Ana Sayfa Gündem 20 Mart 2018 681 Görüntüleme

Saygı, Minnet ve Şükran ile Andık

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü tüm yurtta olduğu gibi Pınarhisar’da da kutlandı.

*“Bugün yüce Türk Milletinin bağımsızlığı ve kutsal vatan topraklarının bütünlüğü uğrunda kahraman vatan evlatlarımızın, üstün cesaret ve feragat örneği göstererek şehitlik mertebesine ulaşmalarının anıldığı gündür.

HABER MERKEZİ

Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ordusunun 102 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek yazdığı “Çanakkale Geçilmez Destanı” nın 102. yıldönümü, Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Pınarhisar’da da kutlandı. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Pınarhisar Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen çelenk konulması ile başladı, Pınarhisar Halk Eğitim Merkezinde öğrencilerin hazırladığı gösterilerden oluşan anma töreni ile devam etti, Cevizköy Şehitliğinde Kur’an-ı Kerim okutulması, ardından şehit ve gazi aileleri için verilen yemek ile son buldu.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kutlamaları 18 Mart 2017 Cumartesi günü Pınarhisar Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde çelenk töreni ile başladı. Düzenlenen çelenk töreni protokolün ve vatandaşların meydanda hazır olmasının ardından saat 09.30’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İstihkam Üsteğmen Muhammet Fatih Tosun yaptı. Üsteğmen Muhammed Fatih Tosun yaptığı konuşmada; “Bugün yüce Türk Milletinin bağımsızlığı ve kutsal vatan topraklarının bütünlüğü uğrunda kahraman vatan evlatlarımızın, üstün cesaret ve feragat örneği göstererek şehitlik mertebesine ulaşmalarının anıldığı gündür.

Bugün aynı zamanda tüm imkansızlıklara rağmen, Çanakkale’nin geçilemeyeceğin, Türk Milleti’nin esir edilemeyeceğinin, Türk Vatanının parçalanamayacağının tüm dünyaya haykırıldığı, 18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. Yıldönümüdür.

Bu zafer, yıkılmakta olan Osmanlı Devleti’nin küllerinden yeni bir Türk Devletinin doğmasının ve Türk benliğinin kazanılmasının ilk kıvılcımını veren bir kahramanlık ve diriliş destanıdır. Tarihe bu destanın yazıldığı gün, tüm şehitlerimizi anma günü olarak kabul edilmiştir. Aziz şehitlerimizi, böyle anlamlı bir günde saygı, şükran ve minnet duyguları ile bir kez daha anıyoruz.

Bugün, bayrağımızın sonsuza kadar göklerde özgürce dalgalanması, ülkemizin ve milletimizin bağımsızlığı ve bütünlüğü ile Ulu Önder Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine ulaşma ve geçme uğrunda ettikleri yeminlere sadık kalarak, canlarıyla bu toprakları vatan yapan, kanlarıyla bayrağımızı renklendiren, Türk Ulusunun ‘yok oldu’ denilen anlarda bile dirilmesini sağlayan, milletin vicdanında ve gönlünde en kutsal ölümsüzler olarak yaşayan, kahraman şehitlerimizin günüdür.

Tarihimiz her millete nasip olmayan kahramanlık destanları ile doludur. Malazgirt’te, Niğbolu’da, Kosova’da, Plevne’de, Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta, terörle mücadelede, demokrasi uğruna 15 Temmuz’da destanlar yazılmış ve Türk vatanseverlik, asalet ve kahramanlık değeri en yüksek seviyelere ulaşmıştır.

Devletimizin kurucusu, Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale muharebelerinde Alay Komutanı dahil hepsi şehit olan 57. Alayın kahraman askerlerinin sahip olduğu bu yüksek ruhu şu şekilde anlatır; “Karşılıklı siperler arasındaki mesafemiz 8 metre, yani ölüm muhakkak. Birinci siperdekiler hiç biri kurtulmamacasına şehit düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerlerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir tereddüt bile göstermiyor. Sarsılmak yok. Bu, Türk askerindeki ruh kuvveti gösteren hayrete ve tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur.

Değerli şehit aileleri; Ne mutlu sizlere ki, evlatlarınız kendilerinden öncekiler gibi içtikleri askerlik yeminine sadık kalarak, vatan ve millet uğrunda, canlarını seve seve feda ettiler. Onlarla ne kadar övünseniz, ne kadar gurur duysanız azdır. Sizler, böyle kahraman evlatlara, bizler ise, böyle yüce silah arkadaşlarına sahip olmanın haklı gururunu taşıdığımız sürece şehitlerimizin ruhu şad olacak ve sonsuza dek Türk Milleti’nin kalbinde yaşayacaktır.

Yüce Türk Milleti’nin kahraman şehitleri; Bizler bu topraklarda bağımsız ve onurlu yaşamanın şanlı al bayrağımızı göklerde özgürce dalgalandırmanın bedelinin nasıl ödendiğinin, bu uğurda nasıl fedakarlıklara katlanıldığının bilinci içerisindeyiz.

Bugün bu vatanda yaşayabiliyorsak, hiç şüphe yok ki bunu anne ve babalarını evlatsız, evlatlarını yetim, eşlerini gözü yaşlı bırakan, kadını ve erkeği, genci ve yaşlısı ile, bu kutsal toprakları kanlarıyla sulayan siz aziz şehitlerimize borçluyuz.

Bizlere emanet ettiğiniz şanlı bayrak ve kutsal vatanda için nöbet sırası şimdi bizdedir. Aldığımız yüce emaneti, kendimizden sonra gelenlere devretmeden son nefesimizin verilmeyeceği bilinciyle dimdik vazifemizin başındayız.

Türk ulusunun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mensupları olarak bizler, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda atalarımızın sergilediği kararlılık ve inançla bugün de diyoruz ki; “Sizler toprağın bağrında şerefle yatarken, mensubu olduğumuz milletimiz ve onun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, 21. Yüzyılda da bize emanet ettiğiniz vatanı korumak için dimdik ayaktadır. Şanlı Bayrağımızın dalgalandığı her karış vatan toprağı, bizden sonra da her ne pahasına olursa olsun korunacaktır. Uğrunda şehit olduğunuz bu vatan ve Cumhuriyet, mevcudiyetimizin esası olarak sonsuza dek yaşatılacak ve nesillerden nesillere devredilecektir”

Bu duygularla sözlerime son verirken; Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, vatanın bağımsızlığı, Türk Ulusunun birlik ve beraberliği için canlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, uzak diyarlardan gelerek bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken ve bugün Mehmetçiklerimizle Gelibolu’da yan yana, koyun koyuna yatan bütün kahramanların aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyoruz.

Çanakkale’de bugün devleşen, gönüllerimizde ebedileşen Yüce Kahramanlar, ruhlarınız şad olsun” dedi.

*Tören Pınarhisar Halk Eğitim Merkezinde devam etti

Üsteğmen Muhammet Fatih Tosun’un konuşmasının ardından tören Pınarhisar Halk Eğitim Merkezinde devam etti. Pınarhisar Halk Eğitim Merkezindeki tören ise saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Pınarhisar İmam Hatip Ortaokulu Müdür Yardımcısı Sezer Yontar yaptı. Sezer Yontar burada yaptığı konuşmada; “Biz burada bir daha dönmemek üzere gidenlerin, tarihin yazdığı en gerçek en şerefli kahramanları yad etmek üzere, Çanakkale Şehitlerini anmak üzere huzurunuzdayız. Çanakkale, öyle bir mücadeledir ki, asırlardır yorgun düşmüş bir milletin, varlığını bağımsızlığını devam ettirme savaşıdır. Çanakkale Savaşına baktığımızda kadın, erke, yaşlı, çocuk demeden tüm insanımız bu savaşta bir şekilde rol almış ve vatanı, canı pahasına savunmuştur.

Gazi Mustafa Kemal’in, Çanakkale Savaşlarında özellikle Anafartalar civarında, askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır.

Çanakkale Savaşlarını benzersiz kılan, işgalci devletlerin dönemin en muazzam savaş gemileri ve binlerce askeri ile boğazı kuşatıp arsızca saldırması değil, gökten yağmur gibi yağan ateşe göğsünü siper eden aziz Mehmetçiktir.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, bitmek tükenmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevzisine kadar götürerek, işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçitir.

Çanakkale’yi Çanakkale yapan, cepheye gönderdiği oğluna “Ya şehit ol, ya gazi” demek suretiyle, vatanın her bir karış toprağını, evladının canından üstün tutan Türk Analarıdır.

Çanakkale ruhu göstermiştir ki, dünyada bu milletin varoluş iradesini kıracak hiçbir güç yoktur. Çanakkale’de ortaya konulan bu sarsılmaz vatan sevgisi, bu millet olma bilinci en büyük zenginliğimiz, en büyük gücümüzdür. Ulus olarak yokluk içindeyken bile ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten sağlam inancın, sarsılmaz bir ruhun mirasçılarıyız. Aydınlık geleceğimizin teminatı, dün olduğu gibi, bugün de işte bu ruh ve inançtır. Çanakkale Zaferi, sadece geçmişimizin bir aziz hatırası olarak değil, geleceğe yürüyüşümüzün en güçlü ilham kaynaklarından biri olarak da milletimizin hissiyatında son derece önemli bir yere sahiptir.

Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi, minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Aziz şehitlerimiz yattıkları yerlerde şunu hissetmelidirler ki; temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türk Gençliği ve tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir.

Bu duygularla, bizlere en büyük zaferin gururunu armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk Ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi, bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

Sezer Yontar’ın konuşmalarının ardından Pınarhisar İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi öğrencilerinin Çanakkale savaşı ve kahraman şehitlerimizi konu alan oratorya ve tiyatro gösterileri gerçekleştirildi. Gösteriler sırasında şehit aileleri, gaziler ve izleyiciler gözyaşlarını tutamadılar.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri Halk Eğitim Merkezindeki programın ardından Pınarhisar’a bağlı Cevizköy Şehitliğine gidildi. Burada Şehitler için Kur’an-ı Kerim okutulması, dualar edilmesi ve şehitlerimiz için lokum dağıtılması sonrasında Pınarhisarlı gaziler ve şehit aileleri için verilen yemek ile son buldu. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com