Ana Sayfa Gündem 14 Eylül 2018 527 Görüntüleme

Demirköy’de yeni bir gelenek

Dört kuşak bir arada

*Demirköylü Karakaş Ahmet Ağa’nın torunları Kınay’lar düzenledikleri 1. Karakaş Kınaylar Piknik etkinliğinde 4 kuşak bir araya gelerek hem hasret giderdiler hem de akraba bağlarının önemine dikkat çektiler.

HABER MERKEZİ

Kırklareli’nin Demirköy İlçesine bağlı bazı köylerin yıllar sonra yılda bir araya gelerek piknik düzenlemelerinin ve bunu geleneksel hale getirmelerinin ardından aileler de kendi pikniklerini düzenlemeye başladı. Büyük Önder Atatürk’ün de Nutuk kitabında bahsettiği yakın silah arkadaşları arasında adı geçen Demirköy’ün Kaymakamı Köprülülü Hamdi Bey’in evinde kiracı olarak oturduğu Karakaş Ahmet Ağa’nın torunları Kınay’lara mensup Demirköylü vatandaşların 4 kuşağı bir araya gelerek 1. Karakaş Kınaylar Piknik etkinliğini düzenlediler. Yaklaşık olarak sülalenin tamamı pikniğe katılarak hem hasret giderdiler hem de akraba bağlarının önemine dikkat çektiler.

Kınaylar ailesinden düzenlenen piknik ile ilgili yapılan açıklamada; “Kuruluşu çok eskiye dayanan ve Tarihin dönüm noktalarına ışık tutan yön veren Demirköy’ün herkesçe bilinen özelliklerinin yanısıra birde bilinmeyen değerleri var. Aile içeri sinde sıkışıp kalan bu hikaye Demirköy’de buna şahit olan yaşlı değerlerinde yitirilmesiyle unutulmaya başlanmış fakat yetişen nesilin parlayan gençleri maziyi yeniden günyüzüne çıkarmak için çaba göstermiş ve bunda da başarılı olmuşlar, maziyi günümüze taşıyarak yeni başlangıçlara kanat açmışlardır. 1863 Doğumlu Ahmet 1902 yılında hayatın ona verdiği yöne ayak uydurarak Tamamen Bulgar ve Rum Ailelerin yaşadığı Demirköy’e kardeşleri Hasan Hüseyin ve Ayşe ile yerleşerek yaşamlarına burada devam etmiş köklerini burada salmışlardır. Demirköy’de kısa zamanda sevilen kişiliği ve karakteri ile sadece Demirköy’de değil tüm bölgede lider olarak kabul edilmiş ve Karakaş Ahmet Ağa olarak nam salmıştır. Osmanlı Devletinin son demleri Kurtuluş mücadelesinin çetin geçen yıllarında Askeri komuta zinciri ve birliklere istihbarat erzak ve güvenlik konusunda birçok yardımları dokunmuş kardeşleri ve Kaymakam Hamdi bey ile Kurtuluş mücadelesinde büyük rol oynamışlardır. 1914 yılında ikibin kuruş maaş ile Demirköy Kaymakamlığına tayin olan Hamdi Bey Karakaş Ahmet’in evinde kiracı olarak oturmuş ve birlikte birçok güzel olaya ve başarıya imza atmışlardır. Demirköy’e birçok yenilik ve güzellik katan Hamdibey Karakaş Ahmet Aga’nında desteği ile Demirköy’e civardaki Türk ailelerin gelip yerleşmesi konusunda güvence vermiş ve bunda başarılı olmuş Bulgar çeteleri ile daha rahat mücadele etmişlerdir. Büyük Önder Atatürk’ün de Nutuk kitabında bahsettiği yakın silah arkadaşları arasında adı geçen Köprülülü Hamdi Bey ,kiracısı olduğu ve iki sene sonunda yeniden tayini çıkıp giderken tüm verdiği kiraların Karakaş Ahmet Ağa tarafından kendisine iade edilerek Vatan size Minnettardır dediği Demirköy kaymakamı Hamdi Bey’dir. İşte bu güzel tarih kokan hikayenin başkahramanı Karakaş Ahmet Ağa’nın torunları 1952 yılında vefat eden Ağababalarının Demirköy eski mezarlığındaki istirahatgahını bulup restore ettirdik. Soy ağacı oluşturup var olan bütün akrabalarına ulaştık ve bu hafta sonu ilk olarak Karakaş Kınay’lar adı altında Kahvaltı ve Piknik organizasgonu düzenleyerek bu hatıranın bundan sonraki nesillere ulaşmasını birlik beraberliğin devam edip akrabalık bağlarının devamının sağlamasını amaçladık” ifadeleri yer aldı. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com