Ana Sayfa Gündem 5 Kasım 2018 511 Görüntüleme

Vize’de kurtuluş coşkusu

*Vize İlçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü Vize’de gündüz düzenlenen coşkulu törenlerle gece de Fener Alayı yapılması ile kutlandı.

*Sedat Balkı; “Gelin! ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ sözüne ebediyetin mührünü vuralım, hep birlikte saldırı ve düşmanlıklara karşı etten, imandan, inançtan, ülküden aşılmaz ve yıkılmaz bir duvar çekelim.

HABER MERKEZİ

Vize İlçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü Vize’de düzenlenen coşkulu törenlerle gece de Fener Alayı yapılması ile kutlandı. Gündüz düzenlenen kutlama töreni sabah 9.30’da, Vize Tören Alanında bulunan Atatürk Anıtına Çelenkler sunuldu, saygı duruşunda bulunularak, istiklal marşımız okunması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı ve Vize Belediyesi Meclis Üyelerinin Garnizon Komutanlığına şükran ziyareti gerçekleştirdiler.

Ziyaret sonrasında tören saat 10.30’ta Vize Avcılar ve Atıcılar Derneği Üyeleri Kurtuluş gelinini Belediye Başkanı Sedat Balkı’ya teslimi ile kutlama programı başladı. Ardından Vize Kaymakamı Soner Zeybek, Garnizon Komutanı Vekili Piyade Binbaşı Aykut Güleç ve Cumhuriyet Savcısı Yusuf Çelik beraberlerinde kurtuluş gelini ile birlikte okulların ve halkın bayramını kutladılar.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı yaptı. Başkan Sedat Balkı yaptığı konuşmasına Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün  “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. ilim ve fenin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir” sözleri ile başladı. Başkan Balkı konuşmasının devamında; “Sayın kaymakamım, sayın komutanım, kıymetli protokol üyeleri, değerli hanımefendiler, baş tacımız olan öğretmenlerimiz, sevgili öğrenciler ve ilçemizin gerçek sahipleri olan saygıdeğer Vizeli hemşehrilerim. Uluslararası sakin şehir ünvanına sahip, kültür ve turizm kenti, Trakyamızın tek sakin şehri Vize ilçemizin bu anlamlı gününde bizlerle beraber olduğunuz için teşekkür ediyor, sizleri saygı ile selamlıyorum.
Saygıdeğer konuklar; Bu topraklar üzerinde kirli hesaplar yapan emperyalist güçlere ve onların iş birlikçilerine unutamayacakları bir dersi verdiğimiz gündür, bu gün. ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ diyenlerin, Allah Allah nidalarıyla süngünün üstüne bedenlerini attıkları gündür.
Bu gün, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan kurtuluş mücadelesinde, esareti tarihin hiçbir döneminde kabul etmeyen, karakteri yüksek Türk Milletinin Vize’de ateşle imtihan olduğu gündür. Bu kutlu gün, vatanımızın kıymetini bilenlere, rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı bayrağımızdaki hilalle yıldızın anlamını bilenlere, derdi vatan olanlara, derdi Türk Milleti olanlara kutlu olsun. Kurtuluşumuzun 96. yıldönümünü kutlarken, Traklara başkentlik, Romalılara ve Bizanslılara önemli bir ticaret şehri, Osmanlı İmparatorluğuna da sancak beyliği olarak geniş bir alan ve nüfusa hizmet vermiş vizemiz önemli bir medeniyet kentidir.

Tarihte derin izleri olan medeniyetlerin buluştuğu şehir Vizemiz, 01 Kasım 1922’de, büyük asker Mustafa Kemal Atatürk ve kurtuluş mücadelesi kahramanları tarafından yunan esaretinden kurtarılmış ve şanlı bayrağımız bir daha inmemek üzere ilçemiz semalarında dalgalanmaya başlamıştır. Yolumuz, asırlarca bu topraklarda atlarını sulayan, yurdumuzu yaşatmak için kahramanca can verenlerin yoludur. Dünya durdukça, bu vatan için çile çeken ninelerimizin, dedelerimizin aziz hatıralarını yaşatacağız. Ekmeğini yediğimiz bu vatan toprakları bizim namusumuzdur.
Rabbim, “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez!” diyenleri; “Ne Mutlu Türküm Diyenleri” vatansız bırakmasın. Geçmişimizden aldığımız güçle, geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyoruz.
96 Yıl önce, topla tüfekle canımızı ortaya koyarak verdiğimiz bağımsızlık mücadelesini bugün; ilimde, fende ve bilimde, Türk milletine yakışır şekilde vermeliyiz.
Sevgili öğrenciler, Küreselleşmenin yarattığı homojen mekânlardan biri olmak istemeyen, yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kentlerin katıldığı, özünde insana değer veren, çevreye ve kültüre duyarlı bir kalkınma modeli olan, kentimiz Vizemizin de üyesi bulunduğu cittaslow (sakin şehir) unvanına sahip çıkalım.
Gençler, Yirmibirinci yüzyıl gençliği olarak yaratıcı, eleştiren, düşünen, sorgulayan, araştıran, iletişim kurabilen, teknolojiye hakim, bilgiyle dost, topluma ve çevresine duyarlı bireyler olun.
Dünyanın, yüzyılın lideri olarak kabul ettiği, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında ilerleyin. Atamızın gençliğe hitabesinde sizlere seslendiği gibi “Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızda ki asil kanda mevcuttur.”
Değerli hemşehrilerim, Bu gün milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu gündür. Gelin! “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” sözüne ebediyetin mührünü vuralım, hep birlikte saldırı ve düşmanlıklara karşı etten, imandan, inançtan, ülküden aşılmaz ve yıkılmaz bir duvar çekelim.
Tarihimizin bu onurlu gününde, 96 yıl önce huduttan hududa koşarak can verme sırrına erenlerle, tarihin dilinden düşmeyecek bir destan yazan Mustafa Kemal Atatürk’ü; silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Bütün Türk yurtlarında hainlerle mücadele eden kahraman vatan evlatlarımıza yüce allahtan güç kuvvet diliyor, tüm hemşerilerimin bu mutlu gününü büyük bir gururla kutluyorum. Ne Mutlu Türk’üm Diyene ” ifadelerini kullandı.
Belediye Başkanı Sedat Balkı’nın konuşmasının ardından Namık Kemal Ortaokulu öğrencileri Meşra Muştu ve Nisa Özbirge kurtuluş günü ile ilgili günün anlam ve önemini belirten şiirlerini okudular. Vize Dans Okulu dans guruplarının gösterilerinin ardından Genkad Dans@Trakya Zeybek ekibi gösterilerini sergilediler. Kurtuluş Bayramı Kutlama programı Vize Belediyesi’nin ve Vize’de bulunan diğer Kamu Kuruluşları ile sivil toplum Kuruluşlarının araçları yaptıkları geçit töreni ile sona erdi.

Törenin sona ermesinin ardından Vize Kaymakamı Soner Zeybek, Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar Harmandalı ile Trakya yöresine ait oyunları oynadılar.

Kutlama törenlerine Vize Kaymakamı Soner Zeybek, Garnizon Komutan Vekili Piyade Binbaşı Aykut Güleç, Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, Cumhuriyet Savcısı Yusuf Çelik, Çevre İlçe Belediye Başkanları, Daire Amirleri, Siyasi Parti temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşların katıldı.

*Gece de fener alayı düzenlendi

Vize İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü törenleri kapsamında  gündüz düzenlenen kutlama programının ardından Vize Belediyesi tarafından gece de Fener Alayı düzenlendi. Fener alayı 41. Komando Tugay Komutanlığına bağlı birliklerin de katılımıyla ayrı bir anlam kazandı. Vize’de 1 Kasım Kurtuluş Bayramı Fener Alayı yoğun bir katılım ile ve coşku içerisinde yapıldı. Lüleburgaz Mehteran Bölüğü eşliğinde çocuk, genç, yaşlı kalabalık bir topluluk ile Tören Alanında başlayan fener alayı Mesa konutlarına kadar devam edilerek tekrar Tören Alanında, muhteşem bir havai fişek gösterisi ile sona erdi.

Fener Alayına da, Vize Kaymakamı Soner Zeybek, Garnizon Komutan Vekili Piyade Binbaşı Aykut GÜLEÇ, Belediye Başkanı Sedat Balkı, Çevre Belde Belediye Başkanları, Sivil Toplum kuruluş Temsilcileri, Daire Amirleri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Kuşkonmaz Vadisini gezdiler

Kuşkonmaz Vadisini gezdiler

Tema Tasarım | Osgaka.com