Ana Sayfa Gündem 9 Şubat 2018 673 Görüntüleme

Bu gurur Lüleburgaz’ın, bu gurur hepimizin

Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nce 5’inci kez  “Avrupa 12 Yıldız Şehir” unvanına layık görüldü.

HABER MERKEZİ

Katılımcı yönetim anlayışıyla ve yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla bölgeye ve tüm Türkiye’ye örnek çalışmalara imza atan Lüleburgaz Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan “12 Yıldız Şehri” unvanını 5’inci kez kazanmayı başardı. Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucunda, Fransa’nın Strasbourg kentinde düzenlenen törende 12 Yıldız Şehri unvanı 5’inci kez Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’ne verildi.

Lüleburgaz Belediyesi tarafından Avrupa Yerel Demokrasi Haftası kapsamında 9-15 Ekim 2017 tarihleri arasında “Gelişen yerel demokrasi için vatandaşların katılımı, istişaresi ve kararlılığı” temalı etkinlik programı hazırlandı. Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nın teması “Yaygın Bir Yerel Demokrasi İçin vatandaşların katılımı, dayanışma şartı ve taahhütleri” olarak belirlenmişti. Lüleburgaz Belediyesi, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından yapılan değerlendirmelerin sonucunda, Fransa’nın Paris kentinde düzenlenen törende 12 Yıldız Şehri ödülünü 5. kez kazanarak Avrupa’nın yıldız kentleri arasındaki yerini korudu.

*Katılım için 5 kıstasa uymak gerekiyor

Ödül ile ilgili Lüleburgaz Belediyesi’nden yapılan ve katılım için 5 etkenin de açıklandığı açıklamada; “Yerel ve bölgesel yönetim dernekleri ve STK’lar ve uluslararası kuruluşlar ELWD girişimine katılmaya ve kendi topluluklarında uygulanacak etkinlikleri teşvik etmeye davet edilirler. “12 YILDIZ” payesi kayıt sırasında aşağıdaki beş kıstasa uymayı taahhüt eden katılımcılara verilir: ELDW etkinliklerine belirli bir bütçe ayırmak. Kongre’nin sağladığı grafik görsellerle bir tanıtım kampanyası düzenlemek. Yılın mevcut ana temasıyla bağlantılı bir dizi etkinlik düzenlemek. Özellikle gençler olmak üzere, yapılan girişimlere farklı vatandaş gruplarını dahil etmek. Demokratik bir Avrupa’nın inşasında yerel yönetimlerin rolünü vurgulamak üzere Avrupa boyutu olan bir etkinlik düzenlemek.

Unvan verilirken Lüleburgazımızın ‘Güçlü Kadınların Şehri Lüleburgaz’ olarak anons edilmesi hepimizi gururlandırdı. Bu gurur kentimizin, bu gurur hepimizin! Güçlü Kadınların Şehrine 5. Kez 12 Yıldız!” denildi.

*Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Nedir?

“Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (ELDW) her yıl Ekim ayında Avrupa çapında gerçekleştirilen bir etkinliktir. 47 üye ülkeden yerel ve bölgesel yönetimler aşağıdaki amaçlarla kamuya açık etkinlikler düzenlemeye davet edilir: Yerel politikayla ilgili bilgilerini ve yerel politikaya katılımlarını arttırmak üzere Avrupa vatandaşlarının dikkatlerini yerel demokrasi üzerinde toplamak. Yerel demokrasiyi canlandırmak için seçilmiş yetkilileri vatandaşlarla diyaloglarını derinleştirmeye teşvik etmek. Avrupa Konseyi’nin ve Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin Avrupa’nın her yerinde yerel demokrasiyi ve insan haklarına saygıyı güçlendirme görevini yaygınlaştırmak.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com