Ana Sayfa Gündem 31 Mayıs 2016 1104 Görüntüleme

Pınarhisarlı Öğrenciler Bisikletlerine Kavuştular

 

“Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Programı” kapsamında Pınarhisarlı öğrencilere bisikletleri dağıtıldı.

HABER MERKEZİ

Toplumu Obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığımız tarafından “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ve Fizik Aktivitenin Artırılması Projesi” kapsamında Pınarhisar’daki öğrencilere bisikletleri dağıtıldı. Pınarhisar Hükümet Konağı önünde 27 Mayıs 2016 Cuma günü saat 10.00’da düzenlenen Bisiklet Dağıtım Töreni’ne; Pınarhisar Kaymakam’ı Cemal Demiryürek, Pınarhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tosun, Pınarhisar Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Beraat Özdemir, Pınarhisar AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Serdar Dura, Kamu Kurumlarının Müdürleri, öğrenciler ve öğrenci aileleri katıldı.

*“Doğru amaçlarda kullanın”

Bisiklet Dağıtım Töreni’nde konuşan Pınarhisar Kaymakam’ı Cemal Demiryürek; “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ve Fizik Aktivitenin Artırılması Projesi kapsamında siz bu bisikletleri almaya hak kazandınız. İnşallah bu bisikletleri zaten Sağlık Bakanlığı sağlıklı bir nesil için dağıtıyor, biz de buna aracılık yapıyoruz. Bundaki en önemli şey bisikleti hem sağlık için kullanmak, hem de bilinçli kullanmak. Gördüğünüz gibi trafik konularında, arkadaşlarınızla birlikte doğru amaçlarda kullanma konusunda biraz daha dikkatli ve tabii ki ailenizin de gözetiminde bunları güzel kullanırsanız biz de iyi bir nesile bu şekilde hizmet etme konusunda memnun olacağız. Bisikletlerinizin hepsinin bakımı yapıldı. Yine de bir kusuru olursa ilgililerle irtibata geçebilirsiniz.

*“Sağlık Bakanımıza teşekkür ediyoruz”

Eski Sağlık Bakanımızın kendisi de bu bölgeden birisi olarak bu bisikletlerin sizlere ulaşmasında emeği geçtiği için teşekkür ediyoruz. Yeni Sağlık Bakanımıza da görevinde başarılar diliyoruz. Bu vesile ile sizler devletin size sağladığı imkanları en iyi şekilde kullanmaya çalışın. Arkadaşlarınıza da bu bisikletleri hak eden çocuklar olarak bunu gerçekten hak ettiğinizi de okullarınızda gösterin. Hepinize yeni bisikletleriniz hayırlı olsun” dedi.

Kaymakam Cemal Demiryürek’in konuşmasının ardından bisiklet almaya hak kazanan öğrencilere bisikletleri teslim edildi. Bisikleti teslim alan öğrenciler çok mutlu olduklarını söylediler. Bisikletlerin teslim edilmesinin ardından Pınarhisar Hükümet Konağı önündeki tören sona erdi.

Toplumun Obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenmeyle düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek amacıyla, 2010 yılında Başbakanlık Genelgesi olarak yayınlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ve Fizik Aktivitenin Artırılması Projesi, Sağlık Bakanlığı tarafından aktif bir şekilde uygulanarak hayata geçirildi.
Hareketsiz yaşam modern toplum için en önemli halk sağlığı problemlerinden biridir. Meme, barsak kanserleri, diyabet ve kalp hastalıklarının yaklaşık dörtte bir ana nedeninin fiziksel hareketsizlik olduğu bilinmektedir. Fiziksel hareketsizlik yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar ve gençler için de ciddi bir sağlık riski taşımaktadır.
2010 yılında yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de bireylerin yaklaşık yüzde 72’si düzenli fiziksel aktivite yapmamakta, 6-18 yaş grubu bireylerin yaklaşık yüzde 23’ünde kilo problemi olduğu görülmektedir. Son yıllarda yapılan başka bir çalışma ile fazla kiloluluk ve obezite problemi bulunan nüfus sıklığının yüzde 57’den yüzde 73’e çıktığı anlaşıldı.
Çocukluk ve gençlik çağında kazanılacak olan olumlu davranış ve alışkanlıkların yetişkinlik ve yaşlılık dönemini etkilediği iyi bilinmektedir. Bu çerçevede toplumda yürüyüş ve bisiklet kullanımı gibi fiziksel aktivitelerin teşvik edilmesi gerekmektedir. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile öğrencilerimize 81 İl’de bisiklet dağıtımları yapılmaktadır. İlimizde 2015 yılında okullara 300 bisiklet dağıtımı yapılmış, bu yıl da Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen kriterler doğrultusunda tespit edilen ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimize yaklaşık 1070 bisikletin dağıtımı yapılmış olacaktır. Kırklareli ili ve ilçelerindeki 419 Ortaokul ve Lise öğrenciler bisikletleriyle buluşmaya devam ediyorlar.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com