Ana Sayfa Gündem 11 Ağustos 2020 9 Görüntüleme

Orman köylülerine müjde

Pınarhisar İlçesi’nin orman köylülerini de yakından ilgilendiren müjde Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü’nden geldi.

HABER

Gülcan KUTLU

Orman Genel Müdürlüğünün, “Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Orman köylülerinin kalkınması için kullandırılan kredilerde bir düzenleme yapıldı.

Pınarhisar İlçesi’nin orman köylülerini de yakından ilgilendiren müjde Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü’nden geldi. Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada orman köylülerine müjde verildi. Açıklamada orman köylülerine kullandırılan tüm ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşları desteklerinde faiz kaldırıldığını bildirdi. Açıklamada ayırıca başvurların E-Devlet üzerinden yapılır hale geldiği belirtildi.

Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğü’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada; “Orman köylülerine kullandırılan tüm ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşları desteklerinde faiz kaldırılmıştır. Başvurular e-devlet üzerinden yapılır hale getirilmiştir” denildi.

Resmi Gazete’de de yayımlanan yeni yönetmeliğe göre orman köylülerine kullandırılacak kredilerden faiz alınmayacak, mücbir sebep halinde ise söz kredilere ait taksitler bir yıl boyunca faizsiz olarak ertelenebilecek.

Yönetmeliğe göre söz konusu krediler verilirken, konuyla ilgili eğitim görmüş veya o konuda çalışanlar tercih edilecek. Ayrıca şehidin dul ve yetimleri ile anne, baba, kardeşleri ve gaziler öncelikli olarak kuraya tabi tutulmadan kredilerden yararlandırılacak. Yönetmelikte belirtilen her türlü kredi başvurusu dilekçe, e-Devlet veya kurumun resmi elektronik ortamı üzerinden yapılabilecek.

Orman köylülerine kullandırılan ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşları kredilerinden faiz alınmayacak. Dış kaynaklı projeler kapsamında özel amaçlı kredi sağlayan kuruluşlardan kaynak temin edilmesi halinde, söz konusu kaynaklar ve bunun karşılığı bütçeye konulacak tutar, kaynak sağlayan kuruluşun öngördüğü faiz oranı ve diğer şartlara uygun kullandırılacak. Borçlular, borçlarını taksitin vade tarihinden önce diledikleri tarihte kapatabilecek.

Deprem, sel, doğal afet, salgın hastalık gibi mücbir sebep hallerinde, kredi desteği verilen orman köylüleri ve kooperatiflerin 45 gün içerisinde talep etmeleri ve bölge müdürlüğünce düzenlenecek raporun uygun görülmesi halinde, kredi taksitleri 1 yıla kadar faizsiz olarak ertelenebilecek.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.