Ana Sayfa Gündem 1 Kasım 2019 266 Görüntüleme

Cumhuriyet’i 7 den 70’e kutladık

Pınarhisar’da Cumhuriyet coşkusu

*29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm Türkiye’de olduğu gibi Pınarhisar’da da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenler,7’den 70’e vatandaşların katılımı ve coşkuyla kutlandı.

*Kaymakam Soner Divli; “19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün zafere ulaşılmasının ardından 29 Ekim 1923 tarihinde ‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük bir mirastır.”

HABER

Gülcan KUTLU

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm Türkiye’de olduğu gibi Pınarhisar’da da Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenler,7’den 70’e vatandaşların katılımı ve coşkuyla kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Pınarhisar İlçe Kaymakamı Soner Divli, Pınarhisar Garnizon Komutanı Albay Ömer Topaloğlu ve Belediye Başkanı İhsan Talay’ın vatandaşların, öğrencilerin ve tüm katılımcıların Cumhuriyet Bayramı’nı kutlaması ve tören alanındakileri selamlamasıyla başladı. Gerçekleştirilen selamlama töreninin ardından Cumhuriyet Bayramı kutlamaları saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile kaldığı yerden devam etti.

*“Sevinç ve gururla kutluyoruz”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İlçe Kaymakamı Soner Divli günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı. Pınarhisar Kaymakam’ı Soner Divli konuşmasında; “Bugün yüce Türk Milletinin tüm bireylerinin, büyük devlet adamı Atatürk’ün önderliğinde kenetlenerek, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu tüm dünyaya ilan ettiği günün 96. yılını büyük bir sevinç ve gururla kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.

29 Ekim, bu topraklarda yaşayan istisnasız herkesin onur, haysiyet ve namus mücadelesi ile birlikte zaferle taçlanan İstiklal Harbi sonucunda kurduğumuz Türkiye Cumhuriyetinin yıldönümüdür. Yani bugün; millet olmanın, bir olmanın, verdiği gurur, sevinç ve de coşkunun zirveye çıktığı gündür.

19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün zafere ulaşılmasının ardından 29 Ekim 1923 tarihinde ‘‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.’’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük bir mirastır.

*“Cumhuriyet denilince akla iki husus gelir”

Cumhuriyet denilince akla iki husus gelir; Birincisi Türk Milletinin binlerce yıllık yurdu olan ve her taraftan işgal edilmiş bulunan Anadolu’nun işgalcilerden kurtarılması; ikincisi ise demokrasinin gelişmesi için en uygun rejim olan Cumhuriyetimizin kabulü ve ilanıdır.

82 milyonla Türkiye olarak birlik ve beraberliğimizi pekiştirmenin, kardeşlik duygularımızı geliştirmenin yegane yolu; herkesin birbirini farklılıkları ile birlikte gönülden kucaklaması,  yaşama azim ve kararlılığını koruması, tek devlet ve tek bayrak altında özgür ve eşit vatandaşlar olmanın haklı gururuyla yaşama arzusunu daima sürdürmesidir. Bu davranışın da bütün vatandaşlarımız tarafından benimsendiğini biliyor ve milli birlik ve beraberliğimizin en büyük gücümüz olduğuna inanıyoruz.

Cumhuriyetin anlam ve önemini yeniden kavramak ve onu gelecek kuşaklara daha iyi aktarabilmek için Cumhuriyet’in ilanından sonra Türk Milletinin gösterdiği gelişmeleri siyasal, sosyal ve ekonomik açıdan incelemenin, layıkıyla öğrenmenin gerekli olduğu muhakkaktır.

Cumhuriyet din, dil ve ırk farkı gözetmeksizin tüm vatandaşların paylaştıkları ve yararlandıkları siyasal rejimin adı olmuştur. Atatürk’ü Cumhuriyete yönelten bir diğer önemli neden de Cumhuriyet’in en ileri devlet şekli olmasıdır. Çünkü Cumhuriyet, millet egemenliğini belirleyen ve millet egemenliği ile bağdaşabilen bir rejimdir.

*“Ülkemiz 96 yılda büyük bir atılım göstermiş”

Hepimizin bildiği üzere, ülkemiz üzerinde bulunduğu coğrafya itibarıyla, politik ve ekonomik ve stratejik bir cazibeye sahiptir. 20. yüzyıl başında “hasta adam” olarak nitelendirilen ülkemiz 96 yılda büyük bir atılım göstermiş ve 21. yüzyıl başında ekonomisi ile de dünyanın en önemli ülkelerinden biri haline gelmiştir.

Cumhuriyet dönemi, Türk Milletinin her alanda muasır medeniyetler seviyesine yükselmek için üstün çaba sarf ederek yaptığı çalışmaların gerek sosyal, gerek siyasi, gerekse ekonomi alanlarında büyük başarılara imza atılan bir dönemdir. Bugün de bizlere düşen görev, Cumhuriyetimizi bizlere miras bırakanların vizyonuna yakışır şekilde çalışmalarımızı devam ettirmek ve bu bilinci genç kuşaklara aktararak bağımsızlık mücadelesi sonucunda kurduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet yaşamasını sağlamaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 96. Yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk ve silah arkadaşları ile vatanın savunması ve bölünmez bütünlüğü için terörle mücadelede ve son olarak da Suriye’de yürüttüğümüz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve de Barış Pınarı Harekatlarında kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi bu anlamlı günde ve sizlerin huzurunda bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum.

Bir kez daha, Gazilerimizin ve milletimizin her bir ferdinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını en içten duygularla kutlayarak, hepinizi Cumhuriyet coşkusu ve heyecanı içinde sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bu Büyük Bayram, hepimize kutlu olsun” cümlelerini kullandı.

Kaymakam Soner Divli’nin konuşmasının ardından Cumhuriyet Bayramı kutlamaları öğrencilerin okuduğu şiirler ile devam etti. Okunan şiirlerin sonrasında öğrencilerin günün anlam ve önemine dair özel gösterileri, halk oyunları ekiplerinin ve tekvando ekiplerinin gösterileriyle devam etti.

Cumhuriyet Bayramı çerçevesinde Pınarhisar ilçesinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Dereceye giren öğrencilere ödüllerini İlçe Kaymakamı Soner Divli, Garnizon Komutanı Albay Ömer Topaloğlu, Belediye Başkanı İhsanTalay verdi.

Düzenlenen gösterilerin ve ödüllerin verilmesinin ardından geçiş töreni gerçekleştirildi. Okullar ve askeri personel tören alanında vatandaşları coşkuyla selamladı. Vatandaşlar, öğrenciler ve tören alanında bulunan Pınarhisarlılar askeri personellerin geçişini ayakta izledi. Geçiş töreninin ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları son buldu.

  1. yılını kutladığımız Cumhuriyet Bayramı törenine; Pınarhisar İlçe Kaymakamı Soner Divli, Pınarhisar Garnizon Komutanı Albay Ömer Topaloğlu, Pınarhisar Belediye Başkanı İhsan Talay, Pınarhisar Cumhuriyet Savcısı Mehmet Akif Demir, Pınarhisar İlçe Jandarma Komutanı Yiğit Can Üner, Pınarhisar İlçe Emniyet Müdürü Hüsnü Uz, Pınarhisar İlçe Müftüsü Hasan Hüseyin Uluçınar, Pınarhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Alpay Arı, Siyasiler, Kamu kurum ve kuruluş amirleri, öğretmenler, öğrenciler, Pınarhisarlılar ve basın mensupları katıldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com