Ana Sayfa Gündem 22 Eylül 2017 5945 Görüntüleme

Proje yüzde yüz hibe ile yapılacak

Pınarhisar’ın kent ziynetlerini öne çıkaran faaliyetlerine aralıksız devam eden Pınarhisar Belediyesi, Pınarhisar için proje üretmeye ve hayata geçirmeye devam ediyor. Pınarhisar Belediyesi’nin hazırladığı “Turizmde sınır ötesi işbirliği Topolovgrad-Pinarhisar” projesi çalışmaları Proje ortağı Bulgaristan’ın Topolovgrad ziyareti ile başladı.

HABER MERKEZİ

Pınarhisar Belediye Başkanlığı’nın IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı 2014-2020 dönemindeki “CB005.1.23.051” numaralı “Turizmde sınır ötesi işbirliği Topolovgrad-Pinarhisar” adlı projesi kapsamında 11-12-13 Eylül 2017 tarihlerinde Bulgaristan, Hasköy ili, Topolovgrad ilçesinde Topolovgrad Halk Eğitim Merkezi ve Pınarhisar Belediye Başkanlığı arasında bir uluslararası turizm forumu düzenlendi. Bulgaristan’da düzenlenen foruma Pınarhisar’dan Pınarhisar Belediye Başkan Yardımcısı Ömürlü Dinçer, Proje lideri İnşaat Mühendisi Ufuk Erbay ve proje ekibi, Bulgaristan’dan ise Topolovgrad Halk Eğitim Merkezi Müdürü Trifon Lambov,  Proje lideri Krasimira Yatakchıeva ve proje ekibi katıldı.

Forum ev sahibi Topolovgrad Halk Eğitim Merkezi Müdürü Trifon Lambov ve Pınarhisar Belediye Başkan Yardımcısı Ömürlü Dinçer’in açılış konuşmalarıyla açıldı. Gerçekleşen konuşmaların ardından katılımcılara Ufuk Erbay ve Krasimira Yatakchıeva liderliğindeki her iki proje ekipleri tanıtıldı. Her iki ülkeden en az yirmişer katılımcının hazır bulunduğu forumda proje ekipleri kendi bölgelerinin sunumlarını gerçekleştirdiler, karşılıklı olarak bölgeler tüm katılımcılara tanıtıldı. Topolovgrad tarafınca özel istihdam edilen turizm uzmanı tarafından her iki bölgenin mevcut durum analizi ortaya çıkarılarak bir rapor olarak sunulup ve turizm potansiyelleri üzerinde tartışıldı. Soru ve cevap kısmı ile devam eden forum sonrasında bir basın toplantısı ile sonlandırılmıştır. Forumda çok sayıda resmi kurum temsilcileri, çeşitli STK temsilcileri ve basın mensupları hazır bulundu.

Forumun tamamlanması sonrasında Pınarhisar Belediye Başkan Yardımcısı Ömürlü Dinçer, İnşaat Mühendisi Ufuk Erbay ve Pınarhisar Belediyesi proje ekibi Topolvgrad Belediye Başkanı Bozhin Bozhinov’u ziyaret ettiler. Ziyaret sırasında her iki ilçe arasında karşılıklı işbirliği içinde neler yapılacağı konuşuldu.

*“İlçemize hayırlı olsun”

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Pınarhisar Belediye Başkan Yardımcısı Ömürlü Dinçer projenin Pınarhisar için hayırlı olmasını diledi. Başkan Yardımcısı Dinçer açıklamasında proje ile ilgili şu bilgilere yer verdi; “2017 yılı Mart ayında başlayan proje, 2018 yılı nisan ayına kadar devam edecektir. Projenin toplam bütçesi 82000 Euro olup tamamı yüzde 100’ü hibe olarak Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. Projenin amacı her iki bölgede sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi için tarihi, kültürel mirası ve bölgenin doğal kaynakların tanıtımını gerçekleştirerek, yerel halk arasında farkındalık yaratmak, potansiyel ziyaretçiler için fırsat sağlanarak ve turistlerin ilgisini çekerek teşvik etmektir”. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com