Ana Sayfa Gündem 4 Ekim 2019 256 Görüntüleme

“Sürdürülebilir Turizm Varış Noktası: Dubnisa”

*“Sürdürülebilir Turizm Varış Noktası: Dupnisa” proje kapanış programı 02 Ekim 2019 Çarşamba günü Dupnisa Mağarasında gerçekleştirildi. Kırklareli Valisi Osman Bilgin, 02 Ekim 2019 Çarşamba günü “Sürdürülebilir Turizm Varış Noktası: Dubnisa” proje kapanış programına katıldı.

HABER

Gülcan KUTLU

“Sürdürülebilir Turizm Varış Noktası: Dupnisa” proje kapanış programı 02 Ekim 2019 Çarşamba günü Dupnisa Mağarasında gerçekleştirildi. Kırklareli Valisi Osman Bilgin, 02 Ekim 2019 Çarşamba günü “Sürdürülebilir Turizm Varış Noktası: Dubnisa” proje kapanış programına katıldı. Kapanış programında Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Kuşoğlu birer konuşma yaptılar.

*Başkan Karakoç; “Kırklareli eko turizmi ciddi bir ivme kazanacak”

Kürsüye ilk olarak çıkan Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç burada yaptığı konuşmada Kırklareli’deki mağaralar hakkında araştırmaların yapıldığını ve şuanda bir tek Dubnisa Mağarasının açıldığını söyledi. 4-5 mağaranın daha olduğunu belirten Başkan Karakoç; “Mağaranın ışıklandırılmasında teknik sorunlar oldu ama mağaranın gelecek nesillere aktarılması açısında şu anda ışıklandırmalar ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Gerçekten güzel bir mağaraya kavuştuk. Yıllık 200-300 bin ziyaretçi sayısını geçtik. Her gelen buraya biraz para bıraktığında ve diğer mağaralarla da bunu birleştirdiğimizde Kırklareli eko turizminin ciddi bir ivme kazanacağına gönülden inanıyoruz” dedi.

*Genel Sekreter Kuşoğlu; “2019 yılının yaz dönemince gelen turist sayısı 72 bin”

Başkan Aydın Karakoç’un ardından Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Kuşoğlu bir konuşma yaptı. Genel Sekreter Kuşoğlu yaptığı konuşmasında proje hakkında bilgiler verdi. Genel Sekreter Kuşoğlu; “İlk Projenin tamamlanmasının ardından 2015 yılında gelen ziyaretçi sayısı 43 bin iken 2018 yılında 88 bine ulaşmıştır. Yaşanan bu artış yerel halkın ürünlerini satabileceği yerlerin yetersizliği yeni bir proje ihtiyacı doğurmuştur. Bu kapsamda 1. Projenin devamı niteliğinde olan “Sürdürülebilir Turizm Varış Noktası: Dubnisa” projesi hazırlandı. Projede 6 adet yeme içme satış yeri, 18 adet yöresel ürün pazarı, 1 adet seyir terası, kapasiteyi karşılamayan tuvaletlerin yenilenmesi ve çevre düzenlemesi çalışması yapıldı. projenin bu ay içerisinde bitmiş olmasına karşın yalnız 2019 yılının yaz dönemince gelen turist sayısı 72 bini geçmiştir. İl Özel İdaresi’nin kendi imkanları ile yaptığı otopark alanı 4 ay içerisinde 20 bin 843 aracı misafir etmiştir. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen başta sayın valimiz Osman Bilgin olmak üzere TRAKYKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin’e, İl Genel Meclis Başkanı ve üyelerimize çok teşekkür eder, ilimize, ilçemize ve tüm halkımıza hayırlı olmasını dilerim” cümlelerini kullandı.

*Vali Bilgin; “Dubnisa Mağarası ilimize önemli katkılar sağlamaktadır”

Törenin son konuşmacısı olan Kırklareli Valisi Osman Bilgin ise konuşmasında bölge ile ilgili yeni projelerin de müjdesini vererek; “Dubnisa Mağarası bundan önce yapılan projelerle belli bir aşamaya gelmiş ama son dönemde yaptığımız proje ile birlikte çok güzel bir alt yapıya kavuştu. İlimizin İstanbul’a yakınlığı düşünüldüğünde tanınırlığının artmasına, ziyaret edilmesine ve yöre halkının hem geçim kaynağı açısından hem köylerden şehirlere göçü engelleme açısından çok önemli bir ivme noktası olarak Dubnisa Mağarası ilimize önemli katkılar sağlamaktadır.

*Vali Bilgin; “Harcanan paranın tamamını gelir olarak elde ettik”

Burada çok ciddi güzel altyapılar oluşturduk. Bu yıl otopark yapımı ve otoparkın hizmete girmesi ile birlikte bu projeye harcanan paranın tamamını buradan biz gelir olarak elde ettik. Bu çok önemli bir şeydir. Yapılacak yeni projeler ile birlikte Kırklareli kazanacak, Demirköy İlçesi kazanacak, burada yaşayan vatandaşlarımız daha rahat bir şekilde yaşayacaklar. Böylece ülkemizin gelişmesine de katkı sağlamış olacağız. Buranın gelecekte daha da güzel sonuçlar doğuracağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından projenin hayırlı olması dileği ile hep birlikte kurdele kesildi. Program gelen konuklara ikramların yapılmasının ardından sona erdi.

*Turizm odaklı kırsal kalkınmanın ilk adımı atıldı

Trakyanın turizme açık tek mağarası olan Dupnisa Mağarasında bölge turizminin gelişmesi amacıyla 2015 yılında tamamlanan “Dupnisa Mağarası ve Yakın Çevresindeki Köylerin Eko-turizme Kazandırılması Projesi” ile Demirköy İlçemizde yer alan Dupnisa Mağara alanına erişimi kolaylaştırmak için düzenlemeler yapıldı.

Proje kapsamında aynı zamanda Dupnisa Mağarasının etki çemberinde kalan Armağan, Çukurpınar ve Beypınar köylerinin turizm altyapısı güçlendirilerek turizm odaklı kırsal kalkınmanın ilk adımı atılması ve bölgedeki yüksek eko turizm potansiyeli değerlendirilerek özel sektörün de çevre alana yatırım yapmasına olanak sağlanıldı.

*Yerel ekonomiye can suyu

Yapılan ve yapılması planlanan projeler ile Dupnisa Mağarası gelen yerli ve yabancı turist sayısı kısa süre içerisinde ikiye katlandı. 2015 yılında mağaraya gelen ziyaretçi sayısı 43.652 iken bu sayı 2018 yılında 88.625 kişiye ulaştı. Dupnisa Mağarası 2015 ten 2018 yılına kadar toplam 280.855 turist ağırlamış oldu.

Yaşanan turist sayısındaki artış, yerel halkın yöresel ürünlerini satabileceği ve ev ekonomilerine katkı sağlayabileceği istihdama olanak sağlayabileceği ortamlar yarattı.

Bunun üzerine Dupnisa Mağara alanında Valimiz Sayın Osman Bilgin’in destekleriyle Trakya Kalkınma Ajansının 2018 yılı Küçük Ölçekli Mali Destek Programına 1. projenin devamı niteliğinde “Sürdürülebilir Turizm Varış Noktası Dupnisa Mağarası” projesi 2019 yılında hızla hayata geçirildi.

Proje ile 6 adet yeme içme satış yeri,18 adet ücretsiz yöresel ürün pazarı, bir adet seyir terası, kapasiteyi karşılamayan tuvaletlerin yenilenmesi ve çevre düzenlemesi çalışması yapıldı. “Sürdürülebilir Turizm Varış Noktası Dupnisa Mağarası” projesi Dupnisa Mağarası ve civar köylerdeki eko turizm bölgesinde etkisini kısa zamanda göstererek, bölge halkına sosyo ekonomik olarak birçok fayda sağlamakla beraber özel sektörün çevreye yapacağı yatırımlar hızlanarak artmasını sağlandı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com