Ana Sayfa Gündem 24 Haziran 2016 739 Görüntüleme

Anız Yakmak Yasaklandı

*Hasat mevsimi ile birlikte geçmiş yıllarda olduğu gibi 2016 yılında da anız yakmak yasaklandı.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Valisi Adına Vali Yardımcısı Erdoğan Beypınar’ın Kırklareli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü resmi sayfasında yaptığı yazılı Anız Tebliğinde 2016 yılında da anız yakmanın yasak olduğu belirtildi. Yapılan Anız Tebliğinde; “Geçmiş yıllarda sık görülen anız yangınlarının giderek azalmasına rağmen bazı köylerimizde hala bitki saplarının ekonomik değer taşımadığı, toprak yüzeyindeki böcek ve diğer zararlıların yok edilmesi, topraktan fazla ürün alınmaması gibi yanlış bilgilerle çiftçilerimiz tarafından anız yakıldığı duyumları alınmaktadır.

*Anız yakılmasının zararları nelerdir?

Hasat mevsimi ile birlikte geçmiş yıllarda olduğu gibi 2016 yılında da anız yakımı yasaklanmıştır. Anızların yakılmasıyla; Ekolojik dengenin bozulmasına, dolayısıyla hava ve çevre kirliliğine sebebiyet verilmektedir. Çevrede bulunan orman, koruluk, bağ-bahçe ve yazlık ekilişler zarar görmektedir. Cephanelik ve benzinlik gibi yangına hassas tesislerin, enerji ve haberleşmede kullanılan telefon hatlarının ve direklerin tarla kenarlarından geçmesi tehlike arz etmekte ayrıca Otoyol ve diğer yolların kenarında bulunan ağaçlar ve çim alanları zarar görmektedir. Yükselen dumanlar zaman zaman karayollarında görüşü azaltmakta, trafik kazaları ile can ve mal kaybına neden olmaktadır. Toprak yüzeyi çıplak kaldığından su ve rüzgâr erozyonuna sebep olmaktadır. Daha fazla gübre ve zirai ilaç kullanılmasına neden olmaktadır. Tarıma faydalı tüm canlılar ölerek yok olmaktadır. Anız yanması sırasında yangın bu ürünlerin de yanmasına sebebiyet vermektedir. Anız yakılmasının topraktaki organik maddeyi her geçen gün daha da azaltacağı, ayrıca mevcut yeraltı mikroorganizmaların canlılık özelliklerini kaybettireceği, bunların sonucunda da toprağa verilen bitki besin maddelerinden bitkinin istenildiği gibi yararlanamamasına sebebiyet vermektedir.

“Hasattan sonra saplar toplanıp değerlendirilmeli”

Açıklanan bu nedenlerle ve doğal kaynakların yok edilmemesi için; Biçerdöver ile hasatta mümkün olduğu kadar alçak biçim yapılmalı. Hasattan sonra saplar toplanarak veya bağlatılarak kâğıt, karton fabrikalarına gönderilmeli veya hayvan yemi olarak kullanılmalı, Tarlada az miktarda kalan anız ve saplar sap parçalama makinesi veya diğer tarım aletleri ile parçalanarak toprağa karıştırılmalıdır. Ayrıca orman alanlarına, yol kenarlarına ve ekili alanlara yakın tarlalarda hasattan hemen sonra emniyet şeridi oluşturmak amacıyla beş sıradan az olmamak üzere soklu pullukla sürüm yapılmalıdır.

*“Anız yakanları yetkili makamlara bildirin”

Bu hususlara uyulması halinde topraklarımızın verimsizleşmesi önlenecektir. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın 16 Aralık 1998 tarih ve 23555 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 1998/26 No’ lu Tebliği ile Türkiye genelinde hasattan sonra anızların yakılmaması; çevre ve toplum sağlığı, kamu düzeni, halkın güvenliği ve esenliği ile kamu malları üzerinde olumsuz etkilerini önlemek üzere, yine yasaklanmıştır. Çevre ve Orman Bakanlığının 01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Anız ve Yol Kenarları ile Meralarda Anız Yakılması Hakkında Genelgesi (2006/23) ile yol kenarları ve boş alanlardaki kuru otlar ile tarım alanlarındaki anızların yakılması yasaklanmıştır.

Alınan bu kararın İlimiz Merkez İlçe, İlçe ve Beldelerde Belediye Başkanlıkları ve Mahalle Muhtarlıklarınca; Köylerde Köy Muhtarlıklarınca ilan edilerek, anız yakanlar ve sebebiyet verenler hakkında 2872 Sayılı Çevre Kanununun ilgili maddelerine göre işlem yapmak üzere Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirilmesini rica ederim” dedi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.