Ana Sayfa Gündem 19 Temmuz 2016 948 Görüntüleme

Kırkpınar’da Sadece Güreşler Yapılacak

*15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminin ardından 665’inci Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde tüm etkinliklerin iptal edildiği açıklandı.

HABER MERKEZİ

Ülkemizde 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminin ardından Edirne Belediye Meclis ülkenin içinde bulunduğu durum, demokrasiye olan bağlılık ve saygı kapsamında, 655’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin festival boyutundaki tüm etkinliklerini iptal etti. Festival için tüm hazırlıklarını tamamlayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan etkinliklerin iptal kararını almadan önce Edirne Valisi Günay Özdemir ve Belediye Meclisi’nde üyesi bulunan tüm parti il başkanları ve grup başkanları ile görüşmeler yaptı. Başkan Recep Gürkan yapılan bu görüşmelerin ardından alınan ortak bir karar ile 655’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin festival boyutundaki tüm etkinliklerini iptal edildiğini ifade etti.

Edirne Belediye Meclisi, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın çağrısı üzerine olağanüstü toplandı. Meclis toplantısına, mecliste üyesi bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı İlyas Akmeşe ve Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hakan Özkan’da katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Recep Gürkan 15 Temmuz akşamı demokrasiye ve insan haklarına birazcık bile inanmış insanların bile kabul etmeyeceği bir olay yaşandığını, bunun sonucunda da 161 vatandaşımızın şehit olduğunu ve 1400’ün üzerinde kişinin de yaralandığını söyledi. TBMM binasının bombalanmasını, “Kurtuluş Savaşı yıllarında düşman askerleri bile böyle bir şey yapmadı” şeklinde değerlendiren Gürkan“Bu olay karşısında demokrasi sevdalısı, içinde demokrasi aşkı bulunan Türk milleti bu kanlı darbe girişimine topyekün karşı çıkmıştır. Şehit verdik, yaralanan vatandaşlarımız oldu. Ama sonunda halkımız demokrasiye sahip çıktı ve demokrasi bayramını bu ülkeye yaşattı” dedi.

Recep Gürkan, başta Edirne Valisi olmak üzere tüm kurumların ve Edirne Halkı’nın demokrasiyi savunduğunu ve sahiplendiğini belirten Recep Gürkan aynı akşam Edirne’de de bazı girişimcilerin olduğunu söyledi. Başkan Gürkan;“Olayın başlangıcından itibaren Sayın Valimiz ile temas halindeydik. Kendisi bu olay karşısında kararlı bir duruş sergiledi. Halkımız da sağduyu içerisinde demokrasiye bağlılığını gösterdi. Çok şükür şehrimizde herhangi bir şehit ve yaralanma olayı olmadı” şeklinde konuştu.

Ülkenin içinde bulunduğu bu ortamda 655’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin gerçekleştirilmesinin durumunu da göz önüne aldıklarını belirten Gürkan konuşmasını “ Festival kapsamında konserler ve diğer kültürel etkinlikleri iptal edebiliriz diye düşündük. Ancak 1361 yılından bu yana her şartta hiç kesintiye uğramadan devam eden Kırkpınar Güreşleri’ni  iptal etmememiz gerekir diye de ortak bir kararımız oldu. Cumartesi günü Edirne Valisi Günay Özdemir başta olmak üzere, siyasi parti il başkanları ile de temasa geçerek 655’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin durumunu görüştük. Bu temaslar sonunda ortak bir karar alarak güreşler dışında festival boyutundaki tüm etkinliklerin iptal edilmesini benimsedik” şeklinde bitirdi.

Gürkan daha sonra 655’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali’nin festival boyutundaki tüm etkinliklerini iptali Belediye Meclisi’nin onayına sundu. Yapılan oylamada, 655’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivalinin tüm kültürel etkinliklerinin iptal edilmesi, sadece Cuma, Cumartesi ve Pazar günü 655’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapılmasına devam edilmesi oybirliği ile kabul edildi.

Meclis toplantısında söz alan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, AKP İl Başkanı İlyas Akmeşe ve MHP İl Başkanı Hakan Özkan’da, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bu konuda kendilerini aradığını, bu görüşü paylaştığını, kendilerinin de bunu destekledikleri belirterek, Edirne Belediye Meclisi’nin bu kararından dolayı meclis üyelerine teşekkürlerini ilettiler. Belediye Meclisi toplantıda hazırlanan ve 3 partinin ortak görüşlerini içeren bir bildiri ile de Edirne Belediye Meclisi darbe girişimini kınadı.

Belediye Meclis toplantısında Belediye Başkanı Recep Gürkan, 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimini kınayan ve yine 3 partinin ortak görüşlerini içeren ve tüm parti gruplarının kabul ettiği bir de bildiriyi okudu.

Ortak bildiride: “Edirne Belediyesi Meclisini oluşturan; Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi grupları olarak 15 Temmuz gecesi başlayan, Ülkemiz için kara bir leke olan, kabul etmediğimiz ve hiçbir zaman kabul etmeyeceğimiz darbe girişimini şiddetle kınıyoruz.

Türkiye Cumhuriyetimiz Anayasasının değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez “Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, Laik ve Sosyal bir Hukuk Devletidir.” hükmünün vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve Demokrasisi için ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Demokrasiyi savunmak ve geleceğe taşımak hepimizin görevidir. Bugün olduğu gibi bundan sonra da Demokrasiyi korumak, geliştirmek adına her türlü mücadeleyi vermeye devam etmeliyiz.

Edirne halkının Demokrasiye olan inancı tamdır. Bu topraklarda yaşayanlar geçmişten bugüne ağır bedeller ödemek pahasına Demokrasi için mücadeleden vazgeçmemişlerdir. Yaşam tarzını, hayat felsefesini, dünya görüşünü bu Demokrasi anlayışıyla oluşturan tüm değerli Edirne halkı, hangi partiye oy vermiş olursa olsun Cumhuriyete, özgürlüklere, hukukun üstünlüğüne ve Demokrasiye sahip çıkmıştır.

Demokrasi mücadelesinde şehit olan vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyor, yaralılarımıza da acil şifalar temenni ediyoruz” denildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Vali Bilgin; “Kan verin”

Vali Bilgin; “Kan verin”

Tema Tasarım | Osgaka.com