Ana Sayfa Genel 9 Ağustos 2016 1109 Görüntüleme

ALMANYA FETÖ’YE DESTEK SAĞLATTIRAMADI

İlhan Bilgü | ibilgu@gmail.com
Türkiye’deki başarısız ama kanlı darbe girişimi Almanya’da ülkenin en temel tartışma konusu olmaya devam ediyor. Ülkenin yığınlarca sorunları karşısında, muhalefeti ile iktidarı ile tüm partilerin tek problemi, Türkiye’deki darbecilere ağıt yakmak ve TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı en ahlaksızca karalamaktan ibaret.
Bizim Türkiye kökenlilerin itibar etikleri Yeşiller ve Sol Parti’nin son 9 aylık faaliyeti sanki Türkiye düşmanlığı üzerine kurulu. Sosyal Demokratlar ile Hristiyan Demokratlar ise iktidarda olmanın sorumluluğu diye zoraki bir yoruma gitsek de, yine de Türkiye düşmanlığı ile meşgul olmaktan kendilerini alamıyorlar. Hani, adına PEGİDA denilen güya Avrupa’nın İslamlaşmasına karşı halk hareketi sayılan ırkçı, faşist, yabancı ve İslam düşmanı hareketin, Müslümanlar aleyhinde gündeme getirdiği bütün konular şimdi “Erdoğan Düşmanlığı” üzerinden dillendiriliyor. Bunun ne sağı ne solu, ne yeşili kalmış durumda. “Erdoğan=diktatorya” ekseninde yürütülen bu ittifakın en son çirkinliği Köln’de binlerce Türkiyelinin, hem de bütün parti ve sivil toplum kuruluşları ile katıldığı mitingi üzerinde gerçekleşti.
Çirkinliğin birincisi, Alman siyasetçilerinin Türkiye kökenli Alevî ve Kürt toplumunu, bu mitinge karşı miting yapmak için teşvik etmesiydi. Çünkü böylece olay çıkartmak ve Türkiye mozağinin yansıdığı Almanya’da kardeş kavgası üretmeyi amaçlayan bu çirkin çağrı, Alevî ve Kürt toplumu tarafından reddedildi. Sadece, 20 kişilik ve kendilerine Türk solcuları adı veren bir grup bu çağrıya uydu. Çağrıya uyan Türkiye kökenliler uymadı ama Almanya’nın Tüm siyasal partilerinin gençlik grupları da ayrı ayrı gösteri yaptı. İlginç olanı ne biliyor musunuz? İlk defa Alman ırkçıları ile sosyal ve hristiyan demokratlar burada bir araya gelebildiler. Ve şimdi aslan sosyal demokratlarımız, yeşillerimiz ve solcularımız o ırkçıların yanında olmaktan utanç bile duymaz oldu. Ha işte bu sosyal, yeşil ve sol demokratlar herkesin görmesi gereken o mitingin yasaklanmasını da isteyecek kadar ileri gittilerdi. FETÖ’nün temsilcileri de darbe karşıtlığı tiyatrosunu çok iyi oynayarak, Alman kamuoyu tepkisi üzerine, güya ortalık karışmasın diye, miting iptal edildi propagandasını yayarak, utanmazlıklarını bir kez daha sergiledi.
Ve Türkiye insanı bu oyuna rağmen mitingde Almanlara öylesine bir ders verdi ki, şimdilik sanki bu miting ile ilgili hiç bir şey olmamış gibi “barışçıl bir miting oldu” ifadesini kullanmaktan kendilerini alamadılar. “Türkiye’de Erdoğan tarafından başı ezilen muhalefet”in Köln’de bu mitinge katılmasını bırakın, Alman siyasetçilerinin entegrasyon cızırtılarını kesen gelişmeler de oldu. Mitingde İstiklal Marşının yanı sıra Alman millî marşı da söylendi. Unutmayın, Almanya’da millî marş öyle her toplantıda, her parti mitinginde falan söylenmez. Ama, bu ülkenin “Türkiyelileri” her iki ülkeye de böylece enfes bir mesaj da veriyorlardı: “Almanya ve Türkiye bozuşamaz!”
Ve bir başka ilginçlik de, ne tuhaftır ki, sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitinge tele konferans yoluyla katılmasının engellenmesiydi. Erdoğan’a en çirkin iftira dolu küfürleri dahi fikir özgürlüğü diye Türkiye’ye karşı savaş davulları çalan Almanya, mitingin yapıldığı yere çok yakın bir arenada PKK elebaşlarından Murat Karayılan’ın video konferans yoluyla konuşmasını da “özgürlük” diye savunabilmişti. Ama tüm bu olup bitenlere rağmen miting ve Türkiye kökenliler, Almanya’ya, Alman siyasetçilerine ve medya mensuplarına kendilerine yakışır bir olgunlukla özgürlük dersi verdiler.
Unutmadan ve üzerinde durmadan geçmeyelim. Alman polisi, ülkenin sosyal olsun, Hrıstiyan olsun, yeşil ya da sol olsun tüm “demokrat” partilerin çağrılarından endişe duymuş olacak ki, bu zaman kadar kullanmadığı özel tedbirlere baş vurmak zorunda kaldı. Tomalarından tutun da biber gazına, cop ve ağır silahlarla, zırhlı araçlara kadar her türlü “önlem” alınmıştı. Sonuç: Polis, siyasetçilerin gazına geldi ve boşuna masraf yaptı. Belki de siyasetçilerin dolduruşuna gelmenin utancını yaşadı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.