Ana Sayfa Gündem 15 Temmuz 2016 1057 Görüntüleme

DOÇEK Viyana Kapılarında

*Keşan DOÇEK olarak ulusal alanda yapmış olduğu faaliyetlerin yanına uluslararası bir boyut katıyor.

HABER MERKEZİ

Keşan DOÇEK ekibi ulusal alanda yapmış olduğu faaliyetlerin yanına uluslararası bir boyut katarak Avusturya’nın başkenti Viyana’dan başlayıp, Alp dağlarını aşarak İtalya’nın Moena da bitirecekleri bir tur düzenlediler. DOÇEK “Bir Öykü-Bir Bisiklet Turu, Viyana’dan Moena’ya” adıyla düzenlediği bir etkinlik için 18 Temmuz tarihinde Keşan’dan yola çıkacak. Pazartesi sabahı Keşan’dan ayrılacak olan 25 kişilik DOÇEK ekibi Avusturya’nın başkenti Viyana’dan başlayacakları faaliyetlerini Alp Dağlarını aşarak İtalya’da Türk Köyü olarak adlandırılan Moena’da bitirecekler.

*Tur’a ilham olan öyküyü anlattı

Keşan DOÇEK Başkanı Hakan Eşme Viyana’dan başlayacak bu tura ilham olan öyküyü şu şekilde aktardı: “Orta Avrupa’da 333 yıl önce II. Viyana Kuşatması sonrasında yaşanmış gerçek bir öykünün izlerini süreceğiz. Kuşatma sırasında yaralanan yeniçeri Balaban Hasan’ın hayata döndüğü ve sonrasında da bilgi ve görgüsüyle bölgeyi bir Türk Köyü yapmasının dillere destan öyküsü. Bu öyküyü tarihçi yazar Orhan Yeniaras da “El Turco/II. Viyana Kuşatmasının Bilinmeyen Yönleri” adlı romanında da dile getirmiştir.

Orhan Yeniaras’ın El Turko romanına göre, Balaban’ı Moena’lı Mariana ve kardeşi dağda kuzularını otlatırken fark ederler. Çalılıkların arasında gördükleri yabancının ölmüş olduğunu düşünürler. Daha sonra dedeleri ve köy halkı yabancıyı köye getirir, iyileşmesi için uğraşırlar. Balaban kendine geldiğinde köy halkından olup biteni dinler. Bu küçük köyün kocaman yürekli insanları ona yardım edip iyileştirmiştir. Balaban artık gidebileceği bir yeri olmadığını bilmenin hüznüyle bu köyü kendi köyü beller.

Zamanla hem köy halkı onu benimser hem de o bu köyü. Bilgisini, görgüsünü, her şeyini onlarla paylaşır. Bu İtalyan köyünde Türklüğü yaşatır. İtalyanca bildiğinden köylüyle rahatça anlaşabilmektedir. Gel zaman git zaman köylülerin ona verdiği isimle El Turco köyde huzurlu ve sakin bir hayat yaşarken bir gün bir olumsuzlukla karşılaşır. Alman derebeyleri köye gelir ve haraçlarını alıp, köyü yağmalayıp giderler. Özgürlüğüne düşkün Türk buna anlam veremez ve onlara savaşmayı öğretir. Ok ve yay yapımını, ateşli silahları velhasıl savaş tekniğiyle ilgili bildiği her şeyi öğretir.

Moenalılar ona minnettardır. Çünkü özgürlük ve kahramanlık kavramlarını o benimsetmiştir onlara. El Turco’nun 333 yıl geçmesine rağmen hatırasının yaşatılmasını belki de buna borçludur. Moena halkı her yıl yaz aylarında bu olayın anısına “Türk Festivali” düzenleyerek kentlerini Türk bayrakları ile süslüyor ve yeniçeri kıyafetleriyle “El Turco”yu anıyorlar.”

*“Bisikletlerimizle geçeceğiz”

Eşme gezi hakkında yaptığı açıklamanın devamında şu bilgilere yer verdi; “İtalya Alplerindeki bu şirin coğrafyaya “Türk Bölgesi” adını veren ve kent halkını “Biz Türk’üz” dedirten “Balaban Hasan”ın atıyla geçtiği yerlerden biz de kendi tabirimizle “Demir Atlarımız” olan bisikletlerimizle geçeceğiz. Faaliyetimiz Avusturya’daki Viyana Askeri Müzesinden başlayıp İtalya’nın Moena Köyündeki Balaban Hasan’ın büstünün bulunduğu noktada sona erecek.

Keşan DOÇEK olarak ulusal alanda yapmış olduğumuz  faaliyetlerimizin yanına uluslararası bir boyut katarak, günümüzde eksikliği hissedilen ekip ruhunu canlı tutup Keşan adını sadece yakın bölgemizde değil dünyanın her yerinde tanıtmayı, bunu yaparken de derneğimizin 23 yıllık  bilgi, birikim ve deneyiminden yararlanmayı düşündük.

DOÇEK olarak önümüzdeki ay Bisiklet Festivali’nin hazırlıklarını yapacağız; bir süredir ön çalışmaları tamamlanan “DOÇEK 7 Kıtada” Projesi için de yakın zamanda faaliyetlere başlayacağız.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Biz Bize Yeteriz Türkiyem

Biz Bize Yeteriz Türkiyem

Tema Tasarım | Osgaka.com