Ana Sayfa Gündem 2 Şubat 2018 662 Görüntüleme

Pınarhisar’daki sorunlar masaya yatırıldı

“Vatandaşlarla Buluşma Toplantısı” yapıldı

Pınarhisar Kaymakamlığınca düzenlenen “Vatandaşlarla Buluşma Toplantısı” Pınarhisar Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren başkanlığında yapıldı.

HABER MERKEZİ

Vatandaşların istek, şikayet ve önerilerini alıp değerlendirmek, çözümünü bulmak için kamu kurum amirlerinin de hazır bulunduğu “Vatandaşlarla Buluşma Toplantısı” Pınarhisar Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Toplantı Salonu’nda Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren başkanlığında yapıldı. Toplantıda Pınarhisar’da günlük hayatın içinde yer alan sorunların yanı sıra vatandaşlar ve Köy Muhtarları tarafından köylerdeki sorunlar hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Bilgilendirmelerin ardından, sorunların nasıl aşılabileceği konusunda istişarelerde bulunuldu. Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren ve kamu kurum ve kuruluş amirleri dile getirilen sorunları tek tek not aldılar. Toplantıda masaya yatırılan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda tartışılarak gerçekleştirilebilecek önlemler konuşuldu.

*“Kamulaştırmanın ardından çevre yolu inşaatı başlayacak”

Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren geleneksel hale gelen toplantıların önce Pınarhisar’da ardından sırasıyla Kaynarca Beldesi, Cevizköy Köyü ve Yenice Köyü’nde yapıldığını anımsatarak; “Bu toplantımızı da Pınarhisar’ın sorunlarını konuşmak için Pınarhisar’da yapıyoruz. Pınarhisar’ın en büyük sorunlarından biri de trafik sorunu. Pınarhisar’a çevre yolu yapılacak. Bu yıl kamulaştırmalar gerçekleştirilerek en geç 2019’da yapımına başlanacak. Pınarhisar Devlet Hastanemiz yapılıyor. Geçici kabulün yapılması ile hastanemiz kısa sürede hizmete girecek. Bir de yapımı tamamlanan, ufak tefek eksikleri olan Gençlik Merkezi’miz var. Eksiklerin tespiti de yapıldı. İnşallah 1 ay içerisinde açılması planlanıyor. Bir de Pınarhisarımıza bir Toplum Sağlığı Merkezi planı onaylandı, ödenek te geldi ama yer sorunumuz var. İnşallah onu da çözüp yapımına başlarız. Yer bulursak yeni bir okul inşaatı yapmak istiyoruz. Biliyorsunuz Kamu Kurum ve kuruluşlarımızın yer aldığı Hükümet binamız yetersiz. Memurlarımız zor şartlarda görev yapıyor. Şuan mevcut İş Bankası’nın olduğu yerde binamızı yapmak istedik. Belediye Meclisi bu talebimizi “Oy çokluğu ile” reddetti.

*“Keşan’dan sonra en kirli havaya sahibiz”

İlçemizde Pınarhisar Devlet Hastanesi tarafından yapılan tespite göre 399 KOAH hastası var. En büyük sorunlarımızdan biri de hava kirliliği. Bildiğiniz gibi hava kirliliğinin ölçülmesi ve kaynağının tespit edilmesi amacıyla Seyyar hava kalitesi ölçüm aracı, önce şehrin kapalı spor salonu bahçesinin arka kısmına şimdi de Belediyemizin yer göstermesiyle Atatürk Kültür Merkezi Bahçesine konuşlandırılarak, hava kalitesi ölçümlerini yapıyoruz. Bölge Müdürü ile görüşmemizde Müdür bey bana “Marmara Bölgesinde Keşan’dan sonra en kirli havaya sahipsiniz” dedi. Bu sebeple en kısa zamanda bu soruna çözüm bulunması gerek. Doğalgazın en kısa zamanda Pınarhisar’a gelmesi gerek. Kimse kötü kömür kullanmasın. Biz tedbir almaz isek Marmara’da en kirli havaya sahip olacağız” dedi.

*“Devlet kurumları telefonla para istemez”

Dolandırıcılara karşı vatandaşları uyaran Kaymakam Eren; “Hiçbir emniyet görevlisi sizi arayıp şudur budur demez. Sizi arayıp para istemez. Bir sorun var ise sizi bulur, gerekirse emniyete davet eder. Bizim devlet kurumlarımızda telefonla para isteme diye bir şey yoktur. Vatandaşların dikkatli olmasında fayda var. Son günlerde moda olan yabancı işçi çalıştırmak suç teşkil ediyor. Vatandaşlarımızın bu konuda da dikkatli olmaları gerekir” ifadelerini kullandı.

*Veysel Can yabancı işçi sorununa dikkat çekti

Yabancı işçi çalıştırmanın yasak olduğunu anımsatan Pınarhisar Jandarma Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Veysel Can; “Vatandaşlarımızın bazıları yabancı işçi çalıştırıyor. Çalıştırılan yabancı işçilerin kimliklerini sorguladığımızda çeşitli suçlardan arandıklarını tespit ediyoruz. Bu kişilerin suçlu kişiler olduğu görülüyor. Yabancı işçi çalıştıracaksanız bu çalıştırmak için seçtiğiniz kişileri bize mutlaka bildirin. Biz kimliklerini araştıralım. Şüphelendiğiniz kişileri ve araçları bize mutlaka bildirin” dedi.

*“Oybirliği ile kabul edildi”

Kaymakam Murat Eren’in yeni Hükümet Binası için Pınarhisar Belediyesi’nden onay çıkmadığını belirtmesi üzerine Pınarhisar Belediyesi Başkan Vekili Atilla Vural; “Kaymakamlığımız bizden İş Bankasının olduğu yeri istedi. İlçemizde bu bölgede iki tane tarihi değerimiz var. Biri Pratik Kız Sanat Okulu, diğeri Koloğlu İlkokulu. İmar komisyonumuzda bu konu görüşüldü. Bütün belediye Meclis Üyelerimizin oybirliği ile, çevre binalara emsal teşkil edeceği ve Koloğlu İlokulu’nun önünü kapatacağı gerekçesiyle” kabul edilmedi. Yeni yaptığımız imar planlarında burayı tek katlı olarak belirledik. Hatta bu alanda mevcut yüksek katlı bir binamız var. Onun da kat ittifakını düşürdük.”

Vatandaşların Dere Mahallesi’ndeki sit alanının imara açılması konusunda istekleri üzerine Kaymakam Murat Eren buranın açılması için belediyenin “Koruma İmar Planını” yaprak Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna göndermesi gerektiğini belirtti.

Başkan vekili Atilla Vural ise; “Sit alanı konusunda ise belediyemize düşen ne varsa yapmaya hazırız. Daha önce bu konuda Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna dilekçemizi verdik. Bir sonuç alamadık. Koruma amaçlı imar planı gerekiyorsa belediyemiz tarafından bu planın yapılması çalışmalarını başlatacağız. Bu planları yapacağız.” şeklinde cevap verdi.

*“PMYO kapanmayacak”

Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Olcay Ekşi ise PMYO’nun kapanacağı iddialarına cevap verdi. Müdür Olcay Ekşi PMYO’un kapanma gibi bir durumunun olmadığını belirterek; “Okulun kapanacağı yönünde dedikodular var. 1180 öğrencimiz, 7 bölümümüz, 29 programımız var. Sınavsız geçişin kaldırılmasıyla öğrenci sayımız düştü. Ama bu okul kapanacak anlamına gelmez” şeklinde konuştu.

*“46 Plaka tırlar sorun yaratıyor”

Pınarhisar halkından Cengiz Atay ilçe içerisinde ve geçiş yollarında 46 plaka tırların tehlike yarattığını belirterek; ““İlçemizden geçen özellikle 46 plaka tırlar tehlike arz ediyor. Bu soruna en kısa zamanda çözüm bulunması gerekiyor” ifadelerine yer verince Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren bu konunun daha önce de kendisine birkaç kez iletildiğini söyledi. Kaymakam Eren konu ile ilgili gerekli görüşmelerin yapılacağını ve alınabilecek önlemleri trafik komisyonunda görüşülmesinin gündeme alınmasını istedi.

*“Yeni dönemde proje odası kuruyoruz”

Ali Osman Çalık IP projelerinden faydalanmak gerektiğini, Pınarhisar’ın bu projelerden çok az pay aldığını belirtmesi üzerine Kaymakam Murat Eren; “Pınarhisarımızda IP projelerinden Kamu Kurum ve kuruluşlarınca fazla faydalanılmıyor. Birkaç yıldır hiçbir proje yapılmamış. Belediyemiz bu projeleri yapıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının da yapması gerekiyor. Biz de bu konu ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 16 Kamu görevlisinin proje eğitimi için Halk Eğitim Merkezinde kursa devam ediyor. Yeni dönemle beraber Proje Odası kuruyoruz.

*“Güvenlik kameralarının bakımı yapılsın”

Kurdere Muhtarı ise köylerdeki güvenlik kameralarının çalışmamasının güvenlik açısından önemli olduğunu belirterek; “Kameralar zamanında kurulmuş. Kameralar faal durumda ama kabloları bir şekilde kopmuş. Bunun bir an önce düzeltilmesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

*“Kamyonlara alternatif yol yapılırsa kimse çevre yolunu konuşmaz”

Toplantıda söz alan Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Volkan Ertan; “Sit alanı kalkması sorunu Pınarhisar’da bütün kurumların sırtında bir yük olarak duruyor. Bir an önce herkesin üzerine düşen görevi yapması gerekir. Pınarhisar’a çevre yolu yapılması gündemde. Ben her zaman söylediğim gibi çevre yolu yapılması sonrası Pınarhisar’ın bir Kızılcıkdere gibi hayalet bir şehir olmasından yana değilim. Çevre yolu konusunda aciliyetimiz çok yok ama kil kamyonlarına alternatif bir yol yapılması sorunumuzu çözebilir. Kamyonlar için zorunlu ağır taşıt yolu yapılırsa Pınarhisar’da kimse Çevre Yolunu konuşmaz” dedi.

Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren Başkanlığında yapılan toplantıya; Pınarhisar İlçe Garnizon Komutanı Albay Murat Taşkaldıran, Pınarhisar Jandarma Komutanı Astsubay Kıdemli Başçavuş Veysel Can, Pınarhisar Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Aylin Can, Pınarhisar Belediye Başkan Vekili Atilla Vural, Belediye Başkan Yardımcısı Ömürlü Dinçer,  Kaynarca Belediye Başkanı Serdar Türker, Kırklareli İl Genel Meclisi Üyesi Serdar Dura, Cumhuriyet Halk Partisi Pınarhisar İlçe Başkanı Volkan Ertan, İlçe İdare Amirleri, Pınarhisar İlçesi Merkez ve Köy Muhtarları,  S.T.K Temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

“Vatandaşlarla Buluşma Toplantısı” yapılan konuşmaların ardından bir dahaki sefere toplanılmak üzere sona erdi. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com