Ana Sayfa Genel, Gündem 10 Haziran 2016 1985 Görüntüleme

Abdullah Kara “ Hayırlı Ramazanlar”

“Ramazanı fırsat bilerek imanlı, kaliteli bir nesil yetiştirme noktasında halkımıza bilgi vermeyi kendimize görev telakki ediyoruz”

*Pınarhisar Müftüsü Abdullah Kara Ramazan ayı öncesi ve Ramazan ayında yapacakları hakkında bilgi verdi.
HABER MERKEZİ
Mübarek Ramazan-ı Şerif Ayının girmesinin ardından Pınarhisar İlçe Müftüsü Abdullah Kara’yı makamında ziyaret ederek Ramazan ve Ramazan vesilesi ile İlçe Müftülüğünün çalışmaları hakkında bilgi aldık. Ramazan ayına girmeden çalışmalarına başladıklarını aktaran Abdullah Kara “Pınarhisar Müftülüğü olarak personelimizle Ramazan-ı Şerife, her halka hizmet alanında olduğu gibi önce görevlerimizin camilerde, camilerin temizlenmesi, ses cihazlarının kontrol edilmesi, kadın erkek cemaatimizin iftarlardan önce teravi namazlarına gelip vaaz dinleyebilecekleri alanların bakımını yaptık” dedi.
*“Oruç bir perhiz değildir”
Birinci planda Ramazan-ı Şerifte din görevlilerimizle İslam dininin bir özetini programladıklarını söyleyen Kara; “Ramazan oruç ayı olduğu için genç kuşaklar, erginlik çağına eren kişiler orucun bedeni, ruhi ve toplumsal faydaları tıbbi noktalarda onları bilim adamlarının verdiği ölçülere göre oruç bir perhiz değildir. Doktorlar bir perhiz veriyor, bir manası var ama perhizde ve açlık grevinde sinir sistemi bozuluyor ama ramazanda Allah’ın emrine girerek kişinin kendi isteği ile olduğu için mideye rahatsızlık veren salgı yapmıyor. Bunu biz söylemiyoruz, çünkü bizim mesleğimiz değil ama bilim adamları söylüyor. Bunu halkımıza duyurarak, Allah’ın emrine girmenin insanı stresten kurtarır. Ramazan okuldaki öğrencilerin dersi gibi bir şeydir” diye konuştu.
*“Görevimiz karneleri iyi olarak Allah huzuruna götürmek”
Ramazan ayında yapılan çalışmaları aktaran Kara; “Allah bizim için namazı, orucu, ibadetleri yıla yaymış, fani olan alemden ebedi olan aleme giderken karnemizin iyi olması için bize çağrıda bulunmuştur. Her gün selalar veriliyor, insanlar genç yaşlı, kadın erkek demiyor, Allah’ın huzuruna gidiliyor. Bizim görevimiz bu insanların karneleri iyi olarak Allah’ın huzuruna götürmektir. Eşit bir şekilde, tatlı bir şekilde kırmadan, dökmeden bir nevi onları bilgilendirmedir. Ramazan’ı da fırsat bilerek toplumun bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi noktasında çok ihmal edilmiş olan önemli konuları ihtar ederek, hatırlatıyoruz. Bunu tabi camilerde, iftar sofralarında yapıyoruz. İnsanların kalabalık olduğu yerde onlar bilgileri aktarmayı görev biliyoruz. Çünkü din görevlisi insanları dini noktada, din ve dünya mutluluğunu belirtecek şekilde bu da Ramazan’da yoğun bir şekilde bilgilendirme meydana gelmiş oluyor.
*”Kısır çekişmeleri mabetlere sokmayalım”
Hele de bu Ramazanlarda, bu yıllarda dünyada olup biten olaylar var. Ülkemizin iç ve dış sıkıntıları var. Onlara karşı milli birliğimizi pekiştirmek, toplumda kısır çekişmelerin alanları vardır. Bunları mabetlere, önemli yerlere sokmayalım. Halkın hepsi bizimdir. Bu bakımdan bunun bilincine vararak insanların arasını birleştirici, barıştırıcı, kuşaklar arası birleştirici, mesleklerin ve görevlilerin verimli olmasını sağlayıcı olmalıyız. İnsanların, hayvanların, bitkilerin, canlı olan her şeyin, yani yaşadığımız çevreyi temiz tutmalıyız, doğa hepimizindir. Tertemiz olmasını, temiz bir şekilde kullanılması gerekir. Ramazanımız bir üniversite gibidir.
*“Çevremizdeki ülkeler gibi darmadağın olmadık”
Yani genel manada ülkemizde de bu yıllarda ne yazık ki terör olayları dolayısıyla çok sıkıntılar çektik ama milletimiz çevremizdeki ülkeler gibi darmadağın olmadı. Şehitler verdik ama vatanımızın birliğini koruma noktasında olumlu bir adım atıldı. Hem fiziki açıdan yardımcı olma, hem de dualarımızla milletimizin birliğine yardımcı olmalıyız. Çünkü şehitlerimiz bize kalkıp deseler ki “Biz bunun için mi 24-25 yaşlarında şehit olduk” bunun bilincini halka aşılamayı, öğrencilere, gençlere ramazanı bir fırsat bilerek imanlı, kaliteli bir nesil yetiştirme noktasında halkımıza bilgi vermeyi Diyanet İşleri Başkanlığı olarak kendimize görev telakki ediyoruz” diye konuştu.
Pınarhisar İlçe Müftüsü Abdullah Kara Gazete olarak ziyaretimizden memnun olduğunu belirterek; “Bu bilgileri halkımıza aktarma noktasında bize yardımcı olduğunuz için Pınahisar Gazetemize de teşekkür ediyorum. Bütün vatandaşlarımızın ve İslam Aleminin Ramazan-ı Şerifini bir kez daha sizin aracılığınız ile kutlamak istiyorum” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

“Pınarhisarlı kazanacak”

“Pınarhisarlı kazanacak”

Tema Tasarım | Osgaka.com