Ana Sayfa Gündem 16 Temmuz 2019 276 Görüntüleme

Demirköy Fatih Dökümhanesi’nde çevre düzenlemesi

Çevre düzenleme çalışmaları hızla devam ediyor

*Bir çağ kapatıp bir çağ açan İstanbul’un Fethi’nde kullanılan toplarında döküldüğü Demirköy Fatih Dökümhanesi’nde restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları hızla devam ediyor.

HABER

GÜLCAN KUTLU

Bir çağ kapatıp bir çağ açan İstanbul’un Fethi’nde kullanılan toplarında döküldüğü Demirköy Fatih Dökümhanesi’nde restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor. Pınarhisar Gazetesi olarak Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in de büyük önem verdiği restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarını yerinde gördük. Çevre düzenleme çalışmalarını yapan Müteahhit ve aynı zamanda bir önceki dönem Demirköy Belediye Başkanı olan Muhlis Yavuz yapılan çalışmalar hakkında gazetemize bilgi verdi.

Muhlis Yavuz açıklamasında, Demirköy Fatih Dökümhanesi’nde yapılan çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, ilçenin turizm açısından önemli bir turizm destinasyon avantajı sağlayacağını kaydetti.

Muhlis Yavuz; “Şu anda meydan düzenleme ve yol yapım çalışmaları devam ediyor. Bu hafta içerisinde bir aksilik yaşanmazsa meydan düzenleme çalışmalarının bitmesi bekleniyor. Alt yapısı hazırlandı. Elektrik kabloları döşendi. Betonlaması gerçekleşti. Üzeri özel taş ile döşenmeye devam ediyor. Önümüzdeki hafta içinde ışıklandırılması da yapılacak” bilgilerini aktardı.

Demirköy Fatih Dökümhanesinde bir çağın kapanıp, bir çağı açan topların döküldüğünü vurgulayan Muhlis Yavuz, “Demirköy Fatih Dökümhanesi’nde restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor. Bir çağ kapatıp bir çağ açan İstanbul’un Fethi’nde kullanılan toplarında döküldüğü Demirköy Fatih Dökümhanesi’nde restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları devam ediyor. Demirköy Dökümhane’sinde Osmanlı ordularının bir kısım harp malzemeleri ile gemi, top ve silah yapımında kullanılan demir aksamın bir kısmı üretilmekteydi. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sırasında kullanılan topların bir kısmı burada dökülerek İstanbul’un fethine katkıda bulunmuştur. Bu alanda gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda açığa çıkarılan tesislerin restorasyonu ve çalışır vaziyette dökümhanenin bir açık hava endüstri müzesi olarak düzenlenmesi öngörülmektedir” dedi.

Demirköy Fatih Dökümhanesi ile ilgili şu anda yapılan çalışmalarda, yöresel ürünlerin pazarlama alanlarının yapılması, dökümhane alanındaki tescilli mescidin alt katının müze haline getirilmesi, diğer altyapı hizmetleriyle, gelen turistlere daha fazla hizmet verme imkanı sağlanması, tarihin bize verdiği eski eserleri koruma ve gelecek kuşaklara aktarma misyon ve görevinin yerine getirilmesi ve bakımından bu proje ayrı bir önem taşımaktadır” cümlelerini kullandı.

Muhlis Yavuz açıklamasının sonunda Dökümhane’nin ”Açık Hava Endüstri Müzesi” olarak düzenlenip hayata geçirilmesi, Kırklareli’mizin tanıtımına ve turizmine önemli katkı sağlayacağını da belirtti.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com