Ana Sayfa Gündem 15 Kasım 2022 6 Görüntüleme

Çök Kapan Tutun

*Pınarhisar İlçesinde 12 Kasım 2022 Saat 18.57’de tüm Türkiye ile aynı anda vatandaşların katılımı ile “Çök-Kapan-Tutun” deprem anı tatbikatı AFAD Başkanlık koordinesinde gerçekleştirildi.

HABER

Gülcan KUTLU

12 Kasım Düzce Depreminin 23. yılında Pınarhisar İlçesinde 12 Kasım 2022 Saat 18.57’de tüm Türkiye ile aynı anda vatandaşların katılımı ile “Çök-Kapan-Tutun” deprem anı tatbikatı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde gerçekleştirildi. Ülke genelinde ilk kez uygulanan tatbikat kapsamında, saat 18.57’de tüm vatandaşların cep telefonlarına gönderilen “Hayati Uyarı Bildirimi” ile Türkçe ve İngilizce sesli uyarı yapıldı. Televizyonlar ve radyo kanallarından mesaj yayınlandı, vatandaşlar tatbikat sırasında önceden belirlenen sağlam ve güvenilir alanda “çök-kapan-tutun” hareketini yaptı. Haber Alma ve Yayma Sistemi’nden (HAY) verilen anonslar cami ve belediye hoparlörlerinden yayınlandı.

AFAD hazırladığı broşürlerde Broşürler ile deprem öncesinde, deprem anında ve deprem sonrasında yapılması gerekenleri vatandaşlara aktardı.

AFAD’tan Deprem ile ilgili hazırlanan broşürlerde “Deprem” tarifi; “Yerkürenin içerisinde biriken enerjinin fay hatları boyunca aniden boşalması sonucu yeryüzünde meydan gele sarsıntılardır. Çok kısa süreli, yerden gelen uğultu ve gürültüyle birlikte hissedilir. Büyük bir depremden sonra oluşan, zamanla seyrekleşen daha hafif etkili sarsıntılara da artçı depremler denmektedir. Ana depremde hasar görmüş ancak yıkılmamış binalar artçı bir deprem sonrası yıkılabilmektedir” şeklinde yapıldı.

*Deprem öncesinde yapılması gerekenler

Broşürlerde deprem öncesinde, deprem anında ve deprem sonrasında yapılması gerekenler ise şu şekilde aktarıldı; “Depreme dirençli sağlam binalar satın aldın veya kiralayın. Ailenizdeki bütün bireyler ile afet öncesi toplantı yaparak “Afet ve Acil Durum Aile Planınızı” hazırlayın. Afet durumlarında iletişimin kesileceğini düşünerek bir “Buluşma noktası” belirleyin. Afet öncesinde e-Devletten “Toplanma Alanlarınızı” öğrenin. Evinizde “Tehlike Avı” gerçekleştirin. Deprem anında yaşam alanlarınızda devrilebilecek eşyalarınızı sabitleyin. Afet öncesinde “Afet ve Acil Durum Çantanızı hazırlayın. Bölge dışı bağlantı kişisi ve şehir için destek kişinizi belirleyin. Afet farkındalık eğitimlerine katılarak afet öncesi, anı ve sonrası yapılması gerekenleri öğrenin ve düzenli aralıklarla deprem anı ve tahliye uygulaması gerçekleştirin. “Afet ve Acil Durum Bilgi Kartını” çocuk, engelli, yaşlı ve tüm bireyler için doldurarak yanınızda bulundurun. Evinizde deprem anında sığınıp, hayat boşluğu oluşturabileceğiniz güvenli yerleri deprem öncesinde belirleyin. Evinizi ve bulunduğunuz yeri nasıl tahliye edeceğinizi afet öncesinde mutlaka planlayın. AFAD Acil Mobil Uygulamasını akıllı telefonunuza indirin, afet anında nasıl kullanacağınızı öğrenin.

*Deprem anında yapılması gerekenler

“Sakin olun, paniğe kapılmayın. Daha önce belirlemiş olduğunuz güvenli yerlere “Çök-Kapan-Tutun” hareketini yaparak, sarsıntının geçmesini bekleyin. Pencere kenarları, asansör, merdiven ve balkonlardan uzak durun. Deprem anında kesinlikle kaçmaya, koşmaya çalışmayın. Tekerlekli sandalyede iseniz tekerlekleri kilitleyerek başınızı ve boynunuzu korumaya alın. Sarsıntı bittikten sonra hızlı adımlarla koşmadan Afet ve Acil Durum Çantanızı alarak tüm aile bireyleri ile toplanma alanlarınıza gidin. Dışarıda iseniz, Binalardan, ağaçlardan, üst geçitlerden, köprülerden, elektrik direklerinden ve tellerden uzak durun. Açık bir noktada yere “Çök-Kapan” hareketini yaparak yukarıdan düşebilecek cisimlere karşı başınızı koruyun. Depreme okulda yakalandıysanız “Çök-Kapan-Tutun” hareketini yapıp sarsıntının geçmesini bekleyin. Yolda seyir halinde araçtaysanız yavaşça ve dikkatli bir şekilde aracınızı yolun kenarına çekin ve aracınızı durdurun. Elektrik direk ve kablolarından veya diğer tehlikelerden uzak bir yer seçin ve sarsıntı bitene kadar araç içinde kalın.

*Deprem sonrası yapılaması gerekenler

Evinizi terk ederken artçı depremler olabilir, artçı deprem olduğunda güvenli yere “Çök-Kapan-Tutun” hareketini yaparak sarsıntı bittiğinde açık alanlara çıkın.

Deprem sonrası ikincil afetler (Su baskını veya yangın) meydana gelebilir. Sarsıntı bittikten sonra vaktiniz varsa doğalgaz kokusu almıyorsanız elektrik şalterini, su ve doğalgaz vanasını kapatıp evinizi terk edin.

Yetkililer izin vermedikçe evinize girmeyin, yetkililerin uyarılarını dikkate alın. Depreme okulda yakalandıysanız öğretmenlerin talimatlarına uyun, okul tahliye planında gösterdiği şekilde sınıfları tahliye edin. Açık alanlara çıkın.

Afet sonrası iletişim kesilebileceğinden telefonları gereksiz meşgul etmeyin. SMS veya İnternet tabanlı uygulamalar ile haberleşin. Afet sonrası müdahale ekip araçlarına engel olmamak için gerekmedikçe araç ile trafiğe çıkmayın.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.