Ana Sayfa Gündem 20 Eylül 2022 66 Görüntüleme

Bu vatan size minnettar

“Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir”

*Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü Mareşallık rütbesi ve gazilik unvanının verilmesi nedeniyle kutlanmakta olan “Gaziler Günü” tüm ülkede olduğu gibi Pınarhisar’da da düzenlenen çeşitli törenlerle kutlandı.

*Gazi Mustafa Koçoğlu; “Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. ‘Bacağım, kolum, gözüm olmadan yaşayabilirim ama vatanım olmadan yaşayamam’ diyen gazilerimiz vatan size minnettardır.”

HABER

Gülcan KUTLU

Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü Mareşallık rütbesi ve gazilik unvanının verilmesi nedeniyle 2002 yılından beri kutlanmakta olan “Gaziler Günü” tüm ülkede olduğu gibi Pınarhisar’da da düzenlenen çeşitli törenlerle kutlandı.

Pınarhisar’da Gaziler Günü Anma Töreni, 19 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 11:30’da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde Pınarhisar Kaymakamı Betül Büyükkılıç, ilçe protokolü, gaziler ile şehit yakınları, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirildi. Tören Pınarhisar Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk anıtına Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ve gaziler adına çelenklerin sunulması ile başladı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gazi Mustafa Koçoğlu yaptı.

Gazi Mustafa Koçoğlu yaptığı konuşmasında; “Gazi bilindiği üzere harbe katılıp da harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır. Gazilik unvanı devlet tarafından verilir. En büyük gazi bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararı ile alan vatan kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.

2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül Gaziler Günü olarak kabul edilmiştir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk Milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarihinde bu uğurda çok savaş yapmış birçok insanını şehit ve gazi vermiştir. Gaziler Günü, canlarını bu aziz ulusa adayan tüm gazilere kutlu olsun. Bizi bu mutlu günle onurlandıran herkese şükranlarımızı sunarız.

Dün olduğu gibi bugün de, aynı inançla, bu aziz vatanın birliği ve bölünmezliğine ve ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Bizim için vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.

“Bacağım, kolum, gözüm olmadan yaşayabilirim ama vatanım olmadan yaşayamam” diyen gazilerimiz vatan size minnettardır.

Bugün bizlerle beraber olarak mutluluğumuzu paylaşan sizlere tüm gaziler adına teşekkür ederim. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin, ebediyete intikal eden gazilerimizin manevi huzurunda saygı ile eğilir, kahraman gazilerimizin “Gaziler Günü” nü kutluyor, onlara sevgi ve şükranlarımı sunarım” dedi.

Günün anlam ve önemini belirten şiirlerin öğrenciler tarafından okunmasının ve günün anısına toplu fotoğraf çekilmesinin ardından Pınarhisar Cumhuriyet Meydanındaki tören sona erdi.

*Gaziler Günü nedir?

13 Eylül 1921′ de kazanılan Sakarya Zaferi’nin hemen ardından, 14/15 Eylül gecesi, Batı Cephesi Kumandanı İsmet Paşa ile Genelkurmay Başkanı Fevzi Paşa, Edirne ve Kozan Milletvekilleri sıfatıyla Büyük Millet Meclisi Reisliği’ne cepheden telgrafla şu önergeyi gönderdi; “Bizzat muharebe meydanındaki tedbiriyle muzafferiyetin amil ve müessiri olmuş Başkumandan Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine müşirlik rütbesi ile gazilik ünvanı tevcihini teklif ve istirham ederiz. Büyük Millet Meclisi’nin bu teveccühünün milletimiz tarafından doğrudan doğruya bütün orduya müteveccih bir eser-i takdir ve taltif olacağı kanaatinde bulunduğumuzu arz eyleriz.”

Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasından sonra, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM tarafından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e “Mareşal” rütbesi ile “Gazi” ünvanı verilmiştir.

19 Eylül, “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır. Gaziler gününde yapılacak törenler, Başbakanlığın 24 Ağustos 2003 tarih ve 25209 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği esaslarına göre düzenlenir.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com