Ana Sayfa Gündem 19 Mart 2019 423 Görüntüleme

Minnet ve şükranla andık

*18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kutlamaları 18 Mart 2018 Pazar günü Pınarhisar Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı.

*“Bugün bu vatanda yaşayabiliyorsak, hiç şüphe yok ki bunu, anne ve babalarını evlatsız, evlatlarını yetim, eşlerini gözü yaşlı bırakan, kadını ve erkeği, genci ve yaşlısı ile bu kutsal toprakları kanlarıyla sulayan siz aziz şehitlerimize borçluyuz.”

HABER MERKEZİ

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kutlamaları 18 Mart 2018 Pazar günü Pınarhisar Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı. Çelenk sunma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Pınarhisar Kaymakamlığı çelenginin Vali Yardımcısı Tahir Demir, Garnizon Komutanlığı çelenginin Albay Ömer Topaloğlu, Pınarhisar Belediyesi’nin çelenginin Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz ve Pınarhisar Gazileri çelenginin Pınarhisar Gazileri tarafından Atatürk Anıtına sunuldu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Piyade Albay Ulvi Özgür yaptı. Piyade Albay yaptığı konuşmada; “Değerli şehit aileleri, Sayın Valim, Sayın Komutanım, Sayın Belediye Başkanım,

Bugün; yüce Türk Milletinin bağımsızlığı ve kutsal vatan topraklarının bütünlüğü uğrunda, kahraman vatan evlatlarımızın, üstün bir cesaret ve fera ulaşmalarının anıldığı gündür.

topraklarının bütünlüğü uğrunda, leği göstererek, şehitlik mertebesine

Bugün; aynı zamanda, tüm imkânsızlıklara rağmen, Çanakkale’nin geçilemeyeceğinin, Türk Milleti’nin esir edilemeyeceğinin, Türk Vatanının parçalanamayacağının tüm dünyaya haykırıldığı, 18 Mart Çanakkale Zaferinin 104. yıl dönümüdür.

Bu zafer; yıkılmakta olan Osmanlı Devletinin küllerinden yeni bir Türk Devletinin doğmasının ve Türk benliğinin kazanılmasının ilk kıvılcımını veren bir kahramanlık ve diriliş destanıdır. Tarihe bu destanın yazıldığı gün, tüm “şehitlerimizi anma günü” olarak kabul edilmiştir.

Aziz şehitlerimizi, böyle anlamlı bir günde saygı, şükran ve minnet duygularıyla bir kez daha anıyoruz.

Bugün; bayrağımızın sonsuza kadar göklerde özgürce dalgalanması, ülkemizin ve milletimizin bağımsızlığı ve bütünlüğümle ulu önder Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine ulaşma ve geçme uğrunda, ettikleri yeminlerine sadık kalarak, canlarıyla bu toprakları vatan yapan, kanlarıyla bayrağımızı renklendiren, Türk ulusunun “yok oldu” denilen anlarda bile dirilmesini sağlayan, milletinin vicdanında ve gönlünde en kutsal ölümsüzler olarak yaşayan, kahraman şehitlerimizin günüdür.

Tarihimiz; her millete nasip olmayan kahramanlık destanları ile doludur. Malazgirt’te, Niğbolu’da, Kosova’da, Plevne’de, Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta, terörle mücadelede, demokrasi uğruna 15 Temmuz’da destanlar yazılmış ve Türk vatanseverlik, asalet ve kahramanlık değerleri en yüksek seviyelere ulaşmıştır.

Devletimizin kurucusu, Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale muharebelerinde Alay Komutanı dahil hepsi şehit olan 57’nci Alayın kahraman askerlerinin sahip olduğu bu yüksek ruhu şu şekilde anlatır:

“Karşılıklı siperler arasındaki mesafemiz 8 metre. Yani ölüm muhakkak! Birinci siperdekiler hiç biri kurtulmamacasına şehit düşüyor, ikinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerlerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılık ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, en ufak bir tereddüt bile göstermiyor. Sarsılmak yok. Bu, Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren hayrete ve tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale muharebesini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Bugün; ülkemizin birlik ve bütünlüğü ve halkımızın huzuru için canını verenlerin gösterdiği kahramanlık ve fedakârlık, Çanakkale’de ülkemizi işgal etmek isteyenlere karşı canını feda edenlerin gösterdiği fedakârlıktan daha az değildir.

Değerli şehit aileleri;

Ne mutlu sizlere ki, evlatlarınız kendilerinden öncekiler gibi içtikleri askerlik yeminine sadık kalarak, vatan ve millet uğrunda, canlarını seve seve feda ettiler. Onlarla ne kadar övünseniz, ne kadar gurur duysanız azdır. Sizler, böyle kahraman evlatlara, bizler ise, böyle yüce silah arkadaşlarına sahip olmanın haklı gururunu taşıdığımız sürece, şehitlerimizin ruhu şad olacak ve sonsuza dek Türk Milleti’nin kalbinde yaşayacaktır.

Yüce Türk Milletinin kahraman şehitleri;

Bizler, bu topraklarda bağımsız ve onurlu yaşamanın, şanlı al bayrağımızı göklerde özgürce dalgalandırmanın bedelinin nasıl ödendiğinin, bu uğurda nasıl fedakârlıklara katlanıldığının bilinci içerisindeyiz.

Bugün bu vatanda yaşayabiliyorsak, hiç şüphe yok ki bunu, anne ve babalarını evlatsız, evlatlarını yetim, eşlerini gözü yaşlı bırakan, kadını ve erkeği, genci ve yaşlısı ile bu kutsal toprakları kanlarıyla sulayan siz aziz şehitlerimize borçluyuz.

Bizlere emanet ettiğiniz şanlı bayrak ve kutsal vatan için nöbet sırası şimdi bizde. Aldığımız yüce emaneti, kendimizden sonra geleni re devretmeden son nefesimizin vbrilmeyece bilinciyle dimdik vazifemizin başındayız.

Türk ulusunun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetlerinin mensupları olarak bizler, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşında atalarımızın sergilediği kararlılık ve inançla bugün de diyoruz ki;

“Sizler, toprağın bağrında şerefle yatarken, mensubu olduğumuz milletimiz ve onun bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, 21 inci yüzyılda da bize emanet ettiğiniz vatanı korumak için dimdik ayaktadır. Şanlı bayrağımızın dalgalandığı her karış vatan toprağı, bizden sonra da her ne pahasına olursa olsun korunacaktır. Uğruna şehit olduğunuz bu vatan ve cumhuriyet, mevcudiyetimizin esası olarak sonsuza dek yaşatılacak ve nesillerden nesillere devredilecektir.”

Bu duygularla sözlerime son verirken;

Başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, vatanın bağımsızlığı, Türk Ulusunun birlik ve beraberliği için canlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, uzak diyarlardan gelerek bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken ve bugün Mehmetçiklerimizle Gelibolu’da yan yana, koyun koyuna yatan, bütün kahramanların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Çanakkale’de devleşen, gönüllerimizde ebedileşen Yüce Kahramanlar, Ruhlarınız Şad olsun.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törenin ardından kutlama programı Pınarhisar Halk Eğitim Merkezinde devam etti. Öğrencilerin 18 Mart ile ilgili gösterilerinin ardından şehitlik ziyareti ve Şehit Gazi ailelerine yemek verilmesi ile son buldu. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com