Ana Sayfa Gündem 12 Ocak 2021 35 Görüntüleme

“Emekli olacaklara kredi imkanı”

*Kırklareli SGK tarafından prim borcundan dolayı emekli olamayan tüm Kırklarelili vatandaşlar için olduğu gibi Pınarhisarlı vatandaşları da yakından ilgilendiren bir müjde verildi.

HABER

Gülcan KUTLU

Kırklareli SGK tarafından prim borcundan dolayı emekli olamayan tüm Kırklarelili vatandaşlar için olduğu gibi Pınarhisarlı vatandaşları da yakından ilgilendiren bir müjde verildi. Kırklareli Sosyal Sigortalar Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Prim borcundan dolayı emekli olamayan bir kısım sigortalıların kredi kullanmalarına imkan tanıyan işbirliği protokolünün imzalarının atıldığı belirtildi. İmzalar Kırklareli SGK ile C. Ziraat Bankası A.Ş, Türkiye Halk Bankası A.Ş ve Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O arasında atıldı.

SGK Kırklareli İl Müdürlüğü, işbirliği protokolü hakkında yaptığı duyuruda, 4 Ocak’ta imzalanan protokolle kuruma borcu olan sigortalılara masrafsız olarak (tahsis ücreti dahil; hayat sigortası ve yasal yükümlülükler hariç) aylık 1,60 faiz oranı ile 36 aya kadar vadeli kredi kullandırılacağı belirtildi. İmzalanan Protokol gereğince, kredi kullandırılması işlemleri nedeniyle sigortalı adına Banka tarafından Kuruma yapılacak ödemelerin 31.03.2021 tarihine kadar aktarılacağı,  bunun için en geç 1 Şubat 2021 tarihine kadar SGK İl Müdürlükleri ve Merkez Müdürlüklerine müracaat edilmesi gerektiği kaydedildi.

Kırklareli SGK’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada; “Prim borcundan dolayı emekli olamayan bir kısım sigortalıların kredi kullanmalarına imkan tanıyan işbirliği protokolü Kurumumuz ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş, Türkiye Halk Bankası A.Ş ve Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O arasında 04.01.2021 tarihinde imzalanmıştır

Buna göre; (b) bendi kapsamında hizmeti olan ve bu hizmetler dikkate alındığında 4(b) BAĞKUR kapsamında yaşlılık aylığı bağlanacak sigortalıların birikmiş sigorta prim borçlarının (yapılandırılmış sigorta primi, genel sağlık sigortası borcu ve durdurulan sürelerin ihyası dahil) tasfiyesine yönelik Bankadan sigorta prim borcu kredisi kullandırılması,

(b) bendi kapsamındaki hizmetlerine ait sigorta prim borcu (zorunlu veya isteğe bağlı) bulunup bu hizmetler dikkate alındığında, 5510 sayılı kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi gereğince yaşlılık aylığı bağlanacak sigortalıların sigorta prim borçlarını tasfiyesine yönelik Bankadan sigorta prim borcu kredisi kullandırılması,

(a) ve/veya (b) bendi kapsamında hizmetleri bulunan ve bu hizmetler dikkate alınarak sadece hizmet borçlanması (doğum ve askerlik borçlanması) yapılması suretiyle yaşlılık aylığı bağlanacak sigortalıların borçlanma tutarlarının tasfiyesine yönelik Bankadan kredi kullandırılması,

5510 sayılı Kanunun EK-5 ve EK-6 ncı maddesi kapsamında çalışanların hizmetleri dikkate alındığında 4 (a) SSK ve 4(b) BAĞKUR kapsamında yaşlılık aylığı bağlanacak sigortalıların birikmiş sigorta prim borçlarının tasfiyesine yönelik Bankadan sigorta prim borcu kredisi kullandırılması amaçlanmaktadır.

Söz konusu Protokol gereğince, Kurumumuza borcu olan sigortalılarımıza masrafsız olarak (tahsis ücreti dahil; hayat sigortası ve yasal yükümlülükler hariç) aylık 1,60 faiz oranı ile 36 aya kadar vadeli kredi kullandırılacaktır.

Protokol gereğince, kredi kullandırılması işlemleri nedeniyle sigortalı adına Banka tarafından Kuruma yapılacak ödemeler, 31.03.2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) aktarılacaktır.

Bunun için en geç 01.02.2021 tarihine kadar SGK İl Müdürlükleri ve Merkez Müdürlüklerine müracaat edilmesi gerekmektedir” denildi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.