Ana Sayfa Gündem 13 Haziran 2017 783 Görüntüleme

Pınarhisarlılar hastaya kan, doğaya can verdiler

Pınarhisar İlçesi’nde Kızılay Kan Merkezi düzenlediği Kan Bağışı Kampanyası kapsamında Gezici Tır ile kan topladı. Pınarhisar’da kan bağışlayan vatandaşlara Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen Çam fidanı hediye edildi. Pınarhisarlılar yaptıkları Kan bağışı ile hastaya kan, hediye edilen fide ile doğaya can verdiler.

HABER MERKEZİ

Pınarhisar’da düzenlediği kan bağış kampanyasında Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılarından karşılamak için çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı, Kan bağışında bulunan vatandaşlara Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen Çam fidanları hediye edildi. Türk Kızılay’ı kan bağış aracı Pınarhisar Cumhuriyet Meydanından kan bağışlarını kabul etti. 1 gün süren ve çam fidelerinin dağıtıldığı Kan Bağışı Kampanyası’na Pınarhisarlılar büyük ilgi gösterdiler. Kan bağışının ardından fidelerini Doktor ve görevlilerin elinden alan Pınarhisarlılar aldıkları fideleri ekeceklerini belirttiler.

*“Kan bağışı yapana bir fide hediye” 

Türk Kızılayı Kırklareli Şubesi ile Lüleburgaz Kan Merkezi işbirliğinde düzenlenen Kan Bağışı Kampanyasında Lüleburgaz Kan Merkezi’nde görevli Dr. Sencer Erşen, yaptığı açıklamada kan bağışlamanın önemine vurgu yaptı. Erşen bu kan bağışı kampanyası sırasında Orman Genel Müdürlüğünün Kızılay’a Bin adet ağaç fidesi verdiğini ve bu fideleri kan bağışlayan vatandaşlara hediye ettiklerini aktardı.

Kan bağışının 4 adımda gerçekleştiğini, 18-65 yaş arası, önemli sağlık problemi bulunmayan, 50 kg’ın üzerinde her birey kan bağışında bulunabileceğini belirten Dr. Sencer Erşen; “Kan bağışçısı olup olmayacağınız belirlemek için Bağışçı bilgi formunun doldurulması gerekmektedir. Doktorlarımız, doldurulan formları değerlendirerek kan bağışçısını kısa bir muayeneden geçirir. Uygulanan testler ve alınan bilgiler sonucunda, şartlar uygun ise kan alma aşamasına geçilir. Uzman hemşireler, özel tasarlanmış yataklarda, hijyenik şartlarda ve tek kullanımlık malzemelerle kan alma işlemi gerçekleştirilir. Kan verenlerin rahatı için özel olarak hazırlanan bölümde 10-15 dakika boyunca dinlenmek faydalı olmaktadır. Bu sırada ikram edilen meyve suyu, sıvı kaybının giderilmesinde etkili olur” dedi.

*“Düzenli kan bağışında bulunun”

Türkiye’deki kan bağışı çalışmalarının Kızılay tarafından yürütüldüğünü söyleyen Dr. Sencer Erşen yıl içerisinde gerekli kan sayısının tam olarak karşılanamadığına vurgu yaparak vatandaşlara kan bağışı yapmaları konusunda çağrı yaptı. Dr. Sencer Erşen yaptığı açıklamada; “Ülkemizde mevcut kan bağışı çalışmaları şuanda Kızılay tarafından yürütülmektedir. Tüm yıl içerisinde gerekli kan sayısı tam olarak karşılanamamaktadır. Bunun sebebi yapılan bağışların yetersiz olmasıdır. Yeterli sayının bulunması için Kızılay daha fazla çalışmaktadır. Personel ve teknik ekipmanlarını geliştirmek için çaba sarf etmektedir. Bizim de vatandaşlarımızdan beklentimiz bağış yapmaları, düzenli olarak kan bağışında bulunmalarıdır. Bu sayede de mevcut ihtiyacı karşılamayı amaç edinmiş durumdayız. Bu konuda Kırklareli çapında tüm ay boyunca her ay farklı bir il ve ilçede çalışmalarımızı yapıyoruz. Bugün Pınarhisar’da yine kan bağışı çalışmamız var. Burada ben kan bağışlayan tüm bağışçıları kurtardıkları hayatlar adına teşekkür ediyorum. Bizim çalışmamıza destek olan mülki amirlerimize de teşekkür ediyorum. Kurtarılan her can bize burada büyük bir haz veriyor, mutluluk veriyor.

*“Birçok hastalık kan vermeye engel değildir”

Biz hem kan bağışçıları olarak, hem kan bağışı için çalışan bir kurum olarak ihtiyacı karşılamak için her şeyi yapıyoruz. Bütün insanlarımız önemli bir sağlık sorunu yoksa hayat kurtarmak adına kan bağışı yapabilirsiniz. Kan bağışının gerçekten sanıldığı, yanlış bilindiği kadar zor bir işlem değildir. Birçok kullanılan mevcut ilaç, birçok hastalık kan vermeye engel değildir. Bu konularla ilgili Kızılay’a başvurup bilgi alınabilir. Aklında sorusu olanlar bu konularda bize danışırsa, kan bağışı yapıp yapamayacağı konusunda kendilerini bilgilendirebiliriz. Pınarhisarlı bağışçılarımıza bugünkü bağışlarından dolayı ben Kızılay adına bir kez daha teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

*“Kan bağışı hastalar için büyük bir nimet”

Kan bağışının insan vücuduna olan faydalarından da bahseden Dr. Sencer Erşen konu ile ilgili şu bilgileri verdi; “Bizim vücudumuzda dolaşan kan bağışlamasak ta normal zaman içerisinde eskiyen hücreler vücudumuzdan atılır. Biz kan bağışlayarak bu atılacak olan kanı veriyoruz aslında. Vücudumuzun ihtiyacının kalmadığı kanı bir hastanın ihtiyacını gidermek için kullanabiliyoruz. Gerçekten bu hastalar için çok büyük bir nimet. Biz bunu verirsek vücudumuzdan boşa gidecek kanı vermiş oluyoruz ve bu bir hastaya çare olacaktır.

Kan verince vücudumuzdaki kan yenilenmektedir, kan hücrelerimiz gençleşmektedir. Kan bağışlayanın kanı incelir, kan koyuluğu, damar tıkanıklığı, tansiyon gelişimi gibi riskler azalır. Kan verince vücuttaki kan yenilendiği için insan kendini daha zinde hisseder. Zaten bir çok kan bağışçımızdan üzerimizdeki ağırlık gitti, baş ağrım gitti şeklindeki sözleri duyuyoruz. Bundan önemlisi de hayatını kurtardığımız hayatlardır” (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com