Ana Sayfa Gündem 5 Aralık 2017 670 Görüntüleme

Artık Nüfus Müdürlüğü’ne gitmek yok

Nüfus kayıt örneği ve yerleşim yeri belgesi e-devlet üzerinden alınacak. Vatandaşların artık nüfus kayıt örneği, ikametgah / yerleşim yeri belgesi almak için nüfus müdürlüğüne gitmeyecek. e-devlet nüfus kayıt örneği alma, ikametgah belgesi alma işlemleri başladı.

HABER MERKEZİ

Vatandaşlar artık nüfus müdürlüklerine ikametgah belgesi veya nüfus kayıt örneği almak için gitmek zorunda kalmayacak. Yapılan düzenleme ile artık e-devlet kapısı üzerinden vatandaşlar nüfus kayıt örneği veya yerleşim yeri belgelerinin çıktısını alarak ilgili mercilerde kullanabilecek. E-devlet üzerinden alınan çıktılar nüfus müdürlüklerinden alınan belgeler ile aynı niteliği taşıyacak.

Pınarhisar İlçe Nüfus Müdürlüğünden alınan bilgiye göre; “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce 9 Şubat 2017 tarihinden itibaren “Kişi Nüfus Kayıt Örneği” 2 Mart 2017 tarihinden itibaren de “Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi” nin e-devlet üzerinden paylaşımı yapılmaya başlandı.

Bunların yanında yine devam eden çalışmalar ile 1 Ağustos 2017 tarihi itibarıyle yine e-devlet üzerinden Aile (Kişi, eş ve çocuk)  ve Nüfus Aile (Kişi, eş, çocuk, anne ve baba) Kayıt örnekleri ve Nüfus Olaylarının (Doğum, evlenme, boşanma, ölüm, kayıt düzeltme, velayet, yer değiştirme, gaiplik, vesayet, tanıma, soybağı gibi) paylaşıma dahil edilmesi sağlanmıştır.

Tüm yürütülen çalışmalar sonucunda, vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmak, bürokratik işlemleri azaltarak hizmette etkinliği arttırmak amacıyla Nüfus Müdürlüklerine gitmeden vatandaşlarımızın e-devlet kapsı üzerinden belgelerini sorgulayabilmeleri ve söz konusu belgeleri temin etmeleri mümkün hale gelmiştir.

5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun Uygulanmasına ilişkin Yönetmeliğin 151. Maddesinin 4. Fıkrası gereğince e-devlet kapısı üzerinden alınan tüm bu belgeler Nüfus Müdürlüklerinden alınmış resmi belgeler ile aynı hukuki değere sahip olup; Tüm resmi işlemlerde kabul edilmesi yasal zorunluluktur.

*e-devlet kapısı üzerinden alınabilecek belgeler

1- Kişi kayıt örneği; Sadece kişinin kendisine ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşur.

2- Aile kayıt örneği; Kendisi, eşi, çocukları varsa eski eş/eşleri (isteğe bağlı olarak) ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşur.

3- Nüfus Aile Kayıt örneği; Kendisi, eşi, çocukları, anne/babası ve barsa eski eş/eşleri (isteğe bağlı olarak) ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşur.

4- Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Bilgileri; Sadece kişinin kendisine ait adres bilgileri içeren kayıtlardan oluşur.

Ayrıca; Kişinin herhangi bir Nüfus Müdürlüğü’nden TCKK (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı) başvurusu sonucu düzenlenmiş geçici kimlik belgesi sorgulama ve doğrulama hizmeti de verilebilmektedir.

Zaman ve emek kaybını önlemek, vatandaşlarımızın iş ve işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla yukarıda belirtilen hususlar kamuoyuna saygıyla duyrulur” denildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com