Ana Sayfa Gündem 9 Şubat 2018 630 Görüntüleme

“Birlikte başaracağız”

“Bağımlılıkla mücadeleyi birlikte başaracağız” toplantısı yapıldı

*Pınarhisar’da Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kırklareli Şube Başkanlığı ile Pınarhisar İlçe Kaymakamlığı ortaklaşa olarak “Bağımlılıklarla Mücadeleyi Birlikte Başaracağız” konulu toplantı yapıldı.

*Murat Eren; “Hiçbir ideolojik ve politik ayrım gözetmeden hep birlikte işbirliği yapmalı, memleketimizi ve gençlerimizi tüketim ve bağımlılık endüstrisinin kollarına düşmekten kurtarmalıyız.”

HABER MERKEZİ

Türkiye Yeşilay Cemiyetinin ülke genelinde Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü Türkiye Bağımlılıkla Mücadele (TBM) programı kapsamında Kırklareli Yeşilay Şubesi olarak Pınarhisar İlçe Kaymakamlığı ile ortaklaşa yerel aktörlere yönelik ortak aklı harekete getirecek “Bağımlılıkla mücadeleyi birlikte başaracağız” konulu kararlılık ve farkındalık toplantısı 5 Şubat 2018 Pazartesi günü saat 14.00’da Pınarhisar Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda yapıldı.

*“Pınarhisar ilçemizden başlatıyoruz”

Kırklareli Yeşilay Şubesi tarafından Kırklareli’de bu sene içerisinde bağımlılıkla mücadeleyi aktif şekilde yürütmeyi amaçlayan ve ilk kez Pınarhisar’da yapılan toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından Pınarhisar Kaymakam’ı Murat Eren bir konuşma gerçekleştirdi. Kaymakam Murat Eren yaptığı konuşmada; “Yaklaşık bir asırdan beri, milletimizi ve özellikle geleceğimizi her türlü zararlı alışkanlık ve bağımlılıktan korumak için mücadele eden Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin Kırklareli Şubesiyle Kaymakamlığımızın desteği ile ortaklaşa düzenlenen “Bağımlılıkla Mücadeleyi Birlikte Başaracağız”  toplantımıza hoş geldiniz.

Kurulduğu 1920 yılından (Hilali Ahdar)  bu yana, insan ve toplum sağlığına zarar veren her tülü alışkanlık ve bağımlılıkla mücadele eden Yeşilay, yaklaşık 100 yıldır toplumumuza hizmet etmekte, ilimizde de bu sene içerisinde bağımlılıkla mücadeleyi aktif şekilde yürütmeyi planlamakta ve bu sebeple ne mutlu ki başlangıcı Pınarhisar ilçemizden başlatıyoruz daha sonra diğer ilçelerimizde de benzer faaliyetler yapılacak.

*“Uzun soluklu bir programın tavizsiz uygulanması gerekir”

Son günlerde ölüm haberleriyle komuoyunda daha yoğun olarak yankı bulan ve her türlü arz mücadelesine rağmen deneme ve kullanım oranları giderek artan illegal uyarıcı ve uyuşturucu maddeler, bağımlılık alanında karşılanan en can yakıcı sorun halini almıştır. Gün geçmiyor ki, ülkemizin herhangi bir yerinde gözü yaşlı bir anne veya yüreği yanık bir baba bağımlı yavrusu için yardım istemesin. Bağımlılıkla mücadelenin tek bir kurum veya mercinin işi olmadığı, kamu, özel sektör ve sivil toplum gibi birçok paydaşın ortak çabasını ve uzun soluklu bir programın tavizsiz uygulanması gerektiğini biliyoruz.

Çağdaş toplumlarda, halk sağlığına ilişkin sorunlar devlet mekanizmasının sivil toplumla sinerjik çalışmayla aşılmaktadır. Her şeyi devletin düşünüp, planlayıp, uyguladığı bir anlayıştan ziyade sivil toplum örgütleriyle katılımcı bir anlayışla hareket etmek elbetteki bağımlılıkla mücadelede daha doğru bir tercih. Başta Yeşilay olmak üzere sivil toplum kuruluşlarının uyuşturucuyla mücadele çabalarında yer alması çok önemli. Vatandaşlarımız da sadece çözümü istemek ve beklemek yanında, sivil toplum örgütlerine maddi ve manevi destek vermelidir. Bağımlılıkla mücadele çabalarına sivil toplumun entegrasyonu, madde bağımlılığı sorununda ‘talebi azaltma ve rehabilitasyon’ alanlarında daha hızlı ve yaygın bir sonuç almayı beraberinde getirecektir.

*“Hepimiz aynı gemideyiz”

Uyuşturucu madde kullanımının ülkemizde ve dünyada son zamanlarda yaygınlık kazandığı, yapılan saha araştırmalarının gösterdiği bir gerçek. Bu artışın sebepleri ve bununla mücadele için yapılacaklar aslında hepimizin ortak meselesi. Çünkü aynı hayatı, aynı ülkeyi, aynı sokakları paylaşıyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz.

Toplumların çürümesine ve yıkılmasına neden olan uyuşturucu madde kullanımı, tüketim kültürü ve tüketim merkezli yaşam tarzı dikkate alınmadan anlamanın ve bu tür maddelerle mücadele etmenin zor olacağı kanısındayız. Uyuşturucu ile mücadeleyi; tüketim kültürü, kapitalist ekonomi, insan hayatına dair anlam sorunsalı, toplumsal ve sınıfsal farklılaşma, şehirleşme ve sanayileşmenin getirdiği toplumsal karmaşa, eğlence kültürü, uyuşturucu ve alkol piyasasını elinde tutan sermaye ve suç örgütleri ile medyadan ve ayrıca, modern insanın varoluşsal, sosyal ve psikolojik açmazlarından bağımsız düşünmek mümkün değildir.

*“Bizim hala gerçekleştirecek ideallerimiz var”

Dünya farklı bir yöne gidiyor ve birçok ülke ve toplum büyük bir açmazın içinde. Tarihi ve kültürel kökleri hala canlı olan, mensup olduğu ahlaki değerleri bir şekilde korumayı başarmış bir Türkiye’nin, geleceği olan gençlerini de koruması elzemdir. Bunun için hiçbir ideolojik ve politik ayrım gözetmeden hep birlikte işbirliği yapmalı, memleketimizi ve gençlerimizi tüketim ve bağımlılık endüstrisinin kollarına düşmekten kurtarmalıyız. Dünyada bazı milletlerin artık ikinci bir şansı yok. Ama bizim hala gidecek yolumuz, tükenmemiş umudumuz, gerçekleştirecek ideallerimiz var.

*“İki temel kurum başrol oynamaktadır”

Bağımlılık mücadelesinde en doğru ve sağlıklı yol, ergen ve gençleri hiç başlamadan önce bu tehlikeden korumaktır. Bu noktada iki temel kurum başrol oynamaktadır. Aile ve okul. Bu iki kurumun, ergen ve gençlerin kendilerini ifade edebilmelerine, enerjilerini doğru mecralarda kullanabilmelerine ve sağlıklı bir biçimde sosyalleşmelerine imkan verecek şekilde organize edilmeleri bağımlılığı engellemenin en etkin yolu olacaktır. Öte yandan, bir kişinin hayatında bir anlam yoksa veya anlamlı işler yapmıyorsa, bağımlı olmaması için bir sebebi de yoktur. Gençleri kalabalıklar içinde yalnızlaşmaktan korumak, onları hayata bağlayacak bir ideal ve mefkureye sahip kılmak, ben merkezli kültürün bütün dayatmalarına rağmen, başkaları için de yaşamanın tadına vardırmak en önemli görevimiz olmalı. Bu bağlamda, ailelerle de işbirliğine gidilerek çocuklarımızın ciddi bir manevi ve ahlaki eğitim almasının temin edilmesi gereklidir. Milli Eğitim sistemimizde değerler eğitimi yönünde atılmakta olan olumlu adımları sevinçle karşılıyor ve sivil toplum kuruluşlarının da iştirakiyle bu anlayışı bütün toplum sathına yaymanın en önemli vazifemiz ve kurtuluş yolumuz olduğuna inanıyoruz.

*“Son derece dikkatli olmalıyız”

Her türlü bağımlılığın insanın kafasında başlayıp, kafasında bittiğini belirterek, insanların özellikle zararlı bağımlılıklardan kurtulmaları için bu tür etkinliklerin çok faydalı olduğunu söylemeliyim. 21. Yüzyılın en tehlikeli biyolojik, kimyasal ve nükleer silahlarından daha tahripkar ölümlere neden olmakta veya kalıcı hasarlar bırakmaktadır. Bu çağda toplu ölümler savaşlardan değil, insan iradesini esir alan, insanın bedensel, ruhsal , toplumsal yaşamını sonlandıran uyuşturucu ve bağımlılıktan olacaktır. Bu nedenle son derece dikkatli olmalıyız.

Bu vesileyle, toplantımıza katkıda bulunan tüm misafirlerimize ilçemiz, geleceğimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Bugünkü toplantının toplum sağlığına faydalar getirmesi temennisiyle hepinize sağlık, esenlik ve afiyetler diliyorum” dedi.

*”Bu mücadeleyi beraber yapmalıyız”

Kaymakam Murat Eren’in ardından Kırklareli Yeşilay Şube Başkanı Vedat Açar söz aldı. Bu toplantılara Pınarhisar’da başlamalarının sebebinin Pınarhisar Kaymakam’ı Murat Eren ile Kırklareli’deki yapılan toplantılardaki enerji ve sinerjinin etkisi ile gerçekleştirildiğini söyleyen Başkan Vedat Acar, Kaymakam Murat Eren’e destekleri için teşekkür etti. Kaymakam Murat Eren’in söylenmesi gerekenleri söylediğini belirterek doğaçlama bir konuşma yapan Vedat Açar; “Bağımlılıklar ile ilgili Yeşilay Genel Merkezimizin desteklediği, Kırklareli Şubesi olarak yaptığımız bir çalışmalar hakkında bir hikaye anlatarak söze başlamak istiyorum. Benim 4 tane kızım var. Bağımlılıkla mücadele aslında tabii ki toplumsal bir görev esas olan ama, asıl olan gelecek için yapılan eğitimlerdir. Bizler bağımlılıklarla mücadele edebiliriz. Kendi çocuğumuzu, çevremizi koruyup kollayabiliriz, bunun için çok çaba sarf edebiliriz ama toplumdaki bağımlılıklarla ilgili genel kanıyı, genel durumu ortadan kaldıramazsak yine bize zararı dokunur.  O yüzden biz bu sorunu toplumsal sorun, toplumsal vazife bilinciyle ve en önemlisi de kendi geleceğimiz açısından bu mücadeleyi beraber yapmalıyız.

*“Problemi görmemiz lazım”

Kırklareli’de maalesef şöyle bir algı var. Ben kendim yaparım, kendim ederim, başka kimseye ihtiyacım yok. Kendine yetiyor olmak bir özgüven hissi verir ama o bizi zora sokabiliyor. O yüzden problemi görmemiz lazım. Biz problemi görmezsek sonuç ta alamayız. Polis, jandarma, Milli Eğitim vs. işini çok güzel yapıyor. Ama sonuç bağımlılıklar maalesef azalmıyor, sorunlara çözüm bulunamıyor. O yüzden hep beraber çalışmalıyız, herkes bu sorumluluğu almalı.

*“Kırklareli’de cevap değişiyor”

Bağımlılık denince sadece uyuşturucu madde olarak algılanmamalı. Sigara birçok bağımlılığın anası olduğunu düşünüp görmemiz lazım. Maalesef Kırklareli’de şöyle bir durum var. ilk madde kullanmaya nerede başladığı sorulduğunda Türkiye’de cevap arkadaş çevresinde 14-18 yaş gurubunda oluyor. Kırklareli’de bu cevap değişiyor. Anne ve babanın onayı ile bir düğünde, toplantıda, yılbaşı gecesinde gibi cevaplar oluyor. İlk sigarayı içenlerin yüzde 90’dan fazlası bağımlı oluyor. Türkiye’de sigara içme ortalaması yüzde 38 civarı, madde kullanımlarında bu oran yüzde 99’un üzerinde. Sigara içmiyor olmak madde kullanmamanın bir garantisidir aslında. Çocuğunuzu sigaradan uzak tutabilirseniz, uyuşturucudan da uzak tutmuş oluyorsunuz. Hiçbir şeye başlamadan önce çözüm bulmak lazım. Bunun için de hep beraber çalışarak bunu başarabiliriz. Kırklareli’de özellikle kadınlarımızın sigara kullanım oranı Türkiye’nin iki katı. Kırklareli’de yüzde 22.5, Türkiye ortalaması yüzde 10. Alkol kullanım oranı. İşin en kötü tarafı bizim bunu kabul ediyor olmamız” ifadelerini kullandı.

Müdür Vedat Acar konuşmasının sonunda dışarıda madde kullandığını veya sattığını hissettiğiniz kişileri hiç tereddütsüz olarak yetkili makamlara bildirmelerini tavsiye etti.

*Yediden yetmişe herkese bağımlılık eğitimi

Program yapılan konuşmaların ardından Türkiye Yeşilay Cemiyeti’nin kuruluşu ve amaçlarını anlatan bir video gösterisi ile devam etti. Programda Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM) hakkında bilgiler verildi. TBM Eğitim Programının, ülkemizde bağımlılıklara karşı mücadele eden Yeşilay’ın Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yürüttüğü bir proje olduğu belirtildi. Bu Projenin, öğrencilerin başta uyuşturucu olmak üzere alkol, sigara, teknoloji bağımlılığından korunmasını hedeflediği söylendi. Bağımlılıkların yanında sağlıklı yaşam hakkında eğitimin de verildiği bu program kapsamında öğrencilerin yanı sıra ilgili bakanlık ve kurumlarla yapılacak işbirliğiyle tüm Türkiye genelindeki halk eğitim merkezlerinde, cezaevlerinde, gençlik merkezlerinde, kadın sığınma evlerinde, camilerde, sağlık kurumlarında halk bağımlılıklara karşı bilinçlendirileceği açıklandı.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Kırklareli Şube Başkanlığı ile Pınarhisar İlçe Kaymakamlığı ortaklaşa olarak “Bağımlılıklarla Mücadeleyi Birlikte Başaracağız” konulu toplantıya Pınarhisar Kaymakamı Murat Eren, Kırklareli Şube Başkanı Vedat Açar, Pınarhisar İlçe Garnizon Komutanı Albay Murat Taşkaldıran, Pınarhisar İlçe Emniyet Müdürü Hüsnü Uz, Pınarhisar Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu (PMYO) Müdürü Olcay Ekşi, Pınarhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Eren, Kaynarca Belde Başkanı Serdar Türker, Pınarhisar ilçe Müftüsü Abdullah Kara, Okul Aile Birlikleri başkan ve üyeleri ile vatandaşlar katıldılar. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com