Ana Sayfa Gündem 31 Temmuz 2018 556 Görüntüleme

KAN verdiler CAN oldular

Kızılay Kan Merkezi Pınarhisarlı gönüllülerinden aldığı güç ve destekle düzenlediği Kan Bağışı Kampanyası kapsamında Gezici Tır ile Pınarhisar’da kan topladı. Pınarhisarlılar düzenlenen kampanyada kan vererek kana ihtiyacı olan hastalara can oldular.

*Dr. Sencer Erşen; “Kan verince vücudumuzdaki kan yenilenmektedir, kan hücrelerimiz gençleşmektedir. Kan bağışlayanın kanı incelir, kan koyuluğu, damar tıkanıklığı, tansiyon gelişimi gibi riskler azalır”

HABER MERKEZİ

Pınarhisarlı gönüllülerinden aldığı güç ve destekle Pınarhisar’da düzenlediği kan bağış kampanyasında Türkiye’nin ihtiyacı olan kanın tamamını gönüllü ve sürekli bağışçılarından karşılamak için çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı Kırklareli Şubesi ile Lüleburgaz Kan Merkezi işbirliği ile düzenli olarak gerçekleştirdikleri Kan Bağışı Kampanyası kapsamında Gezici Tır ile kan topladılar. Pınarhisarlılar Türk Kızılayı’nın düzenlediği Kan Bağışı Kampanyasına katılarak kan verdiler kana ihtiyacı olan hastalara can oldular.

*“Düzenli kan bağışında bulunun”

Kan Bağışı Kampanyasında Lüleburgaz Kan Merkezi’nde görevli Dr. Sencer Erşen, yaptığı açıklamada kan bağışlamanın önemine vurgu yaparak vatandaşları düzenli aralıklarla kan vermeye davet etti. Dr. Sencer Erşen yaptığı açıklamada; “Ülkemizde mevcut kan bağışı çalışmaları şuanda Kızılay tarafından yürütülmektedir. Tüm yıl içerisinde gerekli kan sayısı tam olarak karşılanamamaktadır. Bunun sebebi yapılan bağışların yetersiz olmasıdır. Yeterli sayının bulunması için Kızılay daha fazla çalışmaktadır. Personel ve teknik ekipmanlarını geliştirmek için çaba sarf etmektedir. Bizim de vatandaşlarımızdan beklentimiz bağış yapmaları, düzenli olarak kan bağışında bulunmalarıdır. Düzenli kan bağışı yapıldığı takdirde ihtiyaç olan kana ulaşmamız mümkün olabilir. Kırklareli çapında tüm ay boyunca her ay farklı bir il ve ilçede kan bağışı kampanyalarımızı yapıyoruz. Bugün Pınarhisar’da yine kan bağışı çalışmamız var. Kan bağışı kampanyasına destek veren Pınarhisarlı gönüllülerimize çok teşekkür ediyoruz. Unutmasınlar ki verdikleri bir kan ile üç cana hayat veriyorlar.

*“Kan bağışı zor bir işlem değildir”

Bütün insanlarımız önemli bir sağlık sorunu yoksa hayat kurtarmak adına kan bağışı yapabilirsiniz. Kan bağışının gerçekten sanıldığı, yanlış bilindiği kadar zor bir işlem değildir. Birçok kullanılan mevcut ilaç, birçok hastalık kan vermeye engel değildir. Bu konularla ilgili Kızılay’a başvurup bilgi alınabilir. Aklında sorusu olanlar akıllarına takılan tüm soruları bize sorabilirler. Bizler her zaman vatandaşlarımızı kan bağışı yapıp yapamayacağı konusunda bilgilendirmeye hazırız.” Şeklinde konuştu.

*“Vücuttan atılacak kan bir hastaya çare olabilir”

Dr. Sencer Erşen kan bağışının insan vücuduna olan faydaları konusunda ise şu bilgileri aktardı; “Bizim vücudumuzda dolaşan kan bağışlamasak ta normal zaman içerisinde eskiyen hücreler vücudumuzdan atılır. Aslında biz kan bağışlayarak bu atılacak olan kanı veriyoruz. Vücudumuzun ihtiyacının kalmadığı kanı bir hastanın ihtiyacını gidermek için kullanabiliyoruz. Gerçekten bu hastalar için çok büyük bir nimet. Biz bunu verirsek vücudumuzdan boşa gidecek kanı vermiş oluyoruz ve bu bir hastaya çare olacaktır.

Kan verince vücudumuzdaki kan yenilenmektedir, kan hücrelerimiz gençleşmektedir. Kan bağışlayanın kanı incelir, kan koyuluğu, damar tıkanıklığı, tansiyon gelişimi gibi riskler azalır. Kan verince vücuttaki kan yenilendiği için insan kendini daha zinde hisseder. Zaten bir çok kan bağışçımızdan üzerimizdeki ağırlık gitti, baş ağrım gitti şeklindeki sözleri duyuyoruz. Bundan önemlisi de hayatını kurtardığımız hayatlardır.”

*“Kan bağışçılarını muayeneden geçiriyoruz”

Dr. Sencer Erşen açıklamasının sonunda kan bağışı sırasında yapılan işlemleri aktardı. Dr. Erşen; “Kan bağışçısı olup olmayacağınız belirlemek için Bağışçı bilgi formunun doldurulması gerekmektedir. Doktorlarımız, doldurulan formları değerlendirerek kan bağışçısını kısa bir muayeneden geçirir. Uygulanan testler ve alınan bilgiler sonucunda, şartlar uygun ise kan alma aşamasına geçilir. Uzman hemşireler, özel tasarlanmış yataklarda, hijyenik şartlarda ve tek kullanımlık malzemelerle kan alma işlemi gerçekleştirilir. Kan verenlerin rahatı için özel olarak hazırlanan bölümde 10-15 dakika boyunca dinlenmek faydalı olmaktadır. Bu sırada ikram edilen meyve suyu, sıvı kaybının giderilmesinde etkili olur” cümlelerini kullandı. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com