Ana Sayfa Gündem 20 Eylül 2019 285 Görüntüleme

Pınarhisar’da eğitim-öğretim heyecanı başladı

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırklareli’nin Pınarhisar İlçesinde de yeni eğitim öğretim heyecanı bu hafta başında başladı.

Alpay Arı; “Eğitimin ana öğesi ve baş öznesi insandır. Çocuklarımızın hayata hazırlandıkları bilgi ve becerilerini geliştirdikleri aile ortamından sonra ikinci yuvaları olarak gördükleri okullarımızda, sorgulayan ve araştıran bireylerin yetişmesi bizlerin en büyük arzusudur.”

HABER

Gülcan KUTLU

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kırklareli’nin Pınarhisar İlçesinde de yeni eğitim öğretim heyecanı bu hafta başında başladı. 2019-2020 Eğitim–Öğretim yılında Pınarhisar genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere tüm öğrenciler ders başı yaptı. Pınarhisar’da 2019-2020 Eğitim–Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Kutlama Programı sabah Pınarhisar Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Heykeline Pınarhisar ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin sunulması ile başladı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile son buldu. Öğleden sonra 19 Evler İlköğretim Okulunda düzenlenen törenle devam etti. Hafta başında 19 Evler İlköğretim okulunda düzenlenen 2019-2020 Eğitim–Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Kutlama Programı’na Vize Kaymakamı ve Pınarhisar Kaymakam Vekili Soner Zeybek, Pınarhisar Garnizon Komutanı Albay Ömer Topaloğlu, Pınarhisar Belediye Başkanı İhsan Talay, Pınarhisar İlçe Jandarma Komutanı Yiğit Can Üner, Pınarhisar İlçe Müftüsü Hasan Hüseyin Uluçınar, Pınarhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Alpay Arı, Siyasiler, Kamu kurum ve kuruluş amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

*Arı; “her türlü seferberliği başlatmış bulunmaktayız”

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı. Törende ilk olarak öğrenciler tarafından günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma gerçekleştirildi. Ardından Pınarhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Alpay Arı bir konuşma yaptı. Müdür Alpay Arı burada yaptığı konuşmasında; “9 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayan 2019-2020 eğitim öğretim yılının heyecanını ve coşkusunu yürekten paylaşıyor, başta eğitim camiamız olmak üzere Devletimiz ve milletimiz adına yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum.

Teknoloji alanında hızlı gelişmelerin yaşandığı, bu teknolojik gelişmelerin hayatın her alanını önemli derecede etkilediği bir dönemi yaşıyoruz. Bu kapsamda eğitim, bireylerin ve toplumların gelişmesinden en önemli faktörlerden birisi olarak üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken önemli bir konudur. Bilginin hızlı değiştiği günümüzde, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın ve gençlerimizin iyi yetişmesi, her yönüyle sağlıklı, ahlaklı, donanımlı ve bilgili bireyler olarak istikbalimize yön vermesi için devlet olarak her türlü seferberliği başlatmış bulunmaktayız.

*Arı; “Eğitim mekanik değil insani bir sistemdir”

Eğitim mekanik değil insani bir sistemdir. Bu yüzden eğitimin ana öğesi ve baş öznesi insandır. Çocuklarımızın hayata hazırlandıkları bilgi ve becerilerini geliştirdikleri aile ortamından sonra ikinci yuvaları olarak gördükleri okullarımızda, sorgulayan ve araştıran bireylerin yetişmesi bizlerin en büyük arzusudur. Çocuklarımızın gözlerindeki ışıltı geleceğimizin yol göstericisi olacaktır. Değerli öğretmenlerimize ve kıymetli ailelerimize bu konuda önemli görevler düşmektedir. Küçük yaşlarda başlayan sorgulama ve araştırma becerisi okulda verilen eğitimle üst düzey eleştirel düşünme becerisine dönüşmektedir. Böylelikle bilgi ve teknoloji alanında üretim sağlanmakta gelişim göstermektedir. Bu vesile ile en değerli varlıklarımız çocuklarımızın yetişmesi için görevi başındayken şehit olan öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, sevgili öğrencilerimize, değerli öğretmenlerimize ve kıymetli velilerimize başarı ve kolaylıklar diliyorum” dedi.

*Arı; “Farklılıklarımızı zenginleştirmiş bir medeniyetin torunlarıyız”

Müdür Alpay Arı, Milli Eğitim Bakanlığına kendi içlerinden biri olan Eğitimci Prof. Dr. Ziya Selçuk’un atandığını anımsatarak sözlerine şu şekilde devam etti; “Öğretmenlik mesleği kutsal bir meslektir. Biz eğitimcilere düşen taraflı tarafsız, şüphesiz herkesin sevgisini ve takdirini kazanmış Ziya hocamıza hem destek olmak hem de Onunla aynı hassasiyette üzerimize düşen görevi yerine getirmektir. Hepimizin farklı bir memleketi, farklı bir dili hatta farklı bir dini inancı, ideolojisi, görüşü var. Zaten doğal olan da budur. Biz şanlı tarihimiz Osmanlıdan bu yana farklılıklarımızı zenginleştirmiş bir medeniyetin torunlarıyız. Şimdi de öyle olacak. Her kesin bir tarafı olabilir fakat eğitimin bir tarafı vardır o da şüphesiz öğrenciler ve öğrencilerimize hazırlayacağımız iyi bir gelecektir.

Ben yaklaşık 10 gündür ilçemizde görev yapmaktayım. Okullarımızın yaklaşık yüzde 80’ini ziyaret edip kıymetli öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle sohbet etme fırsatı yakaladım. Öğretmenlerimizin gözlerindeki o ışıltıyı ve yüreklerindeki o samimiyeti gördükten sonra şuan eminim ki biz Pınarhisar eğitim ailesi olarak 16 eğitim kurumu ve yaklaşık 200 eğitim personeli ile yeni eğitim öğretim yılına hazırız. Bize bu hazırlıkları yaparken her daim bize yardımcı olan sayın kaymakamımıza ve Belediye Başkanımız İhsan Talay’a teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile başta Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere en değerli varlıklarımız çocuklarımızın yetişmesi için görevi başındayken şehit olan öğretmenlerimizi rahmet ve minnet ile anıyor yeni eğitim ve öğretim yılımızın tekrardan hayırlı olmasını diliyorum.”

*Zeybek; “Çocuklarımız bizim geleceğimiz”

Müdür Alpay Arı’nın konuşmasının akabinde Vize Kaymakamı ve Pınarhisar Kaymakam Vekili Soner Zeybek de bir konuşma yaptı. Pınarhisar Kaymakam Vekili Soner Zeybek yaptığı konuşmada; “Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Bizi muhasır medeniyetler üzerine çıkaracak tek şey eğim ve bilgi. Günümüz ekonomisi tamamen bilgi ve inevasyona dayalı bir ekonomi üzerinde. Bu manada bize düşen görev bu çocuklarımızı en güzel şekilde yetiştirmek. Onları araştıran, sorgulayan ve fikirlerini cesaretle söyleyebilen nesiller olarak yetiştirmek. Tabii bu sadece öğretmenlerimizin görevi değil. Bazen velilerimiz çocuklarımıza destek olabildiği gibi çocuklarımızın heveslerini kıran bir boyutta da olabiliyor. Ben velilerimize burada söylüyor ve tavsiye ediyorum ki lütfen çocuklarımızı hep olumlu bir şekilde motive edelim. Yapamazsın demeyelim, yaparsın diyelim. Çünkü biliyoruz ki ortalama zekadaki her çocuk çalıştığında başarıları elde eder. Biz bu çocuklarımıza elimizden gelen desteği vereceğiz.

*Zeybek; “Destek olan herkese teşekkür ediyorum”

Başta sayın valimizin liderliği olmak üzere bu yıl farklı bir uygulama yaptık. İl özel İdaresi’nin okullara yönelik ödenekleri kaymakamlıklara gönderildi. Bu ödenekler kapsamında Kaymakamlık Köylere Hizmet Götürme Birlikleri yaz dönemini çok hızlı bir şekilde okullarımızın fiziki imkanlarını ki bu okullara 19 Evler İlkokulumuz da dahil olmak üzere iyileştirdik. Yeterli mi değil. Yerel yönetimler de bu çalışmalara katkı sağladı. Bundan sonraki süreçte de bu çocuklarımız neye ihtiyaç duyuyorsa onların yanında olmaya devam edeceğiz. Ben ilköğretim haftasının tüm paydaları olan öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Sağlık ve mutluluk içerisinde güzel bir eğitim öğretim yılı diliyorum” cümlelerini kullandı.

Tören gerçekleşen konuşmaların ardından öğrencilerin bu yıl ilk kez okula başlayan öğrencilere gül verilmesi, öğrencilerin hazırladıkları gösteriler, Pınarhisar Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları grubunun gösterileri ve öğrencilerin okudukları günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okunması ile devam etti.

Tören halk oyunları gösterisinin ardından sona erdi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com