Ana Sayfa Gündem 5 Temmuz 2017 789 Görüntüleme

Sınırları aştılar Sevgide buluştular

Lüleburgaz Belediyesi ve Balkan Yarımadası Göçmenleri Derneği tarafından 2 Temmuz Pazar günü, Lüleburgaz Kent Ormanı Sakızköy Korusu Piknik Alanı’nda “3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşması” etkinliği gerçekleşti.

HABER MERKEZİ

Lüleburgaz Belediyesi ve Balkan Yarımadası Göçmenleri Derneği tarafından Lüleburgaz Kent Ormanı Sakızköy Korusu Piknik Alanı’nda gerçekleştirilen “3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşması” nda sevgiyi yüreğinde ve kalbinde taşıyan ve aynı kaderi paylaşan Balkan, Rumeli Trakya halkı bir araya geldi. Sakızköy Korusunda buluşan halklar bu buluşmada düzenlenen etkinlikler, konserler ve gösterilerle keyifli anlar yaşadılar.

Halebak; “Bugünlerde dünyada en çok arzu ettiğimiz şey dostluk ve barış”

  1. Balkan, Rumeli Trakya Buluşmasında bir konuşma yapan Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak; “Hoşgörüyü ve anlayışları daha yukarılarda tutarak acı geçmişimizi gelecek zamanlara, mutlulukla, barışla, kardeşlikle ve hoşgörüyle taşıyabilmenin başarısını yaratacağımıza inanıyorum” dedi. Başkan Emin Halebak konuşmasında duygularını; “Rumeli, Balkanlar ve Trakya tarih boyunca hüzünlü hikayelere sahne olmuştur. Biz buralarda yaşayan insanlar olarak farklı kültürlerle, başka medeniyetlerle, topluluklarla ve inançlarla birlikte yaşama kabiliyetini arttırdık ve geliştirdik. Bu nedenle buranın insanlarının hoşgörüsü yüksektir ve demokrasiyi içine sindirmiştir. Çünkü burada barışa ve demokrasiye her şeyden fazla önem verilir. Bugünlerde dünyada en çok arzu ettiğimiz şey dostluk ve barışın dünyaya hakim olmasına sağlamak. Bunu dünyada sağlama gücümüz belki yok ama en azından yaşadığımız bölgenin bir barış bölgesi olmasını sağlayabiliriz. Hoşgörüyü ve anlayışları daha yukarılarda tutarak acı geçmişimizi gelecek zamanlara, mutlulukla, barışla, kardeşlikle ve hoşgörüyle taşıyabilmenin başarısını yaratacağımıza inanıyorum” şeklinde ifade etti.

Öner; “İhtiyacımız olan şey birliğimizi ve bütünlüğümüzü korumak”

Öner 3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşmasında bir konuşma yapan Balkan Yarımadası Göçmenleri Derneği Başkanı Veli Öner yaptığı konuşmada; “Balkan ve Rumeli Türkleri, Osmanlı Devletinin, Rumeli’de ilk fethine başladığı andan itibaren, ele geçirilen şehir ve köylerin, Türkleşmesi amacı ile Anadolu’dan rastgele değil, istisnasız Türk ailelerden seçilerek Balkanlara, Rumeli’ye ve Avrupa’ya getirilmiş Müslüman Türk aileleridir. Yani Türk oğlu Türklerdir. Bir başka deyişle Evladı Fatihan. Kimilerine göre, çalışkan, üretken, kimilerine göre yurtsever, vatansever. Ama bizlerin övünerek anlattığımız başka bir özelliğimizde, Anadolu’ya ve yaşadığımız topraklara dünya lideri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü hediye etmiş olmamızdır. Ülkemizin ve yaşadığımız coğrafyanın zor ve karışık günler geçirdiği, birilerinin bizleri ayırmaya ve ötekileştirmeye çalıştığı bu günlerde, Anadolu’da, Trakya’da ve Balkanlar’da yaşayan insanlarımızın ihtiyacı olan şey birliğimizi ve bütünlüğümüzü korumaktır. Dolayısıyla bu sene böyle bir etkinliği, böylesine büyük katılım ve coşkuyla gerçekleştirmek bizleri daha da mutlu etmiştir. İnsanların burada geleneklerini, örf ve adetlerini yaşatabildiğini görmek ve değerlerimizi koruyabildiğimizi anlamak, geleceğimize daha mutlu ve güvenle bakmamızı sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

*“Sahnede yerel ezgilerin sesi duyuldu”

Sıcak havaya rağmen binlerce vatandaşın ve Bulgaristan’dan gelen konukların katıldığı 3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşmasında sahneye birbirinden yetenekli guruplar çıktı. Konuşmaların ardından sahneye ilk olarak Babaeski Bulgaristan Türkleri Derneği Müzik Topluluğu ilk çıkan grup oldu. Bulgaristan Mineralni Bani Gösteri Grubu ise 3. Balkan Rumeli Trakya Buluşmasında farklı iki grupla sahne aldı.

Bulgar Gruplarının gösterilerinin ardından Onurspor Güliz Mert Roman Halk Dansları Topluluğu, 3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşması’ndaki gösterileriyle beğeni topladılar.  Ardından sahneye çıkan Rumeli ve Balkan ezgilerinin en güzel eserlerinden oluşan repertuarları ve su gibi akan sesleri ile Balkan İzleri Müzik Grubu birbirinden güzel eserler seslendirdiler. Tokmaklarını cinsiyet eşitliği için vuran Lüleburgaz’ın medarı iftiharı Lüleburgaz Belediyesi Kadın Davul Ritm Grubu 3. Balkan Rumeli Trakya Buluşmasındaki gösterileriyle beğeni topladı.

 

Bulgar sanatçı Azis büyük ilgi gördü

Farklı tarzı ve yorumuyla dikkat çeken ve ününü Bulgaristan’ın dışına da taşıyan sanatçı Azis günün sonuna doğru sahneye çıktı. Azis’in sahne anonsunun yapılmasının ardından vatandaşlar konser alanına toplandı. Bulgar sanatçı Azis 3. Balkan, Rumeli Trakya Buluşması için Sakızköy Korusu’nda toplananlara coşkulu anlar yaşattı.

  1. Balkan, Rumeli Trakya Buluşması’na Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Balkan Yarımadası Göçmenleri Derneği Başkanı Veli Öner, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Eski Milli Eğitim Bakanı Necdet Tekin, CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, Bulgaristan’dan gelen birçok konuk ve vatandaşlar katıldılar. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com