Ana Sayfa Gündem 24 Aralık 2019 236 Görüntüleme

Pınarhisar Kaymakamı Soner Divli de katıldı

Pınarhisar Kaymakamı Soner Divli, Kırklareli Valisi Osman Bilgin başkanlığında gerçekleşen Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısına katıldı.

HABER

Hacer ZORTUL

Kırklareli’de Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı Kırklareli Valisi Osman Bilgin başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya Pınarhisar Kaymakamı Soner Divli de katılım gösterdi. Toplantıda Bakanlıkların ortaya koyduğu seferberlikte Kırklareli’nin de üzerlerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin gerçekleştirilmesi için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırıldı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın önderliğinde başlatılan çalışma sonucunda İçişleri Bakanı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Adalet Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Sağlık Bakanı ve Diyanet İşleri Başkanının ortak imzasıyla yürürlüğe giren, 75 (yetmiş beş) maddeden oluşan, 2020- 2021 yılları “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı” ile Kırklareli Valiliğine verilen görev ve sorumlulukların gecikmeksizin uygulamaya geçirilmesi, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun uygulanmasında etkinliğin, koordinasyonun arttırılması ve yaşanan üzücü olayların tekrarlanmasının önlenmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İlde eş zamanlı olarak toplantı yapılması planlandı. Bu kapsamında diğer tüm illerde olduğu gibi Kırklareli’deki tüm kurumların en üst yöneticilerinin katılımıyla Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in başkanlığında Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele alanında çalışan tüm kurumların 2019 yılı verileri değerlendirilerek mevcut duruma ilişkin analizler yapıldı. Kırklareli’deki ve ilçelerdeki 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında olay sayıları, başvuru sayıları, Kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin niteliği, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için il/ilçe bazında ve Bakanlıklar tarafından planlanması gereken tedbirler değerlendirildi. Toplantıda ayrıca son dönemde yaşanan üzücü olayların analizleri de yapılarak benzer nitelikte olayların yaşanmaması için alınması gereken tedbirler üzerinde yoğunlaşıldı.

Önemli kararların alındığı toplantıda; Şiddet önleme merkezine polis irtibat görevlisi görevlendirilmesi, risk düzeyi yüksek olayların muhakkak sosyal, psikolojik, ekonomik yönleri ile incelenmesi, olayların meydana geldiği andan itibaren takip edilmesi için sistem geliştirilmesi, şüphelilerle ilgili (öfke kontrolü gibi) önleyici destek hizmetlerinin uygulanması, etkinliğinin arttırılması ve takibinin yapılması, kadına yönelik şiddetle ilgili mücadelede sadece polisiye tedbirlerin yeterli olmadığı, diğer kurumların (baro, üniversiteler ve STK’ların) sürece dahil olması için yapılması gereken çalışmaların planlanması, bu hususların Kırklareli ve ilçelerinde eylem planı haline getirilmesi gibi bir çok konuda çalışma/değerlendirme yapılarak Bakanlıkların ortaya koyduğu seferberlikte Kırklareli’de üzerlerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin gerçekleştirmeleri için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırıldı.

Gerçekleşen toplantının ardından Kırklareli Valisi Osman Bilgin basın mensuplarına toplantının önemi ve içeriği hakkında açıklamalarda bulundu.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin’in başkanlığında gerçekleşen ve Pınarhisar Kaymakamı Soner Divli’nin de katılım gösterdiği toplantıya, Cumhuriyet Başsavsısı Gökhan Kapağan,  Baro Başkanı Av. Turgay Hınız, Vali Yardımcısı Serdar Polat, Belediye Başkan Yardımcısı Burcu Özel, Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Neziha Musaoğlu, Kofçaz Kaymakamı Emre Öztürk, Pınarhisar Kaymakamı Soner Divli, Demirköy Kaymakamı Cafer Ekinci, Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya, Pehlivanköy Kaymakamı Erdoğan Beypınar, Vize Kaymakamı Soner Zeybek, İl Emniyet Müdürü Seçkin Çengeloğlu, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Kadir Oğuz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Karaman, İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, Göç İdaresi Müdürü Sinan Özsoy, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kalkan, İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Serpil Ünsal ve İl Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı Müdürü Şenay Yener Yılmaz katıldı.

Benzer nitelikte bir toplantı da 20 Aralık 2019 Cuma günü saat 10:00’da tüm ilçelerde Kaymakamların başkanlığında gerçekleştirildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com