Ana Sayfa Gündem 11 Nisan 2017 818 Görüntüleme

Deniz Baykal; “Şimdi derdimiz millet, vatan ve Türkiye”

*CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın partisinin Referandum çalışmaları kapsamında 8 Nisan 2017 tarihinde durağı Kırklareli oldu. Milletvekili Deniz Baykal burada halka seslenerek çeşitli açıklamalarda bulundu.

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın referandum çalışmaları kapsamında yürüttüğü Trakya ziyaretleri kapsamında Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ndeki programının ardından geçtiği Kırklareli’de Gar Meydanı’nda halka seslendi.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal Kırklareli’de yaptığı konuşmada Türkiye’nin birçok derdi varken, anayasa değişikliğinin gündeme gelmesini eleştirdi. Milletvekili Baykal yaptığı konuşmada; ”Bu anayasa işi nereden çıktı Allah aşkına? Vatandaşın bir anayasa sorunu mu var? Mazot almış başını gitmiş, bütün tarımsal ürünlerin fiyatları yükselmiş… Borç içinde yaşıyoruz, gençler iş bulamıyor, oğlanlarımız, kızlarımız, çocuklarımız diplomalarını alıyor, ellerinde diploma, iş yok. Çocuklarımız evlenecek iş yok. “Bu mühim değil biz anayasa istiyoruz” mu diyorlar, nereden çıktı bu? Türkiye’nin derdi miydi anayasa?” dedi.

*“Buraya Türkiye’yi konuşmaya geldik”

Cumhuriyet Halk Partisinin yaptığı mitinglerde “Siyaset ve Particilik” yapmadıklarını ifade eden Deniz Baykal tek dertlerinin memleket, millet, vatan ve Türkiye olduğunu söyledi. Deniz Baykal; ”Şimdi işimiz başka, şimdi derdimiz parti değil, particilik değil. Şimdi derdimiz memleket, şimdi derdimiz millet, şimdi derdimiz vatan, şimdi derdimiz Türkiye. Buraya Türkiye’yi konuşmaya geldik, bu düzen böyle olacak. Geleceksin milletten oy alacaksın, başımla beraber. Ben sana kızsam da millet verdi mi bitti, akan sular durur. Bak ne oldu? Darbe teşebbüsü oldu. Bütün arkadaşlar, başta grup başkanvekilleri herkes Meclise geçti, Kabe’yi korur gibi Meclisi korudu, o kutsal çatıyı korudular, yukarıdan bombalar atılırken, bir takım hainler Meclisi vururken, bombalarken, bizim arkadaşlarımız Meclisi savunuyordu. Meclisi açık tutacağız, Meclisi işleteceğiz. Türkiye bütün kazanımlarını Meclisle elde etti” şeklinde konuştu.

*“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını dinletti”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir TV kanalında canlı yayında yaptığı başkanlık sistemini eleştiren konuşmayı dinleten CHP’li Baykal; “Örneğin yapmaya kalksan, 3 milyon Suriyelileri vatandaş yapmak istesen, maaşa bağlayacağım dese, bir süre önce bunu söyledi. Bunları vatandaşlığa alalım dedi, ben çıktım hatırlatırım. Dedim ki ‘biz yanımızdaki komşumuz felakete maruz kalırsa, mesela yangın çıkar, malı mülkü yanarsa elbette komşusu olarak onun bütün derdine sahip çıkarız. Yatağımızı, yemeğimiz paylaşırız. Onun çocuklarına sahip çıkarız ama bizde komşuda yangın var, o zaman evin tapusuna onu da ortak edelim diye bir anlayış yoktur ve gerekli değildir. O öyle konuşuldu orada kaldı. Şimdi ne olur bilmiyoruz, gene aynı şekilde bir süre önce çıktı dedi ki ‘Eyalet sistemi iyidir, bizim eskiden eyalet sistemimiz vardı, Osmanlı’da eyaletler vardı. Lazistan vardı, Kürdistan vardı. Bunlar düşünebilir. Peki ne düşünüyorsun, bölünmeyi mi düşünüyorsun? Sonra seçimle mi olacak bunlar valiler’ diye sorulduğunda. ‘O 2023’ün işi’ dedi. Bunu bir süre söyledi.

*“Peki bu yetkiyi neden verdiniz?”

Arkadaşlar buna bu yetki verildi mi? Eskiden bu yetki TBMM’ydi. Şimdi gizlice kimseyi uyarmadan torba bir madde yapmışlar, içerisinde gördük ki bu maddede de eyalet kurma yetkisini Meclisin yanında cumhurbaşkanına veriyor kararname ile. Bunu söyledi, kafasında bu var. Bu anayasa değişikliği içine hükümet ortağı da “olmaz, olmamalıdır” diyor güya. Anayasayı birlikte kotardığı parti de değil mi? Peki bu yetkiyi neden verdiniz. Şimdi o Meclise ait olmaktan çıktı, cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle de eyalet kurulabilir diye madde konuldu. Yani şimdi evet diyen herkes, Cumhurbaşkanın uygun gördüğü anda, isterse Türkiye’yi eyalet sistemine geçirme hakkına da ‘evet’ demiş oluyor.

*“Sen teröristsin  demeye kalkanında alnını karışlarım”

Sabah Başbakan, öğleden sonra Cumhurbaşkanı, 24 kanal naklen yayın, miting, mitinge kimler gidiyor? Memurlar, devletin parasıyla yapılıyor. Devletin bütün teşkilatıyla, araçlarıyla yapılıyor. Bunları anlatıyor. Bir de orada çıkıp milletin yarısına küfür etmez mi? Yani diyor ki ‘bunlar PKK’lıdır, bunlar teröristtir’ demeye getiren ifadelerle masum vatandaşı hayır diyemez hale sokmaya çalışıyor. Bakın Kırklareli meydanında söylüyorum. Ben bütün Türkiye’yi il il, ilçe, ilçe geziyorum. Gittiğim her yerde ifade ediyorum, bu anayasaya hayır diyeceğim. Bütün vatandaşlarımı da bu anayasaya hayır demeye davet ediyorum. Değerli vatandaşlarım, hep beraber hayır diyeceğiz. Ben hayır diyeceğim ama “sen teröristsin”  demeye kalkanında alnını karışlarım.

*“Bizim yerimiz dünya ligi”

Anayasa Türkiye’yi dünya liginde yeri olmaktan çıkaracak, mahalli ligde oynayan, Ortadoğu liginde oynayan, öyle ligler var. Ortadoğu, Uzakdoğu, Latin Amerika, Afrika ligi var. Onlarda oynayan gibi, Ortadoğu liginde oynayan bir ülke gibi yapacaklar. Bizim yerimiz dünya ligi, süper lig. Şimdi süper ligden ayrılma kararı almış, onunla bununla kavga ederek bunu kimseye izah edemezsin. Biz hakkını, hukukunu bilen bir milletiz. Yerimizi bilen bir milletiz. Kimliğimizi biliyoruz, söke söke hakkımızı alırız. Bizim hakkımız dünya dünyanın içinde yer almaktandır. Ortadoğu’nun içinde kavrulmak gitmek, yuvarlanıp gitmek değil. Biz bir dünya ülkesiyiz.

*“Türkiye buna layık mı?”

Kargaşa çıkar ama vur-kır anlamında söylemiyorum. Kutuplaşma olacak elbette, çatışma, sıkıntı, bakın şimdiden kötü kötü haberler geliyor. 7 bin 200 tane mevzuat değişikliği gelecek. Kanun, tüzük, yönetmelik, pek çok şey değişecek. Değişen her bir düzenleme sizin hayatınızı da allak, bullak edebilecek. Nereden, ne geleceğini bilemezsiniz. Oradan bir darbe, buradan bir tokat, her şey gelebilir. Memursun alıverir, işçisin kıdem tazminatın kalkıverir. Kamulaşma söz konusu olunca mevzuatı yeniden değiştiriyor. Yetki onda. İstediği gibi böyle oluyor diyebilir. Mahkemesi yok, önceden bilgilendirme yok, tartışma, itiraz, temyizi yok. Olur mu böyle? Türkiye buna layık mı? Bu olmaz, ortalık allak-bullak olur eğer ‘evet’ çıkarsa. Ekonomi, sermaye her şeyin tadı kaçar. Bak turist gelmiyor.

*“Devletle oynuyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz”

Kırklareli mitinginde yaptığı konuşmasında AK Parti’li vatandaşlara seslenen Deniz Baykal; “Seçimlerde belediye alın, milletvekili alın, hükümeti, Cumhurbaşkanlığını alın. Ama devletle oynamayın” dedi. Baykal; “Bu toprağın bir çocuğu olarak söylüyorum. 40 yıldır iktidarını, muhalefetini görmüşüm. Siyasetini biliyorum artık ben günlük siyaseti aştığımı düşünüyorum. Umurumda değil, belediye başkanı senin partinden olmuş, milletvekili benim partimden. Önemli değil, Türkiye güçlü olsun, Türkiye saygıdeğer olsun, büyük olsun, huzur içerisinde barış içerisinde yaşasın, benim derdim bu. Şimdi bunun tehlikeye gireceğini görüyorum. Atatürk’ün mirası buydu bunu koruyalım, ayıptır, kaptırmayın. Günlük siyaset yapılıyordu, o benim işim olmaktan çıktı. Bende kendi memleketimde görevimi yapıyordum. Ama şimdi artık parti işi bitti. Bana parti görev verdiği için burada değilim, benim partimin bile haberi yok buradan. Ben arkadaşlarıma geleceğim dedim, onlar çağırdılar bende koştum geldim. Adalet ve Kalkınma Partili arkadaşlara söylüyorum, yapmayın ne olur? Seçimlerde belediye alın, milletvekili alın, hükümeti, Cumhurbaşkanlığını alın. Ama devletle oynamayın, ne olur oynamayın. Devletle oynuyorsunuz, yanlış yapıyorsunuz” ifadelerini kullandı. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com