Ana Sayfa Gündem 31 Mart 2017 673 Görüntüleme

Trakya’da İlk ve Tek “HAYVAN HASTANESİ” Kırklareli’de hizmete açıldı

*Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından Kırklareli’nin ilk ve tek “Hayvan Hastanesi” hizmete açıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından Trakya Bölgesi’nde hayvan sağlığı konusunda hizmet verecek olan Kırklareli’nin İlk ve Tek “HAYVAN HASTANESİ” Kırklareli merkez ilçeye bağlı Kavaklı Beldesi’nde açıldı. Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci; Trakya Bölgesi’ni ve özellikle Kırklareli’ni Hayvancılık Alanı’nda bir adım daha ileriye taşımanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
“Hayvan Hastanesi’nin açılışını gerçekleştirmekten mutlu olduklarını belirten Dermenci; “Birliğimiz, kurulduğundan bu yana, ilimiz ve ülke hayvancılığı adına, önemli hizmetler yapan, bir kurum haline gelmiştir. Bizler, göreve geldiğimizden bu yana, yaptığımız özverili çalışmalar sayesinde, Birliğimize kazandırdığımız, mülkiyeti tamamen, Birliğimize ait, geniş, modern, şeffaf ve kaliteli hizmet binamızla, daha modern ve kolay ulaşılabilir hale getirdiğimiz 7 şubemizle, biri uzman 6 veteriner hekimimiz, 10 veteriner sağlık teknisyenimiz, 5 ziraat mühendisimiz, 6 tarım danışmanımız ve 14 büro elemanımız olmak üzere toplamda 41 personelimiz ve 22 aracımızla hizmet veriyoruz. Suni tohumlamadan, kayıt ve küpelemeye, hayvanların tırnak bakımından, kaba yem tohumu satışlarımıza, merkez ve şubelerimizde oluşturduğumuz, tarım marketlerimizden, sağım sistemleri ve yem karma makinalarına, damızlık gebe düve satışlarımızdan, hayvan hastanemize kadar, üyelerimizin, her ihtiyacını karşılıyoruz. Damızlık birlikleri adına, Türkiye’de ilk defa, Damızlık Gebe Düve İhracatını yapmış, ilimizdeki, hayvancılık alanında faaliyet gösteren, en büyük sivil toplum kurumu haline gelmiştir. Hepinizin bildiği gibi, ilimiz ve bölgemiz, hastalıktan ari bir bölge olduğundan dolayı, İlimize, sadece hastalıktan ari olan işletmelerden ve Bakanlığımızın serbest bıraktığı, Avrupa Birliği ülkelerinden, hayvan girişi yapılmaktadır.Son yıllarda, ülkemizde artan hayvan sayımıza rağmen, maalesef, ilimizde hayvan sayısı düşmektedir. Bunun başlıca sebeplerine baktığımızda; artan et fiyatları, yaklaşık 3 yıldır artmayan, süt fiyatları ve ilimizde yetiştirdiğimiz, 1. Sınıf gebe düvelerin, il dışına satışlarından kaynaklandığı görülmektedir. Maalesef, azalan hayvan sayısı, ilimiz ve ülke ekonomisine de, ciddi zararlar vermektedir” dedi.
*“Damızlık Gebe Düve Projemiz, başarılı sonuçlar verdi”
Kırklareli’de üyelerin istek ve taleplerini göz ardı etmeyerek dikkate aldıklarını ifade eden Dermenici; “İlimizde, hayvan sayısının azalmasının önüne geçmek ve ülkemizde yaşanan et sıkıntısına, bir nebze de olsa, katkıda bulunmak için başlattığımız, İthal Simental Irkı, Damızlık Gebe Düve Projemiz, başarılı sonuçlar vermiş ve üyelerimizin isteği ve talebidoğrultusunda da, üç etap halinde uygulanarak, yaklaşık 750 baş simental ırkı damızlık gebe düveler, üyelerimize dağıtılmıştır. Köylerimizde yaşayan ve küçük aile işletmeciliği yapan üyelerimiz, hastalıklara dayanıklı, döl verimi yüksek, fabrika yeminden ziyade, kaba yemden ve mera kullanımından daha fazla yararlanan, bölge ve iklim şartlarımıza daha uygun ve daha dayanıklı olması nedeniyle, sahip olmak istedikleri, fakat, 10 baş alma şartı olduğundan ve ekonomik olarak ta, buna güçleri yetmediğinden dolayı, alamayan üyelerimiz için, Bakanlığımızdan, bu hayvan sayısının düşürülmesi ile ilgili, istek ve talepte bulunmuştuk. Bizlerin, istek ve taleplerini göz ardı etmeyerek dikkate alan, 10 baş alma zorunluluğunu 5 başa indiren, Başta Sayın Bakanımız Faruk Çelik olmak üzere, Hayvancılık Genel Müdürümüz Sayın Osman Uzun ve bürokratlarına, üyelerimiz adına teşekkür ediyorum.5 başa düşen, ithal simental damızlık gebe düvelerden, hayvancılığın asıl sahibi olan, köylerimizde yaşayan üyemizin, daha fazla faydalanması için Projemizin 4.etabının çalışmalarına da, başladığımızı, buradan siz üyelerimize, duyurmak istiyorum.
*“Kırklareli’de hayvan hastanesi kuracağımıza söz vermiştik”
Göreve gelmeden önce, yaptığımız köy gezilerinde ve üye ziyaretlerinde, üyelerimiz, İlimizde bir hayvan hastanesi ve laboratuvarının olmadığı, hayvan ilaçları ve veterinerlik hizmetlerinin, çok pahalı olduğunu, belirtmişti. Bizler de, üyelerimizden gelen talep ve istekler doğrultusunda, göreve geldiğimiz taktirde, ilimizde bir hayvan hastanesi ve laboratuvarı kuracağımıza, söz vermiştik.Ve bu doğrultuda, daha önce sucuk hane olarak kullanılan, bu binanın mülkiyetini satın alıp, gerekli tadilat ve gerekli izinleri de alarak, İçinde, ameliyathanesinden, yoğun bakım ünitesine, laboratuvarından eczanesine, kadar bütün üniteleri olan, ihtiyaçlara cevap verebilecek, modern bir hayvan hastanesine dönüştürdük. Hayvan hastanemizi, sadece büyük baş hayvana değil, koyun-keçi ile birlikte, evcil hayvanlara kadar, tüm hayvan çeşitlerine, hizmet edebilecek şekilde oluşturduk. Aynı zamanda, üyelerimizin, büyükbaş hayvanlarının yanı sıra, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Sayın Bülent Oral ve Yönetimi ile yaptığımız Protokolle, Koyun Keçi Birliğimizin üyelerine de, veterinerlik ve aşılama hizmetlerini de vermekteyiz.
*“1’i uzman, 6 veteriner hekim”
Kurduğumuz, bu hayvan hastanemiz ve laboratuvarımızda, biri uzman olmak üzere, 6 veteriner hekimimiz, 10 veteriner sağlık teknikeri kadromuzla, tüm ilçe ve köylerimizde, üyelerimizin hayvanlarına, ahırlarında, koruyucu hekimlik ve tedavi hizmeti yapabilme, olanağı sağlamış olduk. Hayvan hastanemizi kurmamızdaki, önemli sebeplerden bir tanesi de, koruyucu hekimlik yapmak, doğru bakım ve besleme ve aşılama programlarıyla, hayvan hastalıklarının ve buzağı ölümlerinin önüne geçerek, üyelerimizin, ekonomik kayıplarını, en aza indirmektir. Bu bağlamda da, veteriner hekimlerimiz, ziraat mühendislerimiz ve tarım danışmanlarımızla, köylerimizde gerçekleştirdiğimiz toplantılarla, üyelerimize, eğitim seminerleri düzenlemekteyiz.Ayrıca, siz üyelerimize özel, ilaç ve veterinerlik hizmetlerimizden, daha ucuz ve indirimli hizmet alma imkânı da, sağlamış olduk.Özellikle, kurduğumuz laboratuvarımızda, siz üyelerimizin hayvanlarına, gerektiğinde, bakım ve beslenmeden kaynaklanan hastalıkların ve diğer hastalıkların teşhisinde, veteriner hekimlerimizin, doğru teşhis koymalarına, yardımcı olmak amacıyla, kan numuneleri alınarak, ücretsiz olarak ta analizlerini yapmaktayız” diye konuştu.
*“Kendi imkanlarımız ile yaptık”
Dermenci, Hayvan Hastanesi’nin kuruluş aşamasında devlet katkısı almadıklarını söyleyerek; “Bizler, bu hastaneyi kurarken, herhangi bir devlet katkısı almadan, kendi imkânlarımızla yaptık. Hayvan hastanemizde, var olan laboratuvarımızda, biyokimyasal ve kan analiz cihazlarımız bulunmaktadır. Fakat ilave olarak mikrobiyoloji ve süt analiz cihazları da almayı, planlamaktayız. Eğer ki, bu cihazları temin edebilirsek, bölgemizde, yaygın olarak gözlenen, bazı önemli, mikrobiyolojik hastalıkların, teşhis edilmesine de olanak sağlayacağız. Fakat almayı istediğimiz bu cihazların, maliyetleri çok yüksek olduğundan dolayı, Trakya Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı kapsamında, yapacağımız projeye, Sayın Valim, sizlerin ve aramızda olan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Mahmut Şahin’den destek ve yardımlarınızı da talep etmekteyiz. Birlik olarak, 2010 yılından bu yana, İlimizdeki küpeleme ve kayıt işlemlerini, çok başarılı bir şekilde Birliğimiz yapmaktadır. Yeni destekleme sistemi ile sizlerin de bildiği gibi, destekler 4 ayını doldurmuş, aşılama programı yapılmış, buzağılara verilmektedir. Eğer, bu sistem, bundan sonra da böyle devam edecekse, biz birlik olarak, buzağılara yapılan, aşılama programına talibiz. Yeni doğan buzağılara, başarılı bir şekilde, yıllardır yaptığımız küpeleme ve kayıt işlemlerinin yanında, aşılama programını da yaparsak, hem il/ilçe müdürlüklerimizin, üzerindeki yükü azaltmış oluruz, hem de, devamlı sahada olmamızdan dolayı yetiştiricilerimiz mağdur edilmeyerek, devletimizin vermiş olduğu desteklerden, daha çok faydalanmalarını, sağlamış oluruz. Biz, birlik olarak, personel ve araçlarımızla buna hazırız. Bu yetkiyi bizlere verirseniz, küpelemede sağladığımız bu başarıyı, aşılama programında da sağlayacağımıza, buradan sizlerin huzurunda, söz veriyorum” dedi.
*“Hayvan hastanemiz hayırlı olsun”
Dermenci açıklamasının devamında üyelere verilen sözleri yerine getirmenin verdiği haklı gurur ve onuru yaşadıklarını belirterek; “Açılışını yaptığımız, hayvan hastanemizle birlikte, ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım, göreve gelmeden önce, siz üyelerimize, verdiğimiz bütün sözlerimizi, yerine getirmiş olmanın, haklı gurur ve onurunu da yaşamaktayız. Bizler, bu güne kadar yaptığımız çalışmalarda, birliğimizi büyütmek ve sizlere daha iyi hizmet vermek adına, özveri ve üstün gayretle çalışmaya özen gösterdik, ve bunu yaparken de, bütün üyelerimize eşit mesafede davranarak, insan ayrımı yapmayarak, kapımızı, ve gönlümüzü her zaman açık tuttuk, sizler, bizlere destek olduğunuz sürece de, sizlerden aldığımız güç, ve destek ile, hizmetlerimizi artırarak yapmaya, devam edeceğiz. Burada sözlerime son verirken yaptığımız, tüm proje ve faaliyetlerimizde, bizleri her zaman destekleyen, Sayın Valimiz Esengül Civelek’e, hastanemizin yapımında ve ruhsatlandırma işlerinde, bizlere destek olan, Kavaklı Belediye Başkanımız Sayın Gürel Koşdemir’e, Bir önceki, Tarım İl Müdürümüz, Sayın Dr. Hakan Keçeci’ye ve bugün görevde olan, Tarım İl Müdürümüz, Sayın Ümit Ortan ve Tarım İl Müdürlüğü personellerine ayrıca bu binanın hastaneye dönüştürülmesinde, emeği geçen tüm birlik personellerime, teşekkür eder, hayvan hastanemizin, İlimiz hayvancılığına ve siz değerli üyelerimize hayırlı olmasını dilerim” cümlelerini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Bu trafo Trakya’da bir ilk

Bu trafo Trakya’da bir ilk

Pınarhisar Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.