Ana Sayfa Gündem 14 Kasım 2017 759 Görüntüleme

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Andık

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 79. yılını Pınarhisar’da düzenlenen törenlerle bir kez daha andık. 10 Kasım 2017 Cuma günü saat 08.45’te Pınarhisar Meydanı Atatürk Anıtı önünde başlayan tören çelenk sunumuyla başladı. Saatler  9.05 gösterdiğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunulurken ilçe genelinde de sirenler çalmaya başladı. İstiklal Marşımızın okunmasıyla meydanda ki tören sonlandırıldı. Tören, Pınarhisar Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda devam etti.

HABER MERKEZİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 79. yılını Pınarhisar’da düzenlenen törenlerle bir kez daha andık. İlçemiz Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, saat 08.55’te Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren, Pınarhisar Garnizon Komutanı Murat Taşkaldıran ve Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Ardından saat 09.05’te siren sesleri eşliğinde bütün resmi binalardaki bayraklar yarıya indirilerek, 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Pınarhisar Cumhuriyet Meydanındaki, Çelenk Sunma Töreninin ardından, Pınarhisar Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Ulu Önder Atatürk’ün edebiyete intikal edişinin 79. Yılı Anma Programına, Pınarhisar Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda devam edildi. Saat 09.30’da başlayan Anma Programı saygı duruşu ve Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Burcu Buçuk yönetiminde İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

*“Minnettarlığımızı ifade etmek için buradayız”

Günün anlam ve önemini belirten konuşma, Pınarhisar Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Çiğdem Ceyhan, tarafından yapıldı. Çiğdem Ceyhan yaptığı konuşmada; “Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 79. Yıldönümünde kendisini anmak ve onun mirasına olan minnettarlığımızı ifade etmek için burada toplanmış bulunuyoruz.

Dünyadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle, insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle yaşamlarını sürdürürler.

Yaşamını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan eşsiz lider, mümtaz bir devlet adamı, büyük bir komutan ve dahi olan Atatürk bu ender insanlardan biri, belki de en büyüğüdür.

*“Yeni neslin geçmişini iyi bilmesi gerekmektedir”

Atatürk hem milli mücadele, hem de Cumhuriyeti inşaa sürecinde daima ileriye bakmış, ileriye yürümüştür. Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. Yüzyılda ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan yeni nesiller yetiştirmek, M. Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır. Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi gerekmektedir. Bunun için her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır.

Gelecekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek gençler, Ulu Önder Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin ışığında ilerlemelidir.

*“Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim”

Atatürk’ün Türk Milletini büyük bir atılama hazırladığı yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada o yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim” demiştir.

Yalnızca 10 Kasım değil, Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır. Ancak bu şekilde Ulu Önder’in kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz.

Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar, onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihinde hüküm sürecek insanlardır”

*“İyi ki bizimleydin, iyi ki bizimlesin”

Ulu önderim, Atatürk’üm iyi ki bizimleydin, iyi ki bizimlesin ve bizimle var olacaksın. Ruhun şad olsun” dedi.

Programda ilk olarak Anadolu Lisesi tarafından 10 Kasım Atatürk’ün ölüm günü için hazırladığı video gösterisi izlendi. 10-A sınıfı öğrencilerinden Ece Görmez “Mustafa Kemal’i düşünüyorum” adlı şiirin okumasının ardından Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenin Elif Ergün eşliğinde öğrencilerin hazırladığı oratoryo gösterisi, Beden Eğitimi öğretmeni Hande Kocadağ eşliğinde öğrencilerin hazırladığı, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği oyun Efe oyunu gerçekleştirildi.

*“Atatürk’ün sevdiği türküleri seslendiren koro takdir topladı”

Programın devamında; Müzik öğretmeni Burcu Buçuk eşliğinde öğrencilerin hazırladığı Atatürk’ün en sevdiği şarkılardan oluşan korunun gösterisi gerçekleştirildi. Müzik Öğretmeni Burcu Buçuk ve öğrencilerin söyledikleri türküler sırasında izleyiciler sık sık alkışladılar. Gösteride terleyen öğrencinin terlerini silmesi için destek Pınarhisar Kaymakam’ı Murat Eren’den geldi. Kaymakam Murat Eren öğrencinin terlediğini görünce terini silmesi için yerinden kalkarak kendisine peçete verdi. Koro tarafından Atatürk’ün, sevdiği türkülerin seslendirilmesinin ardından, program sona erdi.

*Ayrıntı gözlerden kaçmadı

Pınarhisar Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenecek tören için Halk Eğitim Merkezi Öğretmenlerince salonun girişinde düzenlenen köşe gözlerden kaçmadı. Çiçeklerle Atatürk’ün doğum günü ve sonsuzluk işaretinin yanı sıra Atatürk’ün fotoğraflarından oluşan köşe törene katılanların ilgisini çekti.

*Saygı nöbeti tutuldu

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 79. yılını Pınarhisar’da düzenlenen törenlerin başlangıcından itibaren Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı etrafında askerler tarafından, gece saatlerinde de meşale yakılarak saygı nöbetinde bulunuldu.

Atatürk’ü Anma Programına; Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren, Pınarhisar Garnizon Komutanı Murat Taşkaldıran, Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz, Pınarhisar Cumhuriyet Savcısı Hasan Tombul, Pınarhisar İl Genel Meclis Üyesi Çetin Şinikoğlu, Pınarhisar İlçe Emniyet Müdürü Hüsnü Uz, Adalet ve Kalkınma Partisi Pınarhisar İlçe Başkanı Hicret Şamil Karasu, Cumhuriyet Halk Partisi Pınarhisar İlçe Başkanı Volkan Ertan, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Nedim Bars, Askeri erkan, Resmi kurum ve kuruluş amirleri, siyasiler ve Pınarhisarlı vatandaşlar katıldılar. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com