Ana Sayfa Gündem 11 Nisan 2017 891 Görüntüleme

Minsolmaz; “Her zeminde birisi elinde çomağı hazır bulundurdu”

*AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz Referandum çalışmaları kapsamında Demirköy’de önce muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi daha sonra Demirköy, İğneada ve Demirköy’ün köylerini ziyaret etti.
HABER MERKEZİ
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz Referandum çalışmaları kapsamında 7 Nisan 2017 Cuma günü önce Demirköy Merkez mahalle ve köy muhtarları ile sabah kahvaltısında bir araya geldi. Milletvekili Minsolmaz’a Demirköy ziyareti sırasında AK Parti Kırklareli İl Başkanı Alper Çiler, AK Partili İğneada Belediye Başkanı Hayri Savaş, AK Parti Demirköy İlçe Başkanı Hayrulla Yalçınsoy ve partililer eşlik ettiler. Kahvaltı programında bir konuşma yapan Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz; “Anayasanın maddelerinin değişmesi değil ruhu ve felsefesi çok önemli” dedi.
*“Çok önemli bir değişiklik yaptık”
Milletvekili Minsolmaz yaptığı konuşmada; “1980 Anayasasında Cumhurbaşkanlığı makamını inanılmaz yetkilerle donattılar, ama hiçbir şekilde yargılanamaz dediler. Bu generaller kendilerine göre anayasa yaptılar. Bizler bu anayasa ile yamalı boğça gibi bu günlere gelmeye çalıştık. Biz 1982 Anayasasını değiştirmeye çalışıyoruz. Atatürk’ün 1924 Anayasasını 1960 darbesini yapanlar değiştirdi. Bu Anayasa 1980 darbecilerinin 1960 darbesinden sonra yapılan anayasadır. CHP bu 1982 darbesinin değişmesi gerektiğini yıllarca anlattı. Bu ülkenin solcuları her zeminde “Sivil bir Anayasa” ile yönetilmemiz gerektiğini anlattı. Bu sadece AK Parti ile başlayan bir süreç değil. Demireller, Özallar döneminden değişmesi öngörülen bir Anayasadır. Bu Anayasa 18 defa, maddelerinin yüzde 70’i değişti. Biz şuan 19’uncu değişikliği yaptık. Ama çok önemli bir değişiklik yaptık. Çünkü sadece Anayasanın maddelerinin değişmesi değil ruhu ve felsefesi de çok önemli. Anayasadaki bu hükümet sistemi değişikliği ile darbeler canı isteyenin yapacağı hale gelmeyecek.
*“Kimse kimseyi kandırmasın”
12 Eylül ile olay bitmedi, arkasından 28 Şubat başladı, arkasından 2001 anayasa krizini yaşadık, arkasından AK Parti iktidar oldu, çok çirkin darbe girişimleri yapıldı. Arkasından parti kapatma davası. Hatırlıyorsanız yüzde 50 oy almış bir iktidar partisi olarak bize bir sabah kapatma davası açtılar. Çağdaş demokraside halkın yüzde 50’sinin oy verdiği bir partiye kapatma davası açmak normal bir şey mi? Hani kuvvetler ayrılığı vardı? Hani hükümet işini yapacak, yargı başka yerden gidecekti? Kimse kimseyi kandırmasın. Türkiye’de bu güne kadar seçilen hükümetlerin hiçbir zaman işini millet için yapmalarına müsaade edilmedi. Her zeminde birisi elinde çomağı hazır bulundurdu, canı istediği zaman tekere sokmaya çalıştı.
*“Siyasetçiler millete doğru söylemek zorundalar”
Bu yaşananlardan en haince olanı 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Dün Devlet Bahçeli buna “Hayır” diyordu şimdi neden “Evet” dediğini çok tartışıyorlar. Devlet Bahçeli çok önemli bir devlet adamı, çok kritik noktalarda ciddi bir sorumluluk yüklenen birisi. 15 Temmuz bu ülkenin başına her gün gelen bir şey mi, milletin meclisi her gün mü bombalanıyor, boğaz köprüsü her gün mü işgal ediliyor? O bunu gördükten sonra çok net olarak “Bu AK Parti, CHP, MHP meselesi değildir. Bu bir beka meselesidir. Hayatta kalabilme, devletimize yapılan karşı saldırıya karşı birlik olma meselesidir. Anayasa değişikliği önerinizi getirin bunu mecliste anayasal zeminde oturtalım” dedi. AK Parti ve MHP ile birlikte komisyonlarda çalıştık bu maddeler geldi. Bu maddelerin tamamında CHP’nin daha önceden mutabakatı var. 18 yaş meselesini tartışıyorlar ya, bunu 3 Şubat 2015’te 2 sene önce CHP Mecliste öneri olarak verdi. Atatürk’ün 1930 da söylediği “Siyasetçiler millete doğru söylemek zorundalar” sözü çok önemli. O gün teklif vereceksin, bugün bu çocuklar evi bulamazlar nasıl milletvekili olur diyemezsiniz.
*“15 Temmuz’dan sonra doğan çocuklar hiç darbe görmesinler”
Vatandaşı 18 madde ile ilgili yanıltmak için siyasete yakışmayan, siyasetçiye yakışmayan yalanlar söylüyorlar. Bu 18 maddenin amacı 15 Temmuz’dan sonra doğan çocuklar hiç darbe görmesinler diyedir. Çünkü sistem bir tarafta Cumhurbaşkanı, bir tarafta Başbakan, sürekli siyasi krizlerin yaşandığı ve karar noktasında çift başlılığın olduğu bir yapıdan mutlaka bir takım boşluklar doğuyor. Bu boşlukları bazı kurnazlar dolduruyor. Bazıları da sistem böyle çatışık kalsın istiyor. Dolayısıyla bizim Cumhuriyet tarihinden bu yana 94 yıl geçti. Bu yılları 5’e böldüğümüzde bizim 22’inci hükümet olmamız lazımdı. Biz şuan 65’inci hükümetiz. 45 tane hükümet fazla arkadaşlar.
*“Vatandaş yanıltılmaya çalışılıyor”
Bu 18 maddenin hükümet sistemi ile ilgisi var. Onun için adına Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dedik. Çünkü bu sistemde Başbakanlık kalmayacak, TBMM daha güçlü devam edecek, yine hükümet devam edecek, Cumhurbaşkanın altında kabine olacak, tek başlıklı bir hükümet olacak, onun yanında daha güçlü ve tarafsız bir yargı olacak. Burada Cumhuriyetle, bölünmeyle, rejimle, diktatörlükle hiç alakası olmayan birçok şey söylenerek vatandaş yanıltılmaya çalışılıyor. Bizim milletimiz son derece duyarlıdır. Vatanın bölünmediğini ve bölünemeyeceğini, bundan tek adamlık ve diktatörlük çıkmayacağını, rejimle hiçbir şekilde ilgisi olmadığını görüyor” şeklinde konuştu.
AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz kahvaltı programının ardından Demirköy’deki esnaflar, pazarcı esnafı ve vatandaşlarla buluşarak bol ve bereketli kazançlar diledi. Vatandaşlarla buluşmasında Demirköylülerden yeni Anayasa değişikliği ve referandum oylaması hakkında bilgilendirme yaparak istikrar için güçlü bir “Evet” desteği istedi. Sonrası Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz’u makamında ziyaret etti. Minsolmaz, Demirköy’e bağlı Balaban, Boztaş, Hamdibey, Sivriler köylerini gezerek burada köylülere de Referandum konusunda açıklamalar yaptı. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com