Ana Sayfa Gündem 5 Ağustos 2016 874 Görüntüleme

Pınarhisar Cumhuriyet ve Demokrasi İçin Yürüdü

“Kurtuluş Savaşı’nda küllerinden doğan, destanlar yazan Türk Milleti darbe girişiminde bulunan Cumhuriyet ve Demokrasi düşmanı hainlere cezasını vermiştir“

*Pınarhisar CHP İlçe Başkanlığı, darbe girişimine tepki göstermek, Cumhuriyet ve Demokrasiye sahip çıkmak ve şehitleri anmak için “Cumhuriyet ve Demokrasiye Sahip Çıkıyoruz” yürüyüşü düzenledi.

HABER MERKEZİ

Pınarhisar’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin ardından sokaklara dökülen ve Pınarhisar Cumhuriyet Meydanında “Demokrasi Nöbeti”ne devam eden vatandaşlar bulunurken, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı’nca, darbe girişimine tepki göstermek için “Cumhuriyet ve Demokrasiye sahip çıkıyoruz” yürüyüşü düzenlendi. Pınarhisar Cumhuriyet Halk Partisi Başkanlığınca düzenlenen “Cumhuriyet ve Demokrasiye sahip çıkıyoruz” yürüyüşüne Pınarhisar halkı tarafından yoğun katılım gerçekleşti. Yürüyüşe Kırklareli CHP Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Kırklareli Belediye Başkanı M. Siyam Kesimoğlu, Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Pınarhisar CHP İlçe Başkanı Volkan Ertan, Vize CHP İlçe Başkanı Ercan Özalp, Demirköy CHP İlçe Başkanı Tarık Sayılgan, İğneada CHP Belde Başkanı Volkan Direk, çok sayıda misafir, STK’lar ve Pınarhisarlı vatandaşların katıldığı, birlik ve dostluk mesajlarının verildiği yürüyüş Pınarhisar Anadolu Lisesinin önünden, Dikilitaş’a ve oradan Festival Alanına kadar yaklaşık 5-6 kilometre, Bayraklar, Atatürk posteri, sloganlar ve marşlar eşliğinde yüründü. Yürüyüşte vatandaşlar “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz”, “Ne dikta ne darbe tam bağımsız Türkiye”, “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganları attılar.

*Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri ön sıradaydı

Yürüyüşte dev Türk Bayrağı, Atatürk posteri ön sırada yerini aldı. Marşlar eşliğinde Pınarhisar Anadolu Lisesi önünden başlayarak gerçekleşen coşkulu yürüyüş sonrası Pınarhisar Festival alanına toplanan vatandaşlar şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı okudular. Yürüyüşün son bulduğu Pınarhisar Festival Alanında CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur ve CHP Pınarhisar İlçe Başkanı Volkan Ertan vatandaşlara hitaben birer konuşma gerçekleştirdiler. Programda CHP İlçe Başkanı Volkan Ertan Pınarhisarlı vatandaşlara ve konuklara vatandaşlara katıldıkları için bir teşekkür konuşması yapan CHP Pınarhisar İlçe Başkan’ı Volkan Ertan; “Bu darbe girişiminin laik, demokratik Türkiye Cumhuriyetine karşı yapılmış olduğunu düşünüyorum. Gün geçtikçe bu darbenin ayrıntıları ortaya çıkıyor. Bu darbe girişimi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Laik Türkiye Cumhuriyetine karşı yapılmıştır. Rejim değişikliğine karşı yapılmıştır” dedi.

*“Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin en kanlı darbe girişimine sahne oldu”

Pınarhisar CHP İlçe Başkanı Volkan Ertan’ın konuşmasının ardından sözü Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz’e bıraktı. Cingöz yaptığı konuşmada; “Kalbinizin özgürlük için çarptığını görüyorum. Gözlerinizde sosyal hukuk devletinizi görüyorum. Bu meydanı aydınlattığınız gibi ülkemizi de aydınlatmaya devam edeceksiniz. Bu akşamki Cumhuriyet ve Demokrasi yürüyüşümüze katılan tüm değerli konuklarımıza ve Pınarhisarlı hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum. Ülkemiz 15 Temmuz gecesi Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimine sahne oldu. Bu girişimi yapanlar Türk Milletinin sağladığı en iyi imkanlarla eğitim gören, bu milletin ekmeğini yiyen ve milletimizin parası ile alınan silahlarla milletimize saldırmaktan çekinmediler. Bu girişim Türk Milletinin tamamına yapılan hain bir saldırıdır. Bu girişimde bulunanlar Cumhuriyete, demokrasiye ve özgürlüğümüze yapılan saldırıya Türk Milletinin cevap olarak Türk Milletinin canı pahasına karşı koyacağını unutmuşlardı. Türk Milletinin tarihinde esaret diye bir şey yoktur. Türk Milletinin tüm seçtiklerine, TBMM’ye yapılan bu darbe girişimi Demokratik Türkiye Cumhuriyetine karşı yapılmıştır. Türk Milleti girişime karşı destanlar yazarak tüm dünyaya Türk Milletinin gücünü bir kez daha göstermiştir. Kurtuluş Savaşı’nda küllerinden doğan, destanlar yazan Türk Milleti darbe girişiminde bulunan Cumhuriyet ve Demokrasi düşmanı hainlere cezasını vermiştir ve vermeye devam edecektir.

*“Uyuyan milletler ya ölür, ya  da köle olarak uyanırlar”

Ne mutlu bizlere ki ömrünün çoğunu savaş meydanlarında geçirdiği halde düşmanlarını düşman olarak değil de rakip olarak gören, sadece kendi ülkesi için değil tüm dünya için barış isteyen, dünyanın en büyük askeri dehası, dünyanın en büyük devlet adamı Kurtuluş Savaşı sonrası her türlü imkana sahipken, ben padişahım, ben halifeyim diyecekken hayır ben halkım kendi kendini yönetecek, benim halkım Demokratik Cumhuriyetle yönetilecek diyen dünyanın en büyük liderine sahibiz. “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” diyen bir kurucumuz var, bir atamız var, bir Mustafa Kemal Atatürk’ümüz var. Ve o Mustafa Kemal’in askerleri asla vatana ihanet etmezler. Vatana, Cumhuriyete sahip çıkma konusunda nasıl ki şehadet şerbetini içip şehit oldularsa, olmaya da her zaman hazırız. Dünya var olduğu sürece “ Ne Mutlu Türküm” demeye devam edeceğiz. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Kahraman polisimize, askerlerimize ve meydanlara koşarak Cumhuriyet ve demokrasi veren tüm Türk Milletine teşekkür ediyorum. Ulu önderimiz şöyle diyor; “Uyuyan milletler ya ölür, yada köle olarak uyanırlar” Büyük Atam söz konusu vatan, devrimlerimiz, özgürlüğümüz, Cumhuriyet ve demokrasi olduğunda hiç uyumayacağımıza söz veriyoruz” dedi.

*“Ne dikta, ne darbe Demokratik Türkiye”

Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz’ün konuşmasının ardından sözü CHP Kırklareli Merkez İl Başkanı Ünal Başkur aldı. Başkur yaptığı konuşmada; “Sizlerle birlikte alanları demokrasi ile taçlandırmak, söylemlerle onurlandırmak çok güzeldir diye düşünüyorum. Evet darbelerin askerisine de siviline de karşıyız. Ne dikta, ne darbe Demokratik Türkiye. Ve haykırıyoruz; ohal mantığı ile bu ülkenin yönetilmemesine, ve haykırıyoruz; Parlementonun devre dışı bırakılmasına, ve haykırıyoruz; ülkenin, devletin tek adam mantığı ile devletin biçimlendirilmesine ve yeniden yapılandırılmasına “Hayır” diyoruz. Diyoruz ki halkın talebi demokrasi. Demokratlarla, Atatürkçülerle, laiklerle, barıştan yana olanlarla, Atasını, bayrağını yurdunu sevenlerle bizler gurur duyuyoruz.

*“Türkiye laiktir, laik kalacak”

Türkiye laiktir, laik kalacak. Elimde bir Türk lirası var. Bir yüzünde 1 TL, diğer yüzünde mavi gözlü, sarı saçlı Atamız var. Bugün akşamüzeri ekmek alırken elime bir sürü bozuk para geçti. Bir tanesi dikkatimi çekti. Yine bir yüzünde 1 TL, diğer yüzünde ise hani bir zamanlar YTL diye pek çok değerimizi dönüştürülmeye çalışıyorlardı, diğer yüzünde de FTL arması. Bu paraların üzerinde tarih yazar. Bu paranın üzerinde 2012 yazıyor. Bir başka şey daha yazıyor; Türkçe olimpiyatları. 10 yıl öncesine gidildiğinde bu tarih bir siyasi partinin bu ülkenin başına geldiği tarihe denk geliyor. Haberleri izlediğimizde bir yeşil dolarlar dönüyor. Bu paranın üzerinden Atamızın resmini kaldırıp o FTL logosunu koyanlar Atamıza iade-i İtibarını verirler, gerçi bunu vermelerine ihtiyacı yok ama umuyorum öz eleştirilerini yaparlar. Bizler adliyeye, camiye, kışlaya siyaset girmemesini talep ediyoruz. Ve istiyoruz ki tüm Türkiye Pınarhisar gibi, Trakya gibi çağdaş ve aydınlık olsun” dedi.

*“Darbe girişimi geri püskürtüldü”

Gecenin son konuşmasını CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu yaptı. Vekil Gündoğdu yaptığı konuşmada; “15 Temmuz tarihinde ülkemizde alçakça bir darbe girişimi yapılmak istendi. Milletvekillerimizin Parlamentoda onurlu duruşu, TSK’nın içinde ülkesini seven, yaşamı pahasında M. Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinden ayrılmamış olan subay ve astsubaylarımız, emniyet güçlerimiz ve en önemlisi siz halkımızın desteği ile bu darbe girişimi geri püskürtüldü. 15 Temmuz tarihinde Cumhuriyetin değerlerine karşı TSK’nın içinde yuvalanmış vatan hainlerinin düzenlediği bu alçakça girişimi bir kez daha nefretle kınıyorum. Darbe girişimindeki tutumlarından dolayı siz halkımıza, basınımıza, STK’lara, güvenlik güçlerimize bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. O gece yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

*“Sonuna kadar savunacağız”

Biz sizlerin parlamentodaki temsilcileriniziz. Ben CHP’nin vekiliyim. Biz CHP’liler olarak seçmeninden Genel Başkanına kadar darbelerde en büyük sıkıntıları çekmiş olan bir partiyiz. 15 Temmuz akşamı halkın temsilcileri olarak üzerimize kurşun yağmasına rağmen sonuna kadar orada durduk, orayı savunduk. Bundan sonra bir teşebbüs tekrar olursa sizden aldığımız güç ile yine sonuna kadar savunacağız. Unutulmamalıdır ki dünyanın her tarafında demokrasi karşıtı teşebbüsler, darbe planları her zaman olabiliyor. Darbeleri bertaraf etmenin yolu adalet, demokrasi ve özgürlüğün güçlendirilmesinden geçmektedir. Bizler Mustafa Kemal’in açtığı yolda devrimlerinin mücadelesini bu güne kadar nasıl yaptıysak bundan sonra da yaparak bu tip darbe eylemlerinin her zaman karşısında olacağız. Bilinmelidir ki antidemokratik teşebbüslerin panzehiri demokrasi, özgürlük ve hukuk devletine bağlılıktır. Bu nedenle vatanımıza, demokrasimize kast eden şer odaklarının kirli planlarını bozguna uğratmak için adalet, özgürlük ve demokrasi bayrağını aynı bu akşam olduğu gibi en yukarılarda dalgalandırmak zorundayız.

*“Yargı önünde hesap vermelidirler”

Darbeciler ve işbirlikçileri yargı önünde hesap vermelidirler. Hesap süreci de bir cadı avına da kesinlikle dönüştürülmemeli. Siyaset kurumu ve halkın organları halkın kutuplaşmasına, kışkırtılmasına ve aynı zamanda göz bebeğimiz olan TSK’nın düşman gibi gösterilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Cumhuriyet kurulduğundan bu yana zaman zaman demokrasimize gasp etmek isteyen şer odaklarının kirli planlarını bozguna uğratmanın tek çözümü toplumsal dayanışmanın gücüdür. Bu gücün karşısında Çanakkale’de Milli Mücadelede olduğu gibi hiçbir güç ve hiçbir şer odağı duramamıştır ve bundan sonra da duramayacaktır. Gün ayrışma, kutuplaşma günü değildir. Gün paylaşma ve dayanışma günüdür. Gün baskı, şiddet, kayırma günü değildir. Gün demokrasiyi, özgürlükleri, adaleti ve milli iradeyi hakim kılma günüdür” şeklinde konuştu.

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu’nun konuşması, Pınarhisar Belediyesi tarafından yürüyüşe katılanlara pilav ve ayran dağıtımı yapılması sonrası grup olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.