Ana Sayfa Gündem 6 Eylül 2019 243 Görüntüleme

Dört kuşak Kınay’lar ikinci kez bir araya geldi

Karakaş Ahmet Ağa’nın torunları Kınay’lara mensup Demirköylü vatandaşların 4 kuşağı bir araya gelerek 2. Karakaş Kınaylar Piknik Etkinliği’ni düzenlediler.

HABER

Gülcan KUTLU

Büyük Önder Atatürk’ün de Nutuk Kitabı’nda bahsettiği yakın silah arkadaşları arasında adı geçen Demirköy’ün Kaymakamı Köprülülü Hamdi Bey’in evinde kiracı olarak oturduğu Karakaş Ahmet Ağa’nın torunları Kınay’lara mensup Demirköylü vatandaşların 4 kuşağı bir araya gelerek 2. Karakaş Kınaylar Piknik Etkinliği’ni düzenlediler.

Karakaş Ahmet Ağa’nın torunları 1953 yılında vefat eden Ağababalarının Demirköy eski mezarlığındaki mezarını bulup restore ettirerek Soy ağacı oluşturup var olan bütün akrabalarına ulaştılar. İlk olarak 9 Eylül 2018 de bu hatıranın bundan sonraki nesillere ulaşmasını birlik beraberliğin ve akrabalık bağlarının kuvvetle devamının sağlaması açısından
Demirköy’de Karakaş Kınay’lar adı altında Kahvaltı ve Piknik organizasyonu düzenlediler. Düzenlenen piknikte 200 kadar aynı kandan gelen torunlar bir araya geldi. Bu sene 31 Aģustos 2019 tarihinde ikincisi düzenlenen etkinlikte Karakaş Ahmet Ağanın torunları sayıları çoğalarak coşku ve samimiyet içerisinde Demirköy de Bahama Restaurant ta ikinci kez bir araya geldiler ve hep birlikte hoşça vakit geçirdiler.

Kınay’lar ailesinden düzenlenen ikinci piknik sonrası yapılan açıklamada; “Kuruluşu çok eskiye dayanan ve Tarihin dönüm noktalarına ışık tutan, yön veren Demirköy’ün herkesçe bilinen özelliklerinin yanı sıra birde bilinmeyen değerleri var. Aile içerisinde sıkışıp kalan bu hikaye Demirköy de buna şahit olan yaşlı değerlerinde yitirilmesiyle unutulmaya başlanmış fakat yetişen neslin parlayan gençleri maziyi yeniden Gün yüzüne çıkarmak için çaba göstermiş ve bunda da başarılı olmuşlar Maziyi günümüze taşıyarak yeni başlangıçlara kanat açmışlardır. 1863 Doğumlu karakaş Ahmet 1902 yılında hayatın ona verdiği yöne ayak uydurarak Tamamen Bulgar ve Rum Ailelerin yaşadığı Demirköy’e kardeşleri Hüseyin Hasan ve Ayşe ile yerleşerek yaşamlarına burada devam etmiş köklerini burada salmışlardır. Demirköy’de kısa zamanda sevilen kişiliği ve karakteri ile sadece Demirköy’de değil tüm bölgede lider olarak kabul edilmiş ve Karakaş Ahmet Ağa olarak nam salmıştır. Osmanlı Devletinin son demleri Kurtuluş mücadelesinin çetin geçen yıllarında Askeri komuta zinciri ve birliklere istihbarat erzak ve güvenlik konusunda birçok yardımları dokunmuş kardeşleri ve Kaymakam Hamdi bey ile Kurtuluş mücadelesinde büyük rol oynamışlardır. 1914 yılında iki bin kuruş maaş ile Demirköy Kaymakamlığına tayin olan Hamdi bey Karakaş Ahmet’in evinde kiracı olarak oturmuş ve birlikte birçok güzel olaya ve başarıya imza atmışlardır. Demirköy’e birçok yenilik ve güzellik katan Hamdi Bey Karakaş Ahmet Ağa’nın da desteği ile Demirköy’e civardaki Türk ailelerin gelip yerleşmesi konusunda güvence vermiş ve bunda başarılı olmuş Bulgar çeteleri ile daha rahat mücadele etmişlerdir. Büyük Önder Atatürk’ün de NUTUK kitabında bahsettiği yakın silah arkadaşları arasında adı geçen Köprülülü Hamdi Bey, kiracısı olduğu ve iki sene sonunda yeniden tayini çıkıp giderken tüm verdiği kiraların Karakaş Ahmet Ağa tarafından kendisine iade edilerek Vatan size Minnettardır dediği Demirköy kaymakamı Hamdi Bey dir. İste bu güzel tarih kokan hikayenin başkahramanı Karakaş Ahmet Ağa nın torunları 1953 yılında vefat eden Ağababalarının Demirköy eski mezarlığındaki istirahat gahını bulup restore ettirmişler Soy ağacı oluşturup var olan bütün akrabalarına ulaşmışlar ve ilk olarak 9 eylül 2018 de Karakaş Kınay’lar adı altında Kahvaltı ve Piknik organizasyonu düzenleyerek bu hatıranın bundan sonraki nesillere ulaşmasını birlik beraberliğin ve akrabalık bağlarının kuvvetle devamının sağlaması açısından Demirköy’de piknik düzenlenmiştir piknikte 200 kadar aynı kandan gelen torunlar bir araya geldik. Bu sene 31 Aģustos 2019 tarihinde ikincisi düzenlenen etkinlikte biz Karakaş Ahmet Ağanın torunları Sayılarımız eksilmeden çoğalarak coşku ve samimiyet içerisinde Demirköy de Bahama Restaurant ta bir araya geldik ve hoşça vakit geçirdik.”

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com