Ana Sayfa Gündem 13 Nisan 2018 601 Görüntüleme

Minsolmaz, Alpullu Şeker Fabrikası ile ilgili konuştu

Minsolmaz; “AK Parti hükümeti şeker fabrikaları özelleşsin diye yola çıkan bir hükümet değildir. Hatta bunu uzun süre geciktirmeyi, geçen yılda açabilmeye çalıştık. Ama şurada bilinen bir gerçek var. Bu konu Türkiye’de manipüle edilip, amacı dışında vatandaşlarımıza yansıtılıyor.”

HABER MERKEZİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti )Kırklareli Merkez İlçe Başkanlığı tarafından organize edilen muhtarlarla istişare toplantısında Kırklareli’nin gündeminde bulunan Alpullu Şeker Fabrikası ile ilgili konuştu. AK Parti Kırklareli Merkez İlçe Başkanlığı tarafından organize edilen muhtarlarla istişare toplantısında açıklama bulunan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz; Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesinin Türkiye’de manipüle edilip, amacı dışında vatandaşlara yansıtıldığını söyledi.

*“Hiçbir hükümet milletin aleyhine bir çaba içerisinde olmaz”

Milletvekili Selahattin Minsolmaz, hayatında pancar görmemiş ve sıkıştıkça arsa, tarla satanların eylemlere hayret ettiğini dile getirdi. Minsolmaz konuşmasında Kırklareli; Dünyada hiçbir hükümetin milletinin aleyhinde bir çaba içerisinde olamayacağını aksine lehine olacak kararların alınması için çabaladığını vurguladı. Minsolmaz Hükümetin milleti ve milletin de hükümeti sevdiğini belirterek, 16 yıldır 12 seçimde Türkiye’de güçlü bir istikrarın olduğunu kaydetti.

Minsolmaz özelleştirme kararının 2000 yılında koalisyon döneminde alındığına dikkat çeken; “Hükümetimizin Alpullu ile ilgili özelleştirme kararı, Anavatan, DSP ve MHP koalisyonu döneminde 2000 yılında alınan bir karardır. AK Parti hükümeti şeker fabrikaları özelleşsin diye yola çıkan bir hükümet değildir. Hatta bunu uzun süre geciktirmeyi, geçen yılda açabilmeye çalıştık. Ama şurada bilinen bir gerçek var. Bunu herkes bilsin. Bu konu Türkiye’de manipüle edilip, amacı dışında vatandaşlarımıza yansıtılıyor. Herkes muhalif olup, fikrini söyleyebilir. Şeker fabrikalarının devletin elinde çalıştığı ve üretilen fiyatlar özel sektör fiyatlarını da etkilediği için Türk insanı en yüksek fiyatla şeker pancarı üreten ülkeler arasında. Pancardan elde edilen şeker kamu maliyetleri içerisindeki fiyatla belirlendiği için hepimizin istemediği glikoz bazlı şekere tercihi arttırmakta. Sadece çaya, pastaya atılan şeker değil. Asıl şeker endüstri sanayinde kullanılan şeker önemli. Biz bu maliyetler ile şeker üretirsek, her zaman glikoz bazlı şeker daha uygun oluyor. Bu yüzden sanayicide glikozbazlı şekeri tercih ediyor.

*“Olayı çarpıtmaya gerek yok”

Burada ne kadar eylem yaparsanız yapın, akşam eve geldiğiniz zaman çocuğunuza Glikoz Bazlı Şeker ile yapılmış kola veya meyve suyu içiriyorsunuz. Biz bu maliyeti düşürmediğimiz sürece bu sıkıntı devam edecek. Sümerbank vardı. Özelleşti. Ama şuan daha ucuz ve kaliteli ayakkabı giyiyoruz. Olayı özelleştirme olayından siyaset devşirmeye ve şeker fabrikaları kapatılacakmış gibi çarpıtmaya gerek yok. Olay çok net dünyada hiçbir hükümet milletinin aleyhinde birçaba içerisinde olmaz. Bu kadar çarpıtmaya gerek yok. Hükümetimiz sigara yasağı ve içkinin belli bir saatten sonra satılması yasağıyla milletinin sağlığı için radikal kararlar alıyorsa, aynen şeker olayıda bunu göstermiştir. Bu ülkede glikoz bazlı şekerden rahatsız olanlar var ise onların eylemi başka yerde yapması lazım.Tüketim alanında yapması lazım.Eylem yapacaksın ondan sonra marketten glikoz bazlı şeker ürünlerini alacaksın. Biz sanayicimize pancar bazlı şeker kullandırmak istiyorsak,  pancardan elde edilen şekerin ekonomik olması gerek. Şuan Sümerbank devam ediyor olsaydı, giydiğimiz ayakkabılar 500 TL olacaktı. Giydiğimiz takım elbiseler 2 bin TL olacaktı. Böyle mi olmasını isterdiniz? Hepsi aynı renk ve model.

*“Hiçbir işçi işsiz kalmayacak”

Dolayısıyla hiç kimsenin şeker fabrikaların özelleştirirken, çiftçinin ve halkın elinden bir şey alındığını düşünmesin. Daha komik olan yeri geldiğinde arsa, bina satanların orada işin başını çekmesi. Bunlar hassas konular. Hükümet milletini seviyor. Millet hükümetini seviyor ki 16 yıldır 12 seçimde güçlü bir istikrar var. Alınan kararın içerisinde glikoz bazlı kotası düştü. Hiçbir hükümet bunu yapmadı. Suyu 1 liraya alırken, 5 Liraya alır mısınız? Pancar’dan elde edilen şekerin ekonomik hale gelmesini sağlamak. Hiçbir işçi işsiz kalmayacak. Ben çiftçi bir ailenin çocuğu ve pancar parası ile Üniversite okuyan biri olarak konuşmazken, hayatında pancar görmemiş ve sıkıştıkça arsa satanlar, devlet pancarı satıyor diye eylem yapıyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com