Ana Sayfa Gündem 11 Eylül 2020 3 Görüntüleme

Orman Köylülerinin problemleri masaya yatırıldı

*Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen Pınarhisar’ın orman köylerinin muhtarlarının da katıldığı toplantıda, orman köylülerinin “Orman işlerinin dağıtımı ve üretimdeki problemler” değerlendirildi.

HABER

Gülcan KUTLU
Demirköy Orman İşletme Müdürlüğü’nde geniş katılımlı toplantıda, orman köylülerinin “Orman işlerinin dağıtımı ve üretimdeki problemler” değerlendirildi. Toplantıya Pınarhisar’ın orman köylerinin muhtarları da katıldı.

Orman köyü muhtarları, mahalle muhtarları, tarım kalkınma kooperatif başkanları ve orman köylüleri görüş ve önerilerini dile getirdiler. Kırklareli Valisi Osman Bilgin ve İstanbul Bölge Müdürü Yusuf Şahin katılımcıların anlattıkları sorunları ve çözüm önerilerini tek tek not alarak cevaplandırdılar.

Toplantının açılış konuşmasını Kırklareli Valisi Osman Bilgin yaptı. Kırklareli Valisi Osman Bilgin yaptığı konuşmada asıl hedeflerinin orman köylerinin arasındaki birlik ve beraberliğin sağlanması, dayanışmanın güçlendirilmesi olduğunu söyledi.

Kırklareli Valisi Sayın Osman Bilgin konuşmasında; “Demirköy ilçemizin orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın üretim ile ilgili problemlerini çözmek için Sayın Milletvekilim ve Sayın Orman Bölge Müdürüm ile böyle geniş katılımlı bir toplantı düzenledik, amacımız sizlerin, Demirköy halkımızın ve de pek tabii devletimizin faydasına olacak sonuçlara ulaşmak ve kararları alabilmektir; orman köylerimizin arasındaki birlik ve beraberliğin sağlanması, dayanışmanın güçlendirilmesi asıl hedefimizdir “ dedi.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in ardından sözü İstanbul Orman Bölge Müdürü Yusuf Şahin aldı. Bölge Müdürü Yusuf Şahin orman köylüsünün istihdamı ve yerinde kalkındırılmasını çok önemsediklerini belirtti. Müdür Şahin konuşmasında e-ihale yöntemiyle ihaleleri küresel salgın nedeniyle toplum sağlığını tehlikeye atmamak adına yaptıklarını belirtti.

Bölge Müdürü Yusuf Şahin konuşmasında; ”Demirköy orman işletmesinin orman köylüleri ile tanışmak, onların görüş ve önerilerini almak, üretim işlerimiz ile ilgili problemleri dinlemek ve çözüm bulmak için buradayız. Vahidi fiyatların düşük olması konusu var, üretim faaliyetlerimizi gerçekleştirirken yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde hareket ediyoruz, küresel salgın nedeniyle toplum sağlığını tehlikeye atmamak için e-ihale yöntemiyle ihalelerimizi yapıyoruz,

Orman Genel Müdürlüğümüz iç ve dış piyasalar ile rekabet halinde, olağanüstü gayretle çalışan bir kurum, bütçesinin önemli bölümü üretim için harcanıyor, vatandaşımızın refahı, paydaşların memnuniyetini temin etmek temel ilkelerimizdendir, yürürlükte olan orman kanunumuzun ilgili maddesine göre orman işlerini öncelikle o yöredeki orman köylüleri veya orman köylerini kalkındırma kooperatiflerine veriyoruz, orman köylümüzün istihdamı ve yerinde kalkındırılmasını çok önemsiyoruz” cümlelerini kullandı.

Demirköy Orman İşletme Müdürlüğündeki “Orman işlerinin dağıtımı ve üretimdeki problemler” değerlendirildiği geniş katılımlı toplantıda, orman köylülerinin, orman köyü muhtarları, mahalle muhtarları, tarım kalkınma kooperatif başkanları ve orman köylüleri söz alarak görüş ve önerilerini, orman idaresinden beklentilerini dile getirdiler, karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, Demirköy Orman İşletme Müdürlüğünde Kırklareli Valisi Osman Bilgin ile İstanbul Bölge Müdürü Yusuf Şahin’in başkanlığında düzenlenen toplantıya, Kırklareli Milletvekili ve Tarım Orman Komisyonu Üyesi Selahattin Minsolmaz, Demirköy İlçe Kaymakamı Cafer Ekinci, İlçe Belediye Başkanı Recep Gün, İlçeye bağlı 22 orman köyünün muhtarları, orman köyleri tarafından kurulmuş 13 Tarım Kalkınma Kooperatiflerinin temsilcileri ile orman köylüleri katıldı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.