Ana Sayfa Gündem 27 Şubat 2018 629 Görüntüleme

“Bu fabrikayı sattırmayacağız”

*Alpullu beldesinde 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan Türkiye’nin ilk şeker fabrikası olan Alpullu Şeker Fabrikası’nın özelleştirme kapsamına alınması, geniş katılımlı bir programla protesto edildi.

*Saim Kırcı; “Tanrı istemezse rüzgar esmezmiş, Tanrı istemezse yaprak düşmezmiş, eğer sizler istemezseniz bu fabrika kapanmaz ve satılmaz”

HABER MERKEZİ

Babaeski’nin Alpullu beldesinde 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla kurulan Türkiye’nin ilk şeker fabrikası konumundaki Alpullu Şeker Fabrikası’nın 13 şeker fabrikası ile birlikte özelleştirme kapsamına alınması sonrası, 23 Şubat 2018 Cuma günü saat 11 de Alpullu Şeker Fabrikası’nın önünde CHP Genel Başkan Yardımcı Veli Ağbaba, İstanbul milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Edirne milletvekilleri Erdin Bircan ve Okan Gaytancıoğlu, Kırklareli milletvekilleri Turabi Kayan, Vecdi Gündoğdu, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Belediye Başkanları, İl ve İlçe Başkanları, İl Genel Meclisi Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri ve tüm Örgütleri ile beraber AKP Hükümeti’nin şeker fabrikalarını özelleştirmesini engellemek için bir toplantı gerçekleştirildi.

Protesto eyleminde CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramis Özgen, Şeker İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Orhan Saltık, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ali Şeker, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Vecdi Gündoğdu ve CHP Kırklareli İl Başkanı Tayfun Okan Cobancık birer konuşma yaptı.

*Veli Ağbaba; “Hep beraber ekmeğinize sahip çıkın”

“Şekerden daha milli bir ürün yok” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamından çıkarılmasını istedi. Şeker fabrikalarının satılmasına izin verilmeyeceğini söyleyerek ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 14 şeker fabrikasının özelleştirme kapsamına alınmasının ardından 20 milletvekili bulunan bir komisyon kurduğunu aktararak; “Önceki günlerde 14 şeker fabrikasının satışı gündeme gelince Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bir talimat vererek komisyon kurdu. 20 milletvekilinden oluşan komisyon bütün Türkiye’de satılmaya çalışan şeker fabrikalarının satılmaması için bir mücadele başlattı. İlk mücadele bugün Alpullu’da başladı. Hep beraber bu fabrikaya sahip çıkacağız, işgalse işgal, burası onların babasının malı değil. Bunu satanların babalarının malı değil, bu fabrika sizin babalarınızın, dedelerinin, torunlarınızın, çocuklarınızın malı. Özelleştirme adı altında şeker fabrikalarını satmaya çalışıyorlar. Bu satış talebi Amerikan şirketlerinden geldi. Şimdi diyorlar ‘Osmanlı tokadı’ atacağız. Amerikalılara Osmanlı tokadı atmak isterken, şeker fabrikası işçilerine Amerikan tokadı attırıyor. Yüzlerinizi onlara çevirmeyin, tokat yemeyin hep beraber ekmeğinize sahip çıkın” ifadelerine yer verdi.

Ağbaba; *“Şekerden daha yerli ürün yok”

Hep beraber şekerimize sahip çıkma zamanı. Şekerden daha yerli bir ürün yok. Şeker sadece şeker fabrikasında çalışan 10 bine yakın işçiyi ilgilendirmiyor. Şeker aynı zamanda yüz binlerce insanı ilgilendiriyor. Şeker aynı zamanda hayvancılık yapanları ilgilendiriyor, şeker fabrikası sadece şeker üretmiyor küspesinden alkolüne kadar birçok ürün üretiyor. Bu nedenle mücadelede CHP olarak sonuna kadar yanınızdayız. Şeker fabrikalarımıza namusumuz, şerefimiz gibi sahip çıkacağımızı bilmenizi istiyoruz. Vatan savunması sadece sınırda düşmanlara karşı silah çekmekle olmaz, vatan savunması bize bırakılan miraslara sahip çıkmakla olur. Bu bir vatan savunmasıdır. Alpullu’yu korumak Türkiye’yi korumaktır, şeker fabrikalarına sahip çıkmak, Türkiye’ye sahip çıkmaktır, onun kaderine sahip çıkmaktır” ifadelerini kullandı.

Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı yaptığı konuşmada; “Sayın Genel Başkan Yardımcımız, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız, İlçe Başkanlarımız, STK’larımız, Trakya’dan, Edirne’den, Kırklareli’den gelen misafirlerimiz, sesimiz kulağımız olan değerli basınımız, çiftçilerimiz, işçilerimiz ortak paydamız olan Şeker Fabrikamızın satılmasına ve özelleştirilmesine karşı çıkmak için burada bulunduğunuzdan dolayı hepinize ayrı ayrı hoşgeldiniz der Alpullu Alpullular adına hepinize teşekkür ederim. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyeti kurduktan sonra 1926 yılında bu fabrikayı ve şeker fabrikalarını Türkiye’de kurulmasına vesile olmuştur ve emir vermiştir. Burada sadece işçimiz değil, çiftçimiz değil topraktan ekiminden fabrikaya kadar her kademeye, her mensuba ekmek sağlamıştır. Bu fabrika 92 yıldır burada üretimdedir. Bu ne demektir, 25 yıldan bakarsak 4. dönemdeki arkadaşlarımız buradan ekmek yiyor. Tanrı istemezse rüzgar esmezmiş, Tanrı istemezse yaprak düşmezmiş, eğer sizler istemezseniz bu fabrika kapanmaz ve satılmaz” dedi.

*Ramis Özgen; “Özelleştirme yapılacaksa doğru yapılsın”

Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ramis Özgen burada yaptığı konuşmada, fabrikanın satılmasına karşı çıktıklarını ifade ederek, “Türkiye’nin satışa çıkarılan 14 fabrikasında eylem yapmaya başladık. Özelleşme yapılacaksa doğrusu yapılsın. Doğru kişilere teslim edilsin. Avrupa’da kooperatiflere devredildi. Türkiye’de bir Amerikan firmasına satılacak. Bu fabrikayı sattırmayacağız” dedi.

*Orhan Saltık; “Direnişi başlattık”

Şeker İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Orhan Saltık da Alpullu Şeker Fabrikası’nın özelleştirme ve kapatılmasına karşı çıkmak için direniş başlattıklarını söyledi.  Türkiye’deki 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesiyle Alpullu Şeker Fabrikası’nın da kapanmayla yüz yüze kalacağını aktaran Saltık, ”Kesinlikle çalışmazdır, çalıştırılamazdır. Alan kişiler de bu fabrikayı bir yada iki yıl işletmiş olsa bile bunların kotalarını alıp başka fabrikalara devredeceklerdir” şeklinde konuştu.

*Muharrem İnce; “İnek ithal, saman ithal ayran nasıl yerli, milli oluyor?”

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise 60 milyar dolarlık özelleştirme yaptığını belirterek, “Sattıkları tam 60 milyar dolar. Sonra çıkıp ‘Bir çivi mi çaktın?’ diyor ya, bunlara söylenecek tek bir söz var, siz nankör mirasyedisiniz. Türkiye artık kendine yetebilen ülkelerden biri değil. Bugün artık mercimeğini, fasulyesini, bezelyesini, ineğini, samanını dışarıdan alan Türkiye var. İnek yabancı, saman yabancı sonra da utanmadan ayrana yerli ve milli içki diyor. İnek ithal, saman ithal ayran nasıl yerli, milli oluyor?” diye konuştu.

*Vecdi Gündoğdu; “Milletvekilliğinden istifa ederim”

Vecdi Gündoğdu ise yaptığı konuşmada referandum yapılmasını istediğini belirterek “Eğer referandumda yüzde 2 “Satılsın” çıkarsa milletvekilliğinden istifa ederim” dedi. Gündoğdu konuşmasında; “Geldik 6 ay önce fabrikamızı açtık. Hemşerilerimizin yüzü güldü, Alpullumuzun yüzü güldü, Babaeskimizin ve o kadar etkileşimi vardı ki Trakya’nın yüzü güldü. Ama 6 ay sonra geldiğimiz noktada bir de baktık ki aynı noktaya geldik. Yine bir özelleştirmeyle bizleri baş başa bıraktılar. Ama sattırmayacağız, satılmaması lazım. Bunu hep birlikte başaracağız. Cumhuriyetin kuruluşu ile buraya kadar gelen bu değerler satılırsa, yok edilirse hepimizin üzüleceği günler yakındır. Her yerde her şey için referandum yapanlar gelip burada bir referandum yapsınlar. Buradaki çıkan referanduma göre hareket edelim. Eğer burada ‘Satılsın’ diyen yüzde 2 çıkarsa ben bugün Milletvekilliğinden istifa edeceğim. Buradan size söz veriyorum, bu işin peşini bırakmayacağız ve Alpullu’yu sattırmayacağız” dedi.

*MahmutTanal; “Afrin kadar millidir”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise protesto eylemine katılanlara fabrika önünde ‘nöbet çadırı’ kurulmasını teklif etti. Tanal; “Fabrikalar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözüyle ‘şehrin kaleleridir’ Alpullu Şeker Fabrikası bölgemizin kalesidir. Afrin ne kadar milli ise Alpullu Şeker Fabrikası da o kadar millidir. Bu fabrikanın satış amacının rant olduğunu hep söylüyoruz ancak bunun belgesini istiyorsanız, 87 parçanın satış listesini sunacağım. Toplam 1 milyon 344 bin 315 metrekare yer satılıyor. Şeker üretmeyecekler, kaynakların hepsini heba edecekler, talan edecekler, buna izin verecek misiniz? O zaman size öneride bulunuyorum, sahip çıkacaksak burada nöbet çadırı kuralım. Nöbet çadırına var mısınız? Peki hepimize başarılar diliyorum, biz milletvekilleri de çadırda nöbet tutacağız, destek vereceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba ve milletvekilleri baret takarak fabrika işçileriyle fotoğraf çekildi. Ardından protestoya katılanlar Alpullu Şeker Fabrikası’ndan sessizce ayrıldılar. (Gülcan Kutlu)

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com