Ana Sayfa Gündem 10 Mayıs 2019 421 Görüntüleme

Sit alanı için ilk adım atıldı

Pınarhisar’da Sit alanı için ilk adım atıldı

*Pınarhisar Belediye Başkanı İhsan Talay; “Büyük kültür projemizin ilk etabı olan koruma imar planımızı yaparak, Bakanlığımızdan tam destek aldığımız bu kültür projemizin önündeki engeli de kaldıracağız.”

HABER MERKEZİ

Pınarhisar merkezinde büyük mağduriyet yaratan sit alanı problemi Pınarhisar Belediye Başkanı İhsan Talay’ın 18 Nisan 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ile temasları ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2019 yılı yatırım programına alındı.

Programa alınmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı 6 uzman ve Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne bağlı 3 yetkiliden oluşan ekip sit alanı için yeni çözüm önerileri geliştirmek ve yeniden inşaat ve yapılaşma için gerekli koruma imar planı hazırlayarak bu alandaki mağduriyeti çözmek için Pınarhisar Belediyesi ile birlikte Pınarhisar’da çalışmalarına başladılar. Sit alanındaki yapılacak sondajlar, zemin etüd ve halihazır harita çalışmaları ve raporlar en kısa sürede sonuçlandırılması bekleniyor.

Pınarhisar Belediyesi’nden konu ile ilgili yapılan açıklamada; “İlçemiz Dere ve Camikebir Mahallelerinde Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 19.12.2008 gün ve 2253 sayılı kararı ile 1. 2. ve 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir. Aradan geçen 11 yıla rağmen ne yazık ki bu alan için bir koruma amaçlı imar planı hazırlanmamıştır.

İlçemiz merkezinde büyük mağduriyet yaratan sit alanı problemi Belediye Başkanımız Sn. İhsan Talay’ın 18 Nisan 2019 tarihinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Sn. Nadir Alpaslan ile temasları ile Bakanlığımızın 2019 yılı yatırım programına alınmıştır.

Bu amaçla 29 ve 30 Nisan 2019 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne bağlı 6 uzman ve Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne bağlı 3 yetkiliden oluşan ekip sit alanı için yeni çözüm önerileri geliştirmek ve yeniden inşaat ve yapılaşma icin gerekli koruma imar planı hazırlayarak bu alandaki mağduriyeti çözmek için belediyemiz ile birlikte ilçemizde çalışmalarına başlamışlardır.

Sit alanındaki yapılacak sondajlar, zemin etüd ve halihazır harita çalışmaları ve raporlar en kısa sürede sonuçlandırılarak koruma imar planı için gerekli işlemler belediyemizce vakit kaybedilmeden ivedilikle yürütülmektedir.
Büyük kültür projemizin ilk etabı olan koruma imar planımızı yaparak Bakanlığımızdan tam destek aldığımız bu kültür projemizin önündeki engeli de kaldıracağız” bilgilerine yer verildi. (Gülcan Kutlu)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com