Ana Sayfa Gündem 12 Kasım 2019 272 Görüntüleme

Kırklareli 81. yılında Ata’sını saygıyla andı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. Yılında Kırklareli’nde minnet ve saygıyla anıldı. 

HABER

Gülcan KUTLU

Kırklareli, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. Yılında Atasını minnet ve saygıyla andı.

Ebediyete İntikalinin 81. Yılında Ulu Önder Atatürk’ü Anma Programı, Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başladı. Saatler 09.05’i gösterdiği sırada iki dakikalık saygı duruşunda bulunularak bayraklar yarıya indirildi. Program Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’ndaki çelenk sunma töreninin ardından Kırklareli Kültür Merkezinde devam etti. Buradaki törende Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sosyal Bilimler Lisesi Öğretmeni Yeliz Temel,  tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştirildi. Temel, yaptığı konuşmasında; “Bugün büyük komutan, büyük devlet adamı, reformcu, cumhuriyetimizin kurucusu ve büyük Türk Milletinin ebedî önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. Ölüm yıldönümü. Atatürk, Türk Milleti’ni esaretten kurtararak ona yeni bir ruh üflemiş, millî kimlik kazandırmıştır. Cumhuriyetin temel taşları olan inkılâplarla asil Türk Milletini çağdaş dünyanın onurlu bir üyesi yapmıştır. Yaşadığımız coğrafyada ve diğer İslam ülkelerinin bizi diğerlerinden daha ileriye taşıyan O’nun kurduğu Cumhuriyet ve bu cumhuriyetin temel nitelikleridir.

Çağdaşlaşmanın ilk şartı olarak eğitimi görmüş; Türk Milleti’nin verdiği özgürlük mücadelesinin en sıkıntılı bir biçimde yaşandığı, düşmanın top seslerinin Ankara’dan duyulduğu günlerde O, Türk Milli Eğitim politikasında izlenecek yöntem ve ilkeleri belirlemek üzere Ankara’da Maarif Kongresini toplamıştır. Atatürk’e göre yetişecek nesillere görecekleri öğrenimin sınırları ne olursa olsun ilk önce ve her şeyden önce Türkiye’nin bağımsızlığına, millî benliğine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etme gereği öğretilmelidir. Çünkü eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.

O’nun mücadeleleri ve başarıları sadece sınırlarımız içinde kalmamış; ezilmiş, geri bıraktırılmış ve sömürülmüş milletlere rehber olmuş, onlara mücadele azmi ve kararlılığı vermiştir. Hindistan’ın bağımsızlık önderlerinden Mahatma Gandi’nin ” Mustafa Kemal, İngilizleri yeninceye kadar Tanrı’yı da İngiliz zannediyorduk.” Sözü ile 1938 yılında Fransız L’ıstratıon Gazetesi’nde yer alan “Tarih çok büyükler gördü. İskender’leri, Napolyon’ları, Washington’ları gördü. Fakat yirminci yüzyılda büyüklük rekorunu Atatürk, bu Türkoğlu Türk kırdı.” ifadesi bunun en çarpıcı örneklerinden biridir.

Büyük Türk Milleti’ni önce irade, sonra halkından aldığı destek ve kararlılıkla yeniden dirilten; içte ve dışta sağladığı barış ortamını yarattığı güç ile ayakta tutan, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak bizlere emanet eden önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

Günün anlam ve önemin belirten konuşmaların yapılması sonrasında Kırklareli TOBB Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri tarafından Atatürk Oratoryosu sergilendi.

Düzenlenen Programa Kırklareli Valisi Osman Bilgin ve Eşi İlknur Bilgin, Milletvekilleri Selahattin Minsolmaz, Vecdi Gündoğdu, 55.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Piyade Albay Şenol Şahin, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Protokol Üyeleri, Kurum Amirleri ile Şehit ve Gazi yakınları, Sivil Toplum Örgütleri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com