Ana Sayfa Gündem 23 Mayıs 2017 876 Görüntüleme

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramı Coşku İle Kutlandı

HABER MERKEZİ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, Kırklareli Festival Alanı’nda coşkuyla kutlandı.

Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları 19 Mayıs 2017 Cuma günü saat 10.00’da Kırklareli Özgürlük ve Demokrasi Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başladı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 98. Yıldönümü Festival Alanı’nda düzenlenen törenlerle coşku içerisinde kutlandı. 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 98. Yıldönümü Kutlama Törenleri Festival Alanı’nda; Kırklareli Valisi Esengül Civelek,   55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Piyade Albay Mustafa Barut, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, KLÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Kurum Amirleri, öğrenciler ve vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleşti.

İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan törenlerde, şiirler okundu, halk oyunları, ritmik jimlastik gösterileri ve çok sesli koro sahnelendi.

*“Türk gençliği Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığının teminatıdır”

TörenGençlik Merkezi Üyesi Eray Aydoğan’ın Gençlik Adına yaptığı konuşmayla başladı. Aydoğan yaptığı konuşmada; “19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da doğan, milletimizin bağımsızlığını müjdeleyen Güneşin bugün ki temsilcileri olan Türk gençliği, dün olduğu gibi bugün yine Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlığının teminatıdır. Hiç şüphe yok ki; Milletlerin en büyük silahı, sahip oldukları genç nüfustur. Bu bağlamda aziz milletimiz iman ve vatan sevdası ile yanıp tutuşan milyonlarca gence sahiptir. Samsun’da yakılan bağımsızlık meşalesi, bugün her Türk evladının yüreğinde yanmaya devam etmektedir. Ülkemizi; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedeflediği muasır medeniyetler seviyesine çıkartacak olan yegane güç, Türk gençlerinin azim ve kararlılığında yatmaktadır. Aziz Türk milleti ve Türk gençliği bugüne kadar sayısız mücadeleden zaferle ayrılmayı başarmıştır. 1071 yılında Malazgirt’te, 1453 yılında İstanbul’da, 1915 yılında Çanakkale Savaşında, kurtuluş savaşında ve yakın dönemde 15 Temmuz hain darbe girişiminde Türk genci; Üzerine düşen görev ve sorumluluğu iman ve vatan aşkıyla kusursuz bir şekilde yerine getirmiş, devletinin ve milletinin bekası için göğsünü siper etmiştir. Nitekim Milletimizin bağımsızlık mücadelesinin başladığı gün olan 19 Mayıs tarihinin, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adıyla Türk gençliğine ithaf edilmesi her Türk genci için gurur kaynağıdır. 19 Mayıs tarihinin gençlere ithaf edilerek bir bayram edasıyla kutlanıyor olması, muasır medeniyetler seviyesine çıkma konusunda azim ve kararlılıkla sürdürdüğümüz yürüyüşümüzde bizlere güç vermektedir. Toprakları, vatan yapmak uğruna canından vazgeçen atalarımızın emanetini korumak için durmayacağız, yorulmayacağız ve çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

*“Gençlere büyük sorumluluklar düşmektedir”

Bilal Yapıcı Spor Lisesi Öğrencisi Koray Altuner’in günün anlam ve önemini belirten şiiri okumasının ardından Kırklareli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Muammer Aydın, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Aydın yaptığı konuşmasında; “Bugün Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, her biri milli mücadele neferi olan şanlı ecdadımızın Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 98. Yıldönümü. O gün Samsun’da başlayıp Anadolu’da sertac edilen yiğit erlerin selamlandığı duygularla sizleri selamlıyorum. Milletimizin onur, erdem, namus, şeref, asalet ve iman ile tarih sahnesinde bir kez daha şaha kalkışının adıdır 19 Mayıs. Temeli 19 Mayıs’ta Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan milli egemenlik ilkesiyle birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan milli iradenin yaşatılması için hepimize, özellikle de siz gençlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Uluslararası şer güçlerin Türkiye ve milletimiz üzerine olan hesapları, planları ve projeleri sadece günümüzde yaşanan gerçeklerle sınırlı ve yakın tarihimize ilişkin bir gerçek değildir. Tarihin derinliklerinden gelen çok uzun bir geçmişe dayanır. Haçlı Seferlerinden Osmanlı İmparatorluğu’na; Kurtuluş Savaşından Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna ve günümüze kadar sürdürülen emperyalist plan ve projelerinin tarihi bu kadar gerilere gitmektedir. Bu plan ve projelerin temelinde önce Osmanlı İmparatorluğunun parçalanması ve bölüşülmesi vardı. Sömürgeci güçler Sevr Antlaşması ile ulaşamadıkları hedeflerine Kurtuluş Savaşı zaferimiz sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin parçalanarak bölüşülmesi planlarını hazırlayarak uygulamaya koydular. Güzel ülkemizin parçalanması ve bölüşülmesi projesinin günümüzdeki ana aracı PKK, DAEŞ, FETÖ ve diğer taşeron terör örgütleridir. Büyük Türkiye Cumhuriyeti, büyük liderlerimiz, aziz milletimiz ve kahraman güvenlik kuvvetlerimizin uluslararası dış destekli taşeron terör örgütlerine karşı bütün gücüyle, inanç ve kararlılıkla verdiği mücadele ile teröre ve hainlerin emellerine geçit verilmemiştir” ifadelere yer verdi.

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” Kutlama Törenleri Kırklareli Anadolu Lisesi Öğrencilerinin Halk Oyunu Gösterisi, Bilal Yapıcı Spor Lisesi Öğrencilerin Ritmik Cimnastik Gösterisi ve son olarak Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin Çok Sesli Korosu ve Orkestrası’nın sunumu ile sona erdi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com