Ana Sayfa Gündem 30 Ocak 2018 649 Görüntüleme

EMITT Fuarı’nda yerlerini aldılar

Türkiye turizminin çeşitliliğine destek veren ve dünya turizm sektörü profesyonelleriyle buluşmayı sağlayan EMİTT Fuarı’nda Demirköy Belediyesi ve Vize Belediyesi de yer aldı.

HABER MERKEZİ

Demirköy’ün ve Vize’nin tanıtımına büyük önem veren Belediye Başkanı Muhlis Yavuz’un ve Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı’nın girişimleriyle Demirköy Belediyesi ve Vize Belediyesi EMİTT fuarına bu yıl da katıldı.

80 ülkeden katılımcının yer aldığı 22’inci Emitt Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı geçtiğimiz 25 Ocak 2018 tarihinde başladı, 28 Ocak 2018 tarihinde sona erdi. 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT’in açılışı İstanbul Valisi Vasap Şahin’in de katılımı ile yapıldı. 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT açılışında konuşan Vali Şahin, fuara katılanları selamladı. Şahin, İstanbul’un Türk turizminde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, kentin hem gezi hem de kongre turizmine çok hazır ve elverişli bir şehir olduğunu söyledi.

Bu alanda altyapısına önem verdikleri İstanbul’un güvenli bir şehir olduğunu vurgulayan Şahin; “İstanbul en az Tokyo, Londra, Paris, New York kadar güvenli bir şehir. Maalesef terör asimetrik bir şekilde tüm dünyayı aynı oranda tehdit etmektedir. Tüm dünyanın ne kadar bu tehditten aldığı pay varsa, İstanbul da o kadar pay alıyor. Maalesef bir önceki yıl, bölgemizin içinde bulunduğu kaostan kaynaklanan birtakım fırsatçı örgütlerin zaman zaman İstanbul’da eylemlerine tanık olduk. Devletin ve ülkemizin yapmış olduğu operasyonlar ve aldığı tedbirlerle 2017 yılını İstanbul olarak olaysız geçirdik. İnşallah bundan sonra da olaysız geçireceğimize inanıyoruz. Elimizden gelen bütün tedbirleri aldık ve bunu en yüksek seviyede uygulamaya çalışıyoruz.

İstanbul daha önce olduğu gibi güvenli, turizm açısından ulaşılabilir ve yaşanabilir, görülebilir bir şehir. 2017 yılında da olumlu sonuçlarını gördük. Ocak-aralık arasındaki bir yıllık dönemde, İstanbul’da turist sayısı yüzde 18 arttı. 2018 yılında inşallah çok daha fazla bir şekilde artacağını ve gelen turistlerin niteliğinin de artacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Şahin, İstanbul’un kongre turizminde dünyanın en önemli şehirlerden biri olduğunun altını çizerek, “Önümüzdeki yıllar niteliği de inşallah daha ileri seviyeye gelecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın önderliğinde İstanbul, yeni ve hatta yeniden bir kültür merkezi daha kazanıyor; Atatürk Kültür Merkezi, yeni yüzü ve kapasitesiyle İstanbul’un kongre turizmine çok önemli katkılar sağlayacak. Sanatsal faaliyetlerde de önemli mekan olarak hizmet edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Fuarın açılışına, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ITE Grup Bölge Direktörü Vincent Brain, ITE Turkey Turizm&Seyahat&Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı (TTYD) Oya Narin, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı (TÜROFED) Osman Ayık, Alman Turizm Sektörü Federal Birliği Başkanı Michael Frenzel, BM Dünya Turizm Örgütü Eski Genel Sekreteri Taleb Rifai de katıldı.

Kırklareli Valiliği, Trakya Kalkınma Ajansı ile Edirne, Tekirdağ İllerin ortaklaşa düzenlediği stantda Vize Belediyesi ve Demirköy Belediyesi tarafından açılan stant, tanıtım videoları ve ürünler fuara katılan ziyaretçiler tarafından rağbet gördü. 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında açılışına İl Kültür ve Turizm Müdürü Necmi Asan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı katılarak stant ziyaretçileriyle buluştu. Açılan stant televizyonların da dikkatini çekti. Rumeli TV ve Egetürk TV kanalları stantta çekim yaptılar. Stantların ziyaretçileri arasında İstanbul Valisi Vasip Şahin, Vize Kaymakam’ı Soner Zeybek, Kapaklı Kaymakamı Mehmet Yüzer, Demirköy’lü olan Uşak İl Kültür ve Turizm Müdürü Buğra İnal, Başakşehir Belediye Meclis Üyesi Galip Tiryaki, Mübadele Derneği Yönetmen Kurulu Başkanı ve Balkan Ülkeleri Dostluk Derneği Genel Başkanı Mehmet Balı, Demirköylü İşadamı Kadir Duran, Vize Turizm Danışmanlığı Eğitim gurubu, Demirköy’ün girişimci kadınları gibi isimlerin yer aldığı çok sayıda ziyaretçi yer aldı.

*“Tarihi ve kültürel tüm değerlerimizle misafirlerimizi karşıladık”

Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz EMITT Fuarı ile ilgili yaptığı açıklamada; “Demirköy Belediyemiz, dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan ve bu yıl 22. kez kapılarını açan EMITT- Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda yerini aldı. Demirköy Belediyemizin standında ilçemizin tarihi-kültürel tüm değerleri ve lezzetleri misafirleri karşıladı” dedi.

Başkan Muhlis Yavuz yaptığı açıklamada; ‘Her gün gelişen bu tanıtım fuarına bu yıl da katıldık. Turizm bölgesinde bulunan, yıllarca tanıtım konusunda hiçbir girişimi yapılmayan  Demirköy ilçesini fuarlara katılarak tanıtmak için elimizden gelen her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Demirköy Belediyesi olarak katıldığımız dünyaca ünlü EMİTT fuarında  belediyemiz olarak Demirköy’ü tanıtmak için kurduğumuz ve son derece büyük katılım olan standımızda ilçemizin güzelliklerinin ve turizminin tanıtıldığı çeşitli dergi, broşür, ünü dünyaya yayılan anzer balına rakip gösterilen yöremizin balını,  ilçemizin amblemi olan çantaları, yöremizde tamamen el emeği ile  yapılan ilçemizin sembolü çilek reçellerini, doğal cevizlerini, yöremize gelen yerli ve yabancı turistlerin gezebileceği yerleri gösteren el ilanlarını ücretsiz dağıttık.

22’inci Emitt Doğu Akdeniz Uluslar arası Turizm ve Seyahat Fuarına Vize Belediyesi ile ortaklaşa katıldık. 5 nolu salonda yer alan standımız, ilk günlerden itibaren ziyaretçi akınına uğradı. Vize Belediye Başkanımız Sedat Balkı ve Belediye Personellerimiz ile birlikte standımızı ziyaret eden vatandaşlarımızı en iyi şekilde ağırlamaya çalıştık. Demirköy’ümüz ve Sakin Şehir Vize’nin tanıtımını gerçekleştirdik. Bölgemizde yatırım yapmak isteyen firmalar ile yeni ilişkiler geliştirmek öncelikli hedefimiz. Demirköy’ü ve bölgemizi turizm konusunda geliştirmek ve bilinirliğini arttırmak için çalışmalarımız devam edecek” dedi.

*Sedat Balkı; *“Vizemizi tanıttık”

Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı ise yaptığı açıklamada; “25-28 Ocak 2018 tarihleri arasında TÜYAP‘ta düzenlenen 22. EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarında Vize Belediyesi olarak yer aldık” dedi. Belediye Başkanı Sedat Balkı açıklamasında; “Bu büyük organizasyonda, Sakin Şehir (Cittaslow) Vize İlçesi olarak 5 nolu salonda, Vize’mizin turizm değerlerini, tarihini, kültürünü, doğasını ve gastronomi özelliklerini Türkiye ve dünya turizm sektörü profesyonellerine tanıttık. Fuar alanında Trakya Kalkınma Ajansı çatısı altında Vize Belediye standında ilçemizin tarihi yerlerini tanıtan iki dile çevrilmiş tanıtım kitabı, tarih-turizm özelliklerini anlatan broşürler, sempozyum kitapları ile Sakin Şehir Vizemiz ziyaretçilere tanıtıldı” ifadelerini kullandı.

*Fuarın tarihçesi
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, ilk kez 1997 yılında Voyager Uluslararası Turizm ve Tatil Fuarı adıyla Tepebaşı’ndaki Tüyap Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. İlk iki yıl iç turizm ağırlıklı olarak gerçekleşen fuar, bölge ülkelerinden ve uluslararası turizm camiasından gelen talep üzerine yabancı destinasyonların da tanıtıldığı bir fuar konumuna geldi.
1999 yılında Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT adını alan fuar, Tepebaşı’ndaki fuar alanının yetersiz kalması sebebiyle yılında Büyükçekmece Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde organize edilmeye başladı. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT, 2009 yılından itibaren ITE Turkey bünyesinde yer alan Ekin Fuarcılık ve EUF – E Uluslararası Fuarcılık tarafından düzenleniyor.

*Turizm sektörünün buluşma noktası
Dünyanın en büyük beş turizm fuarından biri olan, Türkiye ve dünya turizm sektörünü aynı platformda bir araya getiren sektörün en önemli uluslararası buluşma noktası EMITT Turizm Fuarı 21 yıldır sektöre yeni iş ve işbirliği fırsatları sunan turizm zirvesidir. 16 yıl içerisinde dünyanın en büyük ilk beş turizm fuarı arasında yer alan EMITT Turizm Fuarı, her geçen yıl artan katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla bölge sektörünün büyümesine doğrudan katkı sağlıyor.

*20 yıllık uzmanlıkla, uluslararası bir iş platformu 
Emitt Turizm Fuarı sadece Türk turizm sektörünün değil, dünya turizm sektörünün en büyük buluşma noktasından biri. Her yıl 80’den fazla ülkede ziyaretçi ve katılımcıları bir araya getiren bir iş platformudur.

*Hem profesyonel , hem tatil ziyaretçisi
EMITT, turizm sektörü profesyonellerinin bir araya geldikleri ticari bir platform olmasının yanı sıra tatil tüketicileri de fuarı ikinci gününden sonra ziyaret edebiliyor.
EMITT’te 80 ülkeden ziyaretçiler, kalıcı iş fırsatları yakalıyor, erken rezervasyon kampanyaları ile daha uygun fiyatlarla tatillerini gerçekleştirebiliyor. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com