Ana Sayfa Gündem 2 Mart 2018 702 Görüntüleme

“Çocuk istismarını kadınlar durduracak”

*Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Pınarhisar İlçe Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Çocuk İstismarına tepki amacıyla basın açıklaması yapıldı.

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Pınarhisar İlçe Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Çocuk İstismarı’na tepki amacıyla basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında Pınarhisar İlçe Kadın Kolları Başkanı Filiz Tabak açıklamasında; “Biz kadınlar çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

“Susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır” diyen Başkan Filiz Tabak; “Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en önemli sorumluluğundayken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış “Çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir” diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki gibi “Söylediği başka yaptığı başka” olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, konusunda inandırıcılığını yitirmiştir.

“Çocuk istismarı” ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır; 1. Cezaları arttırmak ve 2. İstismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır. İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizdeyken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır.

Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, destekçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sezsiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz.

Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz;

  1. Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi yada ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli.
  2. Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz.
  3. Çocuk istismarını öven “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.

Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com