

2- Hasat olgunluğuna gelmemiş çiğili ürünler hasat edilmeyecektir.

3- Tarla sahipleri hasat sırasında tarlasının başında bulunacak ve fazla dane kaybına neden olan operatörleri uyaracak ve uyarıya uymayanları Tarım ve Orman İl-İlçe Müdürlüklerine bildirecektir.

4- Hububat mahsulünün tarlanın taşlık, engebeli, olması durumunda en fazla 15 cm, düz ve tesviyeli olması durumunda ise en fazla 10 cm. yükseklikten hasat edilecek, bu şekilde alçaktan biçim yapılarak tarlanın sürümünün kolaylaştırılacaktır. Orman sahalarına bitişik tarım alanlarında ve yol kenarlarında tarlası bulunan çiftçiler en az 8-10 cm genişliğinde toprağı sürerek emniyet bandı oluşturacaklardır.

5- Yangın tehlikesine karşı, biçerdöverlerde ve balya bağlama makinelerinde en az 2 adet (6 kg) yeni doldurulmuş (hasat dönemi dolum ve kontrollü) yangın söndürücüsü ve ilk yardım çantası bulundurularak, kazalara karşı gerekli emniyet tedbirleri alınmış olacaktır. Yangın tehlikesi nedeniyle özellikle trafik yoğunluğu fazla olan yol kenarlarındaki tarlalar öncelikle hasat edilecektir.

6- Biçerdöverin bağlı bulunduğu yerin Ziraat Odası Başkanlığınca kayıt ve tescil edildiğine dair araç plakaları takılacaktır.

7- İlimizde bu yıl biçerdöverlerle hububat hasadında kabul edilen dane kayıp oranı %1,5 olarak belirlenmiştir. Yapılacak kontrollerde bu oran esas alınacaktır.

8- Belediye Başkanlıkları ve Muhtarlar, Valilik Emrini umumi vasıtalar ile ilan ederek çiftçilere duyuracaklardır.

9- Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Biçerdöverle Ürün Hasadında Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Talimatı gereğince İlimizde biçerdöver ile ürün hasadının sorunsuz bir şekilde yapılması için Valilik Hasat Tebliği ile Valilik Anız Tebliği yayınlanmıştır. İlgili tebliğ hükümlerine uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümlerine göre işlem yapılacaktır.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.