Ana Sayfa Gündem 20 Ağustos 2019 307 Görüntüleme

Öğrencilerden KLÜ’ye yoğun ilgi

ÖSYM sınavlarında başarılı olan öğrenciler tarafından Kırklareli Üniversitesi’ne yoğun ilgi gösterildi.

HABER

Gülcan KUTLU

ÖSYM sınavlarında başarılı olan öğrenciler tarafından Kırklareli Üniversitesi’ne yoğun ilgi gösterildi. 2019 YKS Tercih sonuçlarına göre öğrenciler tarafından yapılan tercihler sonucunda Kırklareli Üniversitesinin Lisans doluluk oranı yüzde 93.90, önlisans doluluk oranı yüzde 87.32 ve Üniversite doluluk oranı yüzde 89.91 oldu.

Öğrencilerin tercihleri sonucunda 120 genel kontenjanı bulunan Hukuk Fakültesi, 230 genel kontenjanı bulunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, 220 genel kontenjanı bulunan İlahiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, 450 genel kontenjanı bulunan Sağlık Yüksek Okulu ve Uygulamalı Bilimler Yüksek okulu %100 doluluk oranını yakaladılar. 570 genel kontenjanı bulunan Fen Edebiyat Fakültesi %96.49 doluluk oranı yakalarken 20 kontenjan boş kaldı, 150 genel kontenjanı bulunan Mimarlık Fakültesi %90.67 doluluk oranı yakalarken 14 kontenjan boş kaldı, 140 genel kontenjanı bulunan Turizm Fakültesi %82.86 doluluk oranı yakalarken 24 kontenjan boş kaldı, 280 genel kontenjanı bulunan Mühendislik Fakültesi %81.07 oranı yakalarken 53 kontenjanı boş kaldı. Kırklareli Üniversitesi’nde en az tercih edilen  genel kontenjanı 70 olan Teknoloji Üniversitesi ise sadece %52.86 doluluk oranına sahip oldu. Teknoloji Fakültesi’ne 37 öğrenci yerleşirken 33 kontenjan boş kaldı.

Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 6 Ağustos 2019 tarihinde açıklanan 2019 YKS Tercih sonuçlarına göre öğrencilerin Trakya’nın incisi üniversitemize yoğun ilgi göstermesinden büyük mutluluk duyduk. Mutlu insanlar kenti olan ve aynı zamanda öğrenci dostu şehirler arasında yer alan Trakya’nın kalbindeki üniversitemizi tercih eden öğrencilerimizi öncelikle tebrik eder, başarılar dileriz.

Açıklanan sonuçlara göre; toplamda 5 bin 996 olan kontenjanımız 5 bin 391 öğrenci tarafından tercih edilerek, üniversitemiz tüm birimler bazında yüzde 89,91 doluluk oranına ulaştı.

Üniversitemizin akademik birimler bazında doluluk oranlarına bakıldığında ise fakülteler bazında yüzde 93,9; yüksekokullar bazında yüzde 87,32 oranına ulaşıldı.

Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, yüzde 100 doluluk oranına ulaşmıştır.

Türkiye’nin en genç öğretim kadrolarına sahip üniversitelerden biri olarak sizleri Kırklareli Üniversitesi ailesinin bir üyesi olmayı tercih etmenizden dolayı kutlarım. Öğrenci odaklı bir üniversite olarak öğrencilerimizin mesleki temel bilgi, beceri ve değerleri ile fiziksel ve kişisel gelişimlerine büyük önem vermekteyiz. Öğrencilerimiz, açık ve kapalı spor tesislerimizin yanı sıra Fitness merkezimizde diledikleri zaman serbest ağırlık çalışması, spinbike, squash gibi çeşitli spor aktiviteleri yapabilmektedir.

Kırklareli Üniversitesi; son teknoloji araç gereçlerle donatılmış laboratuvarları ve derslikleri ile eğitimde çağdaş ortamları öğrencilerinin hizmetine sunmaktadır. Uluslararasılaşmaya son derece önem veren Kırklareli Üniversitesi; 2019-2020 eğitim öğretim yılı için 34 farklı ülkeden öğrenciye eğitim vermektedir. Üniversitemiz ayrıca öğrenci ve öğretim elemanlarının Erasmus+, Mevlana gibi uluslararası değişim programlarına aktif olarak katılmalarını sağlamaktadır. Öğrencilerimiz yükseköğretim süreçlerini uluslararası deneyimlerle zenginleştirerek önemli bir avantaj elde etmektedir. Kırklareli Üniversitesi ailesinin bir mensubu olarak yeni evinize hoş geldiniz” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com